Jump to content

Vand BMW E60 530i


Acero99

Recommended Posts

Salutare,

 

Ca sa se lamureasca situatia odata, masina a ajuns la mine. Sa ne intelegem de la inceput, eu nu il cunosc personal pe vanzator. Masina a fost a surorii mele, vanduta de ea acum 10 luni catre Pharmacistu. Cand Pharmacistul a vrut sa o vanda, a luat legatura si cu Acero si sora mea(primii proprietari) si i-a intrebat daca sunt interesati. Nu vad nimic gresit in asta. Ei evident m-au sunat pe mine,stiind ca am plans dupa masina cand au vandut-o ei si logic ca am intrat pe fir.

 

Cand l-am sunat duminica pe om, mi-a spus din start 2 lucruri: ca nu e negociabil pretul si ca e rezervata masina pentru cineva din tg mures (sau ceva de genul). Daca vreau sa o vad, ne intalnim marti, pentru ca persoana interesata si-a planificat deja un drum sa vada masina luni. Am fost de acord si ne-am inteles sa ne auzim luni seara la telefon - primul venit, primul servit. Am zis ca nu are rost sa ma cert cu el la telefon, mai ales stiind ca lumea nu se inghesuie la 3.0 benzina (consum, impozit si alte "sperietori" romanesti) si nu mor pentru +/- o zi.

 

Intre timp, sora mea (hotarata sa isi ia masina inapoi, pentru ca vroia sa o tina ca a doua masina), l-a sunat si a stabilit o intalnire sa vada in ce stare se prezinta. Evident am mers si eu, de curiozitate. Cum i-au aparut in ultimele 10 luni cateva zgarieturi, sora mea si Acero nu au vrut-o (la ei masinile trebuie sa arate...si arata....perfect - intre timp s-au horatat pe un 335i). Daca tot am fost acolo, i-am pus omului banii in brate si i-am zis ca o vreau eu!

 

El in continuare insista ca vine cineva sa o vada, ca nu e frumos sa procedeze asa...eu credeam ca textul e fabulatie sa il ajute la vanzare, sa nu cumva sa ma gandesc sa negociez aiurea...cum stiu masina, oricum nu aveam de gand sa negociez, mai ales ca pretul a fost unul realist.

 

Cand am vazut threadul pe forum mi-am dat seama ca omul chiar vorbea serios...vanzarea a facut-o oarecum fortat de imprejurari...acum voi ce ati face, realist vorbind: luati banii de la omul pe care il aveti in fata sau asteptati sa vina cineva cu care nu sunteti siguri ca incheiati 100% afacerea?

 

Probabil daca nu erau circumstantele cu fostii proprietari ai masinii, lucrurile se desfasurau in avantajul celui care si-a programat vizionarea masinii. Din cate am observat, Pharmacistu e un om cu capul pe umeri si civilizat. A intrat intr-o situatie neplacuta si datorita mie...asta e...mi-am dorit foarte mult masina ASTA si am facut tot ce a tinut de mine sa o iau de data asta.

 

Imi pare rau pentru cel care a pierdut timp, bani si poate ocazia sa ia masina, dar chiar nu stiam ca exista cu adevarat cineva care e pe drum sa o vada. Eu mi-am vazut interesul, am prins ocazia (unica, probabil) si am profitat.

 

In ceea ce il priveste pe vanzator, s-a comportat corect din punctul meu de vedere: a fost sincer de la inceput, a spus clar si direct tot ce era de spus, fara ambiguitati (desi initial credeam ca toate detaliile astea fac parte din "sales pitch")...a facut un calcul pe loc si a vazut ca e mai avantajos pentru el sa mearga pe varianta asta....

 

Sper ca cel afectat direct sa treaca repede peste aceasta dezamagire si ii doresc succes sa isi gaseasca masina pe care si-o doreste!

Tu nu ai vreo vina in treaba asta,insa esti amuzant cand spui ca erai si tu pe acolo,si ai prins momentul cand hop ai scos 7 mii din buzunar si i-ai pus in bratele omului........haha.

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Tu nu ai vreo vina in treaba asta,insa esti amuzant cand spui ca erai si tu pe acolo,si ai prins momentul cand hop ai scos 7 mii din buzunar si i-ai pus in bratele omului........haha.

 

Din cate inteleg eu el este fratele prietenei/nevestei lui acero?

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Amuzanta poveste desi nu ii vad rostul :blink:

Cand l-am sunat duminica pe om, mi-a spus din start 2 lucruri: ca nu e negociabil pretul si ca e rezervata masina pentru cineva din tg mures (sau ceva de genul). Daca vreau sa o vad, ne intalnim marti :goodjob: probabil a uitat ca e luni :nea:

 

Ce a fost... a fost, felicitari pentru masina si un milion de km fara probleme :drinks:

Edited by rzv-e46
  • Like 6
Link to comment
Share on other sites

Nu știu de ce te ai chinuit sa postezi,cert e ca te bucuri ca i-ai sĂŁltat mașina la om 😂👍 acum mai pui si sare pe ranĂŁ,nu cred cĂŁ ți-a pĂŁrut rĂŁu vreo secundĂŁ cĂŁ omul a bĂŁtut drumul degeaba.

 

Ma bucur ca am masina. Nu am saltat-o nimanui...nici nu stiam ca vine cineva dupa ea decat dupa ce am luat=o...cum am zis, nu l-am crezut cand mi-a spus povestea cu baiatu din tg mures.

 

Am vrut sa clarific treaba pt ca m-am simtit putin vinovat pt ca 1. a batut baiatu drumul pana la buc si 2. ca isi ia omu asta castane aiurea.

 

Masina s-a dat, nu a vrut nimeni sa faca rau nimanui si cu atat mai putin nu vreau EU sa pun sare pe rana nimanui.

 

Calmati-va si inchideti subiectul va rog!

 

Multumesc!

  • Like 4
  • Downvote 2
Link to comment
Share on other sites

Guest
This topic is now closed to further replies.
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.