Jump to content

alegere bmw e90


onylui

Recommended Posts

Salut, dupa o perioada lunga de cautari sunt inca indecis, vreau sa imi cumpar un bmw e90 320d, dar nu am cu cine sa ma sfatuiesc. As avea nevoie de parerile voastre, acum vine si intrebarea mea, sa imi cumpar un model cu dotari mai multe si un an de fabricatie mai vechi sau sa imi cumpar un model cu dotari mai putine si un an de fabricatie mai nou?

Va multumesc anticipat!

Link to comment
Share on other sites

De o masina cu putine dotari o sa te plictisesti repede, deci indicat ar fi cat mai multe dotari.

Totusi starea tehnica ar trebui sa primeze.

Edited by r0n1n
Link to comment
Share on other sites

eu sunt de parere ca mai bine ceva mai nou....dotari poti sa ti-o echipezi si tu pe urma.....cam de ce buget dispui?si in primul rand conteaza starea in care se afla masina.....conteaza daca vrei sa o cumperi din tara inmatriculata sau din afara....taxa pentru model e90 320d 2006 e 1000 de euro

Vrei e90 facelift sau cel fabricat pana in 2007?

Edited by CATALIN9215
Link to comment
Share on other sites

Din punctul meu de vedere atata timp cat modelul e acelasi adica e90 05-08 mai bine iei un 05 cu multe optiuni si stare tehnica ok acelasi lucru e valabil si pt facelift adica 09-12, depinde cam ce vrei mai mult e adevarat unele optiuni poti sa le pui si dupaia dar majoritatea retrofiturilor nu vor fo ca din fabrica niciodata. Cel mai important cred eu e cutia manual/automat si navigatia restu chiar se pot face cu mai multa usurinta
  • Downvote 3
Link to comment
Share on other sites

Parerea mea e ca starea tehnica a masinii ar trebui sa fie primul lucru de care sa tii cont. La capitolul dotari, depinde doar de tine si de gustul tau. E90 e o masina destul de dotata din punctul meu de vedere oricum ar veni ea. Navigatia ar fi ceva important zic eu, desi se poate monta o unitate multimedia speciala pentru modelul ales de tine daca ea nu are stock. Tine doar de tine ce intelegi prin dotari. Poate ca n-ar fi rau sa stabilesti clar dotarile fara de care nu ai putea sau pe care ti le doresti neaparat si in functie de asta sa cauti o masina cu o stare tehnica buna. Bafta in cautari !
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Depinde de bugetul care il ai poti lua o masina si intretinuta si cu dotari si cu an bun de fabricatie.Eu personal as alege modelul facelift de 184 de cai chiar daca e mai putin dotat in locul celui fara facelift de 163 de cai,sau mai este pe LCI tot o varianta de 163 de cai efficient dynamics care se lauda ca face un consum bun,si motivul pentru care as alege LCI este ca il prinzi an mai bun de fabricatie,si este putin mai frumos cel putin la spate l-au mai dres ceva,in rest e aceeasi masina pentru ca la facelift au schimbat doar sistemul de navigatie, ceva dotari in plus si aspectul despre care vorbeam

 

Daca o iei cu piele,navi proffesional,bixenon adaptiv o sa o indragesti mult dar tot ce am spus aici sunt cel putin 5000 de euro in plus la pretul masinii

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...
  • 1 month later...

Salut onylui!

 

Eu acum aproape 2 ani am preferat sa iau o masina mai noua, euro 5, e90 LCI efficient dynamics din luna a- 11. 2009 fara dotari extra, fata de modelul pre facelift care la design mi se pare mult mai slab, iar motoarele sunt de generatie mai veche.

 

Dotari standard cu care a venit masina sunt: pachet led exterior, sub manere usi si sub numar spate, comp bord, tempomat, senzori parcare, lumini, presiune roti, ploaie, comenzi vocale, cotiera reglabila, volan sport cu comenzi, sac sky, bancheta rabatabila, dublu climatronic, mufa iesire aux, lumini ambientale interior, etc... adica suficient pentru nevoile mele! BMW-ul e o masina facuta pentru a fi condusa nu sa stai in ea sa te uiti la televizor si sa butonezi.

 

Bineinteles daca-mi permitea bugetul as mai fi adaugat navi si trapa, asa de fita, nu ca sunt mort si nu pot trai fara ele.

 

Si mecanicul meu care are tot BMW(seria 5 full), mi-a zis ca am facut o alegere foarte buna ca am luat o masina relativ noua dar mai "cheala" decat un e90 pre facelift cu motor generatie veche cu toate optiunile.

 

off topic iti zic ca masina merita toti banii! asa ca bafta la cumparat si daca ai nevoie de sfaturi sau alte informatii despre e90 lci poti sa ma interebi si te voi ajuta! :)

Edited by iuliene
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.