Jump to content

Masina trepideaza cand accelerez puternic


Recommended Posts

Salutare,

 

Dupa o saptamana de chin am reusit cu ajutorul unor colegi sa am o copie a DIS functionala cu care am reusit sa ma conectez la masina.

 

Problema:

Pe loc masina trepideaza pentru fractiuni de secunda ca si cum motorul nu ar merge rotund, as putea zice ca da cate un foarte scurt rateu.

In mers se comporta binisor la turatii sub 2000 dar imediat ce o calc putin simt la fel ca masina pentru fractiuni de secunda pierde putere, nu are legatura daca o calc la 2000 sau la 3000 comportamentul este similar.

 

Am inceput diagnosticarea cu ideea ca filtrul de particule este infundat, asa mi-au zis si cei de la reprezentanta, astazi am verificat si cel putin la relanti nu pare sa am probleme.

Ceea ce am gasit insa, toate bujiile imi indica eroare ceea ce ma duce cu gandul la modulul care le comanda si care cred ca a patit ceva cand imi curgea ulei de la clapetele swirl flaps(galeria a fost inlocuita).

 

Voi atasa si imaginile cu softul de diagnoza.

 

M-ar interesa daca cineva dintre voi a avut o problema similara.

Evident voi inlocui bujiile si modulul de comanda bujii, cineva mi-a mai zis de mass air filter. Stie cineva cum as putea sa il verific cu DIS?

post-52706-0-21721100-1406926775_thumb.jpg

post-52706-0-71479500-1406926784_thumb.jpg

post-52706-0-79137800-1406926790_thumb.jpg

Edited by inteleptu
Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Revin cu un update si cu o intrebare referitor la ce mi-au spus cei de la BMW.

 

Am inlocuit bujiile si releul si pot spune ca nu am simtit o imbunatatire remarcabila. Cei de la BMW au zis ca nu sunt probleme pe partea cu filtrul de particule.

 

Este posibil ca trepidatiile sa fie de la cauciucuri pe care BMW le numeste "neconforme"? Mai precis pe fata am GoodYear si pe spate Pirelli(cele care vin cu X3).

Mi-au spus ca trepidatiile vin de la cauciucurile de pe fata. Sincer am cam ramas fara replica nu ma asteptam sa trepideze din cutia de viteze datorita unor cauciucuri care sunt montate pe fata, 4x4 nefiind activ decat 30 de secunde in ultimul an. Ei chiar sustin ca s-a mai intamplat si cu alti posesori de BMW X3(E83).

 

A mai intalnit cineva sau macar stie cineva de cazuri similare?

Link to comment
Share on other sites

Foarte multi sugereaza aici ca senzorii de oxigen ar fi cauza.

 

Am gasit pe realoem

sonda lambda cu part number-ul 13627793825.

 

Stie cineva daca mai am si alti senzori de oxigen pe masina in afara de MAF si cel listat mai sus? Am citit despre senzorii PreCat bank 1 si bank 2, dar se pare ca am gasit doar unul pana acum.

 

X3 E83 9.2008 30dA motor M57N2

Edited by X X L
Link to comment
Share on other sites

  • 4 weeks later...

Pot confirma ca trepidatiile la acceleratie mai puternica erau din cauza pneurilor.

Pe masina am un mix, in sensul ca pe fata aveam 2xGood Year si pe spate 2x Pirelli care sunt cele originale.

Ieri am fost sa le echilibrez si surpriza...am cerut sa le schimbe, am pus Pirelli pe fata si Good Year pe spate.

Senzatia este ca am alta masina acum....merge atat de bine...

 

Acum mai ramane sa identific de la care vine problema de la Pirelli(productie 2010, posibila lipsa de tractiune) pe spate sau Good Year pe fata(productie 2012).

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.