Jump to content

lamurire stare anvelope


cipi_g

Recommended Posts

fisurile acelea nu sunt cauzate neaparat de uzura ci de vreme, sunt DOT 2010 din cate vad deci se apropie de pensie iar clima calda din Grecia(vad ca asta e trecut la locatie) nu le ajuta nici ea. E indicat sale schimbi mai ales daca faci multi km pe autostrada.
Link to comment
Share on other sites

Nu au multi km,maxim 10.000,insa cum spuneai soarele din grecia face si rau in unele cazuri.fisurile sunt de la soare.bun,m-am lamurit.trebuie altele.

mi-e greu sa cred ca au doar 10k km alea . Dupa profil par ceva mai uzate as spune 50k

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Sunt intr-adevar 2 modele,p6000 fabricate in 2008 si p7 fabricate in 2010.ca si nr de km garantat sunt sub 10.000.exista vreo solutie sa protejez gumele?nu as vrea sa cumpar in fiecare an altele noi.tinand cont ca masina sta ,deci nu circul cu ea deloc,doar cand vin in romania,m-am gandit la huse.ar fi o idee buna?
  • Downvote 1
Link to comment
Share on other sites

nu prea ai ce sa le faci decat sa le schimbi la fiecare cca 3 ani sau cand iti apar fisurile. Daca mergi foarte rar cu ea poti eventual, daca ai garaj cu AC, sa ridici masina pe capre sau sa le umfli mai tare si sa verifici periodic presiunea si tine-le presurizate cu azot, nu cu aer, se reduce gradul de oxidare si fluctuatiile de presiune sunt mult mai mici. Altceva nu ai ce sa le faci, simpla trecere a timpului duce la imbatranirea cauciucului iar conditiile inadecvate de depozitare accelereaza procesul. Daca o tii parcata in soare atunci niste huse ti-ar fi de ajutor impotriva razelor UV daca zici ca sta parcata cu lunile, dar in cazul acesta la ce mai tii masina? :) Edited by mik15
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

goodyear efficientgrip performance sau continental sport contact 5?

Pretul e aprox identic

Multumesc de opinii

Tu ce crezi ?

 

http://www.tyrereviews.co.uk/Tyre/Continental/ContiSportContact-5-P.htm

 

 

http://www.tyrereviews.co.uk/Tyre/Goodyear/EfficientGrip.htm

 

 

Continental la orice ora , daca vrei ceva echivalent de la GY ai Asymmetric 2

http://www.tyrereviews.co.uk/Tyre/Goodyear/Eagle-F1-Asymmetric-2.htm

Link to comment
Share on other sites

Continental e super bun, daca ai si unde sa tragi de ele, insa se uzeaza foarte repede. Michelin in schimb duc mai mult in acelasi regim. Goodyear sunt cred compromisul intre cele 2, eu nu le-am incercat dar citind review-ul sunt mai mult decat ok.
  • Downvote 1
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.