Jump to content

boxe spate E46


Recommended Posts

stiu ca pe spate sunt boxe rotunde de 16cm diametru.. nu am desfacut niciodata sa ma uit si va intreb pe voi poate stie careva daca se pot monta cumva in locul boxelor de 12cm rotunde boxe ovale de 16x9"?

e clar ca nu or sa intre "perfect fit" dar daca se poate modifica locasul incat sa intre, nu sa ma apuc sa tai policioara sau alte improvizatii de gen :blink:

Link to comment
Share on other sites

  • Replies 69
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

Cei care si-au montat - adancimea boxei conteaza? (adica poate fi montata boxa de orice adancime)

207643[/snapback]

 

clar nu .....de fabrica sunt niste partzuri mici

 

de obicei cele cumparate sunt ceva mai mari .....dar intro alta ordine de idei o boxa ca sa sune si bine tre sa faca rezonanta ...iar daca tu inghesui o boxa la fix acolo fii sigur ca nu vei scoate puterea ei reala si asta mai ales si pe ,, firutzele ,, originale care nu sunt destinate pt asa ceva

Edited by AR99RMS
Link to comment
Share on other sites

manolica rame adaptoare? dar loc fizic este acolo sa incapa boxe 6x9"?

eu am E46

207742[/snapback]

 

 

care e motivul pt care vreti sa montati boxe ovale ?,,Eu ma gandeam sa schimb cu infinity kappa cele de 70 W RMW ..e supersuficient 70 W ...fara de max 30 cat avem cu cel stock !.. din ce stiu eu daca boxa nu sta bine sau intra fortat ..da vibratii aiurea !.. Momentan la sistemul; stock am atasat pe spate niste tweetere 50 W (din cele pe magnet nu membrana ) care fac fatza cu brio ...

Link to comment
Share on other sites

pentru mai mult bass as fii vrut sa montex boxe ovale.. intre timp m-am hotarat la niste DLS de 50W rotunde de 16.5cm care sper sa se auda bine calitativ. oricum avand in vedere ca am schimbat cass-ul original cu un sony model 2007 sper sa se auda binisor boxele astea.. in urmatorul timp o sa ma interesez sa-mi construiesc un subwoofer activ de putere 50-80W (depinde cat se poate) care sa intre in locasul cotierei din bancheta spate.. sper sa si reusesc
Link to comment
Share on other sites

la E46 vin altfel boxele.. nu se vad din portbagaj din cauza stratului aluia de antifonare din pasla.. din cauza asta nu stiu nici cum sunt prinse ca nu am avut timp sa ma uit cum se desfac sa vad ce loc e acolo.. intrebam in ideea ca cineva a desfacut si stie.,,.
Link to comment
Share on other sites

te inseli :blink: la noi difuzorul stock canta intr-o "incinta" formata din pasla de antifonare de deaupra partii de tabla a policioarei si partea de carton a acestei policioare =))

problema asta am rezolvat-o deja in sensul ca o sa decupez in spatele difurilor pasla de antifonare si in acest fel voi folosi intregul portbagaj ca o incinta "sealed".. sper sa dea rezultate ca altceva sigur nu am ce face ca se rezolv incinta..

despre partea cu inelul nu are legatura pt ca la E46 (am desfacut si am vazut) nu poti monta decat boxe rotunde de 16,5cm.. acestea vin montate peste policioara si nu dedesubt pt a se putea improviza si pune boxe ovale.. singura improvizatie care s-ar putea face si mie nu-mi convine este sa decupez partea de carton si apoi pasla aia de antifonare si poate si tabla ca sa incapa niste boxe ovale.. si sa se vada ca la dacie.. no thanks :)

de aceea am optat pt niste difuri coaxiale de la DLS pe 16,5cm de 50W.. sa vedem cum se vor auzi amplificate de un sony CDX GT 414U..

Link to comment
Share on other sites

pai ce mare scofala e sa le montezi? sunt 3 suruburi (trei) pe fiecare boxa ce trebuiesc desfacute cu o cheie tubulara (pe care nu o am dar o sa gasesc una). scoti masca, desfaci cele 3 suruburi, scoti boxa, deconectezi firele, le conectezi la cealalta boxa, dupa care insurubezi la loc cele 3 suruburi si pui masca la loc. :blink:

am presupus aici ca papucii de la boxa stock si de la boxa aftermarket se potrivesc.. asta inca ramane de vazut :)

 

si pe mine ma batea gandul la MTX-urile alea de 60W dar DLS sunt peste ca si calitate si eu fac pariu ca chiar daca au doar 50W RMS se vor auzi mai bine.. perechea costa 2.050.000 lei vechi la be-loud. oricum tine cont ca nu le pui pe amplificator si atunci cass-ul tau nu cred ca scoate 50-60RMS.. eu am un sony CDX GT 414U si scrie pe el 4x50W dar nominal scoate 4X22W cred.. deci poti sa pui si de 100W boxe ca daca nu le pui pe amplificator degeaba...

mai ma batea gandul la niste boxe pe 16cm Ground Zero de 100W RMS (costa 1,8 miliaone si sunt boxe de calitate.. GZ este firma de top) dar imi trebuie neaparat statie si am alte cheltuieli momentan... deci o sa raman la DLS.. maine dau comanda sper sa le am vineri..

Edited by AliNOS
Link to comment
Share on other sites

au ajuns vineri seara.. am incercat sa le montez azi dar se pare ca imi trebuie 2 inele MDF pt ca boxele originale au 3 urechi in care vin prinse suruburile de suport. urechiile vin in exteriorul diametrului boxei deci solutia de montare este cu inel MDF.. oricum ca observatii pana in prezent:

1. incinta difuzoarelor stock este prea mica pt boxe si incep sa distorsioneze la volum relativ mic..

2. daca se foloseste intreg portbagajul ca incinta nu mai distorsioneaza dar nu se aud la randament maxim boxele.. solutia ar fii sa scoti incinta stock. iti va ramane o gaura ce da in portbagaj. acea gaura trebuie astupata cu material fonoizolant pt a crea incinta cu partea se sus a policioarei si cu partea de metal a acesteia.. incinta formata astfel ar trebui sa fie suficienta ca sa se auda difuzoarele la randament bun..

3. difurile stock nu sunt de 16,5cm diamentru sunt de 16cm diametru.

4. probleme la legatul boxelor nu am avut pt ca boxele au venit cu crossover fiecare si nu trebuie taiat nici un fir/cablu.

5. claritatea cu care suna boxele DLS 50W fata de cele stock e foarte mare.. desi boxele se "rodeaza" in cel putin 20 ore de functionare dupa cum precizeaza si manualul de utilizare. volumul nu m-a impresionat dar avand in vedere ca le amplific cu 17W nici nu avea cum :blink:

sper sa reusesc sa confectionez cat mai curand inelele adaptoare si sa le montez definitiv.. apoi mai trebuie doar sa izolez incinta cu 2 bucati mici de material fonoizolant si e gata :)

va tin la curent.

Edited by AliNOS
Link to comment
Share on other sites

Esti un adevarat adept al DIY vad :blink:. Eu sincer sa fiu cred ca voi da 20 de lei la un service auto sa le puna ei, probabil ca au intampinat diverse probleme de-a lungul timpului si probabil ca au ceva solutii la probeleme care le-ai precizat ...

 

In ceea ce priveste volumul, mai tare nu se va auzi decat daca le amplifici, logic.. dar macar sa se auda mai calitativ

Link to comment
Share on other sites

mie imi place sa fac cu mana mea ceea ce pot face singur.. o fac din placere si pasiune.. asa as fii avut si eu 20lei sa ma duc sa mi le monteze cineva.. dar unde mai e distractia? :blink:

evident ca nu se va auzi mai tare daca nu le amplific dar primul pas este sa rezolv cumva incinta, pt ca fara incinta nu faci nimic cu dif-urile, apoi inelul adaptor... la urma va veni si amplificarea dar tinand cont ca nu sunt un mare fanatic al muzicii in masina si vreau doar ceva calitativ si care sa se auda bine, nu sa rupa masina sau altceva.. ma voi mai gandi la partea cu amplificatul si schimbatul boxelor fata + insonorizare portiere fata.. sa vedem daca merita..

Link to comment
Share on other sites

in sfarsit azi mi-am cumparat niste inele adaptoare Dietz si am reusit sa pun boxele... am scos incintele boxelor stock pt ca erau oricum prea mici si boxa incepea sa distorsioneze la volum relativ mic.. claritatea sunetului este de 100 de ori mai buna... ca si volum cred ca se aude mai tare putin.. bass are ceva mai mult dar nu foarte pentru ca folosind intreg portbagajul ca incinta, incinta este prea mare.. mai am doar de izolat in spatele boxelor gaura ce da in portbagaj..

una peste alta a meritat schimbarea dar acum parca ar fii necesare alte schimbari :blink:

antifonare portiere fata, amplificator 4 canale, boxe fata mai performante.. dar timp e.. noi sa fim sanatosi :)

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.

×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.