Jump to content

Vopsire ornamente X-line


Recommended Posts

Salut,

 

Pentru X3 F25 model X-Line s-au folosit multe elemente ornamentale de jur imprejurul masinii care au un aspect poros de culoare neagra (sunt sigur ca stiti despre ce vorbesc). Dupa indelungi cautari pe mai toate site-urile nu am gasit nicaieri ceva legat vopsirea acestor elemente. Sunt o gramada de sfaturi legate de Plastidip (care nu ma tenteaza), de achizitionare a kitului retrofit M-Power, etc...

Pe mine ma intereseaza strict sa vopsesc aceste elemente astfel incat sa pastrez caracterul decent X-Line (no offence M-Power fans), insa mai adaptat utilizarii urbane sa spun asa. Doresc ca aceste elemente sa aiba o finisare fina, de culoare metalizata ca si restul masinii. Am gasit cateva exemple, pe site-ul AC Schnitzer spre exemplu, unde ei au masina de prezentare astfel vopsita, unii recomandand Glasurit pentru asta?! In SUA se vorbeste despre niste substante speciale (polimeri?!) care ar putea fi aplicate inaintea vopsirii pentru o vopsire eficienta fara riscul exfolierii. Cineva a vopsit in culoarea masinii (alb) aceste elemente X-Line acolo si arata foarte bine, insa nu a spus detalii legate de tratarea acelor ornamente. Tot acolo spuneau ca daca se trateaza acest element de consistenta poroasa cu smirghel, se va emana un fel de ulei care in timp va faca vopseaua sa "cada".

 

Orice sfat este binevenit.

 

Multumesc

Link to comment
Share on other sites

Eu nu am auzit de solutii speciale pentru ele, nici nu am cautat special, dar nici nu am dat peste asa ceva.

 

Aceste trimuri se vopsesc ca oricare alt element: smirghel/grund(eventual special pentru plastic)/vopsea/lac/cuptor.

 

Singura problema cu ele este faptul ca sunt moi(maleabile) si la vopsire trebuie sa stea drepte sa nu se curbeze in proces si sa capete un aspect valurit odata montate pe masina.

 

Cu toate acestea daca pasii sunt respectati si realizati corect, vopseaua va rezista mult si bine.

Edited by Alynex
Link to comment
Share on other sites

Multumesc mult baieti,

 

Am sa fac o prima incercare in curand cu bara spate, care de altfel are si cea mai mare suprafata de tratat. O sa am in vedere sfatul vostru si ma gandeam sa tratez acel mare trim separat, iar inainte de vopsirea finala sa il reatasez barii pentru a

 

fi vopsite impreuna?! In felul acesta sper sa nu se onduleze/curbeze. Sper ca in maxim 2 saptamani sa pot reveni cu rezultate.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.