Jump to content

boxe spate E46


Recommended Posts

  • Replies 69
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

nuuuuu.... :blink:

am demontat si montat la ele de m-am plictisit.. de demontat nu le mai demontez.. o sa fac niste poze cu telefonul la boxa normala si la boxa DLS montata pe masina..

am vrut sa le pun si una langa alta sa vedeti diferenta.. este enorma la magnet, la membrana, etc....

o sa fie cam dificil sa fac si poza cu ele montate pt ca am folie neagra pe geam si nu le pot poza din afara.. dar o sa incerc maine sa trag niste poze sa vedem ce iese..

Link to comment
Share on other sites

post-869-1174994681_thumb.jpg iata si pozele cu boxele DLS montate pe masina..

post-869-1174994701_thumb.jpg

post-869-1174994717_thumb.jpg

si ca sa faceti o comparatie am pozat si boxele stock plus incintele acestora.

 

 

 

 

cer scuze pt calitatea pozelor dar fiind facute pe fuga si cu telefonul mobil, atat a iesit....

Edited by AliNOS
Link to comment
Share on other sites

crede-ma ca am vazut si plastice mai mici si mai simplu de facut si mult mai scumpe...

oricum si mie mi s-au parut scumpe dar nu am mai avut chef sa umblu si le-am luat cu cat au fost.. vroiam sa le confectionez eu dar nu am gasit material..

PS: niste boxe JBL pe 16cm sunt 76RON.. atunci sa vezi ce te oftici cand dai 52RON pe inele ca plateste aproape cat pe boxe =))

Edited by AliNOS
Link to comment
Share on other sites

De asta ziceam si eu ca mi se par f scumpe, in ideea ca niste boxe semi bunicele, in care totusi e ceva tehnologie si materiale de calitate sunt 70 ron comparativ cu un cerc de plastic cu 3 gauri :blink:

 

Pei Alin, daca sunt pe 16 cm nu mai trebuie inele, nu?

Edited by studio54
Link to comment
Share on other sites

BA DA. inelul iti trebuie pt ca boxa pe care o vei cumpara tu este perfect rotunda, nu are acele 3 urechi in exterior cum are boxa stock. uita-te la poza cu boxa stock de pe birou (din pozele de mai sus) si vezi ca pe margine are 3 urechi in exterior cu gauri in ele.. daca nu ai urechiile alea boxa iti cade inauntru.. nu ai cum sa o prinzi de policioara :blink:
Link to comment
Share on other sites

Felicitari!

Si pe mine ma bate gandul dar mai astept fonduri si ma enerveaza pretul la inelele adaptoare !

Sti cumva daca firma de unde ai luat inelele adaptoare trimite si ramburs (un site)?

Capacele de protectie originale se mai potrivesc (am impresia ca sunt mai inalte boxele noi)?

Link to comment
Share on other sites

pai asta e treaba.. fixezi boxa sub inelul adaptor...si o sa se potriveasca si capacul la loc :blink:

cat despre pret.. daca ai o placa de MDF si cineva care sa ti-o taie poti sa-ti faci singur inelul adaptor.. oricum trebuie sa fie dintr-un material tare ca sa nu vibreze sau sa lase boxa sa se miste.. pui boxa veche pe foaie si faci conturul.. apoi il decupezi si cu conturul ala iti faci inele adaptoare.. ca la traforaj cand erai la scoala :) sper ca ai inteles ideea. daca nu iti spun mai pe larg :)

Link to comment
Share on other sites

eu as vrea sa montez pe spate jbl c608 gti si pe fata c508 gti ... tot pe un e46, sunt boxe foarte puternice, (150 respectiv 125w)le-am avut pe un golf 4 si am fost foarte multumit... tin sa le pun pe astea pentru ca nu am decat 4 difuzoare in masina , 2 in portierele fata si 2 dupa tetiere ... in manual la c608 gti scrie "mounting depth 69mm" ... am atat spatiu sa le pun? Edited by BayerischeMotorenWannabee
Link to comment
Share on other sites

pai daca scoti incinta boxelor stock ai spatiul asta.. oricum daca iti pui boxele astea iti trebuie neaparat amplificator pt ele pt ca playerul singur nu cred ca o sa le miste prea mult si poti sa-i arzi si finalii foarte usor..

la cele din fata nu stiu daca vei avea loc sa le pui din cauza adancimii..

 

Link to comment
Share on other sites

la cele din fata voi punr c508 gti, care sunt de ~13 cm si o adancime de 61mm , sper sa intre. Am de gand sa le amplific sanatos, cu cel putin dublul puterii pe amandoua. Cum adica nu exista gaura data in tabla? ... m-a cam zapacit poza aia, si boxele stock unde sunt montate. Ce modificari trebuie sa fac?
Link to comment
Share on other sites

poza este facuta la portiera din interior cu fata de usa demontata.. boxa vine prinsa de fata de usa si apoi montata fata de usa inapoi pe portiera, iar boxa va intra in gaura aia unde duce sageata.. (daca observi acolo ai o adancime de montaj limitata pt ca tabla nu are gaura, e ca un "castron" =)) acolo incinta aia.. trebuie masurata cu atentie adancimea de montare pt a vedea ce boxe intra aici.. oricum spre dezamagirea mea, orice boxe ai pune incinta este enorm de mica si or sa distorsioneze la volum relativ mic.. asa ca.. ar mai fii solutia sa tai tabla acolo unde vine boxa si sa antifonezi portierele fata.. cred ca asa vei obtine cel mai bun sunet..

eu inca mai studiez la boxele fata care ar fii solutia optima..

as merge pe antifonare si taiat tabla acolo in locasul boxei ca sa faca incinta mai mare.. dar deocamdata nu prea am avut timp..

Edited by AliNOS
Link to comment
Share on other sites

ok, daca ai timp sa faci masuratori/modificari in viitorul apropiat posteaza si aici te rog frumos ... eu mai devreme de iunie nu cred ca investesc ceva in ICE ... in alta ordine de idei, cred ca nu e deloc un lucru rau ca ramane spatiu mic pentru incinta dif-ului. La c608 gti e nevoie cam de 5l ideal, la niste boxe de 70-80w rms e nevoie de vreo 3 l volum (cred, la astea nu am calculat nimic).
Link to comment
Share on other sites

hmmm... la DLS de 16,5cm si 50W RMS producatorul spune ca are nevoie de o incinta de 10-12litrii.. nu stiu ce si cum ai calculat tu...

dar iti spun ca la boxele spate incinta stock nu depaseste 2 litrii maxim iar in fara banuiesc ca e mai mica..

 

uite:

 

SPEAKER ENCLOSURES

If you want to install the speaker in an enclosure the normal

size for a sealed type is:

4” (10 cm) speakers : 2-4 liters

5,25” (13 cm) speakers : 6-8 liters

6,5” (16,5 cm) speakers : 10-12 liters

8” (20 cm) speakers : 15-20 liters

6 x 9” speakers : 15-20 liters

7 x 10” speakers : 20-25 liters

These volumes are only a guideline, they can vary

between different speakers. Contact your local DLS

dealer for more exact information about your specific

speaker.

 

Textul este preluat din link-ul urmator:

http://www.dls.se/pdf/Man_Classic_spkrs_eng_sc05.pdf

Edited by AliNOS
Link to comment
Share on other sites

Am montat de vreo 2 zile si eu niste MTX-uri pe spate, cica au 65 rms, acum cine stie exact cat or avea .. :) ca habar nu am cum se masoara acest RMS. Ideea e ca fara amplificare, e o investitie f proasta, parerea mea, ca volum se aud cu 10% mai tare decat cele stock, doar claritate e ceva mai buna.

 

Deja incepe sa mi se ia cu investitiile audio in BMW, am bagat aproape 1000E , subwoofer, statie, HU, boxe spate, cu adaptoare si plata instalarilor .. :blink: si sunetul e pe undeva la mijloc ca si volum si calitate.

 

Daca ar fi sa imi ceara cineva acum sfatul, as recomanda doar schimbarea HU, care a influentat major calitatea, si un subwoofer, dar de minim 300 rms ( dar nu Shobotec sau China Sub factory), si statie de 4-500 rms, adica o investitie de apox 500E numai in bass :)

 

Boxele spate schimbate dar neamplificate sunt egal cu 0 in opinia mea.

Edited by studio54
Link to comment
Share on other sites

studio54: daca ai mai multa claritate, eu zic ca merita schimbate.

 

Eu am pus un HU si calitatea sunetului a crescut simtitor. Din pacate exista o lipsa serioasa la frecventele inalte iar despre bass, ceva mai mult ar fi mai bine.

Pentru bass si mai multa claritate as vrea sa schimb boxele spate (din cele citite aici un subwoofer in portbagaj nu prea face fata datorita antifonarii) iar pentru inalte cele de pe fata (eventual doar tweeter-ele).

Normal ca un amplificator ar fi indicat.

 

AliNOS: am vazut ca in poza cu usa este un filtru. L-ai pus tu sau exista din fabrica ?

Link to comment
Share on other sites

alinos, ti-ai schimbat cd playerul ? poti pune o poza doua sa vedem cum arata alt cd player montat in bord. tb ceva adaptor? cum se incadreaza in bord? adica arata ok?

 

odata cu schimbarea cd playerului se simte diferenta la claritate? merita schimbarea unui bmw bussines cd cu un mp3 player sau cd player care nu e produs de bmw?

 

ma intereseaza foarte mult cum arata bordul dupa ce ai facut aceasta modificare. am vazut la "unii" si arata tare aiurea. asa mi s-a parut mie. acuma na gusturile nu se discuta. dar arata de parca locul lui nu ar fi acolo.

 

astept niste poze daca nu e prea mare deranjul

 

multumesc

Link to comment
Share on other sites

o sa fac si eu poze daca tii neaparat dar sunt niste poze intr-un topic mai vechi in care sunt poze si ziua si noaptea cu un cd-player aftermarket..

DA merita din plin sa-ti schimbi cd-ul original cu unul aftermarket bunicel.. o sa vezi ca o sa se auda mai bine doar dupa ce schimbi player-ul..

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Ai mai facut vreo misculatie la masina?

 

Eu am observat ca ridicand tetierele spate se aude mai bine :blink:

Tu cum tii tetierele?

Eu am tras de ele ca dracii sa le scot dar nu am reusit, oricum voi amplifica boxele spate, am ascultat la un prieten.. am vazut si eu ce inseaman 60 rms amplificati, in comparatie cu 20 rms cat scoate playerul

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

nu am mai avut timp sa fac nimic... cat despre tetiere nici eu nu am reusit sa le scot.. mi le-au scos baietii aia cand mi-au montat folia deci le-am vazut si scoase dar eu n-am avut rabdare.. am tras de ele si daca am vazut ca nu ies le-am lasat asa =))

poate ne intalnim cand iti pui amplificarea pe ele sa aud si eu treaba :blink:

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.

×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.