Jump to content

Aplicare Leatherique - Cum fac eu :)


Flae

Recommended Posts

Salutare tuturor! Desi gasim pe Youtube si alte forumuri zeci si sute de filmulete si topicuri referitoare la Leatherique Rejuvinator & Prestine Clean, ma gandesc sa impartasesc cu voi felul in care le folosesc eu. Personal, cand vreau sa stiu ceva nu citesc doar un topic, primul ce-l gasesc, ci stau cu orele si citesc cat pot de multe despre subiectul ce ma intereseaza. In felul acesta mai vedem si noi ce experiente si peripetii au altii, cum se face, trucuri si ghidusii etc. :) Deci ma gandesc ca nu se supara nimeni daca scriu si eu experientele personale, nu? Mai jos este un perete de text cu "Ce am facut si cum am facut eu" si "Ce au facut altii si cum zic altii sa facem". Un amestec.

 

"Victima" este un 530d LCI fabricat in Aprilie 2007. Am cumparat-o S/H avand 128.000km acum vreo luna si jumatate. Proprietarul anterior a avut grija de ea, atat tehnic si estetic nimic de reprosat. Si de ce sa nu fac si eu la fel? Interiorul este cu piele neagra, plafon negru si cu pachet interior/exterior M din fabrica. Arata foarte frumos zic eu. :) Ce mi-a placut tare mult este ca pielea arata impecabil dupa atata timp si e pacat de Dumnezeu sa nu o mentin la fel. Ce stiu sigur e ca nu a mai folosit Leatherique pana acum. Rejuvinatorul se recomanda a se folosi de 2 ori pe an iara Prestine Clean, la fiecare spalare a masinii sau dupa caz.

 

Deci: voi folosi Leatherique Rejuvinator si Leatherique Prestine Clean pentru prima data. Am inceput printr-o curatare usoara cu aspiratorul si apoi o curatare superficiala cu Prestine Clean. Dupa aceea incepe tratamentul propriu-zis.

Am cumparat un recipient de aplicare in care am pus Rejuvinatorul si cu acesta aplic pe piele. Masez pielea cu uleiul acesta (impropriu spus ulei pt ca asta e pe baza de apa din cate am inteles) si am grija sa aplic si pe la cusaturi si falduri. Foarte important este sa acordam atentie sporita la lateralele scaunelor din fata (sezut si spatare) pentru ca daca ati observat acolo apar cutele prima data. Apoi la cotiera, la fel, atentie sporita pentru ca inevitabil este imbacsita cu transpiratie, praf etc. Serios acum, chiar daca ne spalam de 10 ori pe zi... tot se murdareste. :) Aplicarea aceasta de Rejuvinator este indicat sa se faca dimineata intr-o zi insorita. Astfel, dupa ce terminam de aplicat, masina trebuie sa stea la soare aproximativ 6 ore (instructiuni oficiale ale Leatherique). Pielea de pe volan (care dupa parerea mea este cea mai imbacsita dintre toate) si cea de la frana de mana sunt mai usor de intretinut pt simplul fapt ca sunt la indemana si nu trebuie sa stam in pozitii incomode pentru a le curata.

 

Dupa ce am aplicat peste tot, recomandarea generala este ca dupa vreo 2 ore sa revenim la masina si sa facem o inspectie vizuala generala. In locurile unde se vede ca s-a uscat, mai aplicam inca o data Rejuvinatorul. Se pare ca in acele zone ar fi fost ceva mai contaminata si deshidratata pielea. Apoi dupa alte 2 ore, inca o inspectie si dupa caz aplicare.

 

Dupa cele 6 ore trecem la curatare. Cum facem? Pulverizam Prestine Clean pe locurile tratate si apoi cu o perie de curatat pilea se maseaza USOR zona respectiva. Eu folosesc pulverizator Kwazar (foarte bun, pulverizeaza atat la apasarea tragaciului cat si la eliberarea acestuia) si perie Vicont Leather Scrub. Dupa ce periem usor zona, cu o laveta sau carpa ce nu lasa scame, stergem suprafata. Se repeta procedeul pana cand pielea nu mai este lipicioasa. Nota: dupa aplicarea Rejuvinatorului pielea devine extrem de lipicioasa si imbacsita. Deci se da cu Prestine clean pana cand pielea ramane curata. Am vazut cateva persoane ce spun ca dupa ce periaza, folosesc o laveta usor umezita cu apa pentru curatare. Cei de la Leatherique spun clar sa nu se foloseasca apa in procedeul de curatare. Si are sens... Apa este unul din cei mai mari dusmani ai tapiteriei din piele, dupa uscare pielea ramane rigida ca un carton. Dar ma rog. Fiecare face cum vrea. :) Eu unul am facut un test in care am curatat prematur Rejuvinatorul de pe cotiera din spate doar cu Prestine Clean si a ramas foarte curat. Evident, am reaplicat Rejuvinatorul pe zona respectiva. :)

 

Sticlele de 500ml ajung pentru 2 tratamente. Cel putin Rejuvinatorul, acum cand am terminat de aplicat mai am aproximativ 230ml. Celalalt, depinde cat de des se foloseste. Dar si acela se consuma cam 250ml la o curatare generala temeinica.

 

Daca pe parcursul celor 6 ore cat timp sta la "macerat" cu Rejuvinator avem nevoie sa ne deplasam cu masina, putem inveli scaunul cu un sac mare de plastic, nu este nici o problema. Volanul... asta e. Ne murdarim putin pe maini sau il acoperim si pe el cu ceva. Eu unul am preferat sa nu il acopar pt ca nu am avut mult de mers (10 minute maxim dus/intors).

 

Am vazut in mai multe locuri intrebari de genul "Rejuvinatorul afecteaza vinilinul, plasticul sau alte componente ce nu sunt din piele? Daca atingem sau stropim aceste componente, "se strica"? ". Din experienta altora, raspunsul este NU. Nu se intampla nimic. Dupa cele 6 ore si curatarea cu Prestine Clean, nu au existat nici un fel de urme.

 

Foarte important: sunt cazuri in care pielea a fost revopsita necorespunzator si la curatarea cu Prestine Clean, a iesit pe alocuri culoarea fiind necesara o revopsire. Dar aici vorbim de piele neintretinuta si vopsita pe la colt de bloc. Eu unul nu imi fac griji.

 

Ce rezultate sa ma astept sa am cu tratementul acesta? Pai estetic, mai nimic. Pielea fiind neagra si mata de felul ei, nu are ce sa se vada. DAR! Spre exemplu, la spatarul scaunului de la sofer, unde se acumuleaza transpiratie in timp, pielea devine asa... ca un carton. Foarte rigida. Dupa Leatherique, isi recapata flexibilitatea de fiecare data, fara esec. Cel putin asa spun utilizatorii :) Am vazut rezultate pe tapiterii deschise la culoare. Este incredibil. Scaune ce te gandesti sa le arunci sau sa le retapitezi, au fost reconditionate de aratau ca noi!!! (ma rog, cutele erau tot acolo dar culoarea... wow!)

Cat dureaza? Mai devreme am aplicat Rejuvinatorul si acum astept sa treaca cele 6 ore. Am inceput pe la ora 14:00 (da, stiu ca am zis ca e bine sa incepem dimineata dar nu m-am trezit la timp :) ) si am terminat aplicarea pe la 16:10. Sa zicem 2 ore, cu pauza de tigare si un apel telefonic. :) E mult? Cam e. Dar este pacat sa folosim un produs foarte bun intr-un mod superficial. Am masat-o de-au gasit-o alte alea, bucatica cu bucatica. Pe la cusaturi, pe la falduri, nu am ratat nimic. Ma dor mainile si spatele de nu mai stiu de mine dar... asta e. Asa cum imi masez iubita (hehe): dupa aia, rasplata! :) Asa si cu pielea: dupa aceea, ramane curata si stau linistit ca va dura mult mai mult pana cand va incepe sa prezinte semne de uzura. Eu zic ca merita durerea asta. Curatarea Rejuvinatorului cu Prestine Clean mai dureaza si aceea aproximativ 2 ore. La fel, atat dureaza la mine. Sunt meticulos si oricum, nu ma grabesc nicaieri, nu?

 

Plafonul si mochetele le curat cu un aspirator in prealabil si apoi folosesc Meguiar's Carpet & Interior Cleaner. Sunt foarte multumit. Raman curate si cu un miros placut.

Vinilinul, componentele din plastic si chederele le curat cu Smartwax Smart Cleaner si apoi aplic Smartwax Smart Dressing. Acesta din urma este destul de scump dar efectul este foarte bun. Zonele tratate raman in functie de material ori mate ca din fabrica ori lucioase. Se pastreaza textura initiala a zonelor. Chederele isi pastreaza flexibilitatea. Si acesta la randul lui are un miros placut.

Geamurile le curat cu o laveta microfibra si Meguiar's NXT Generation Glass Cleaner. Nu raman dungi sau pete, este foarte foarte bun. Apoi, daca este cazul si cand va fi cazul, exteriorul parbrizului il voi curata si cu argila si dupa aceea aplic Aquapel. Deocamdata nu am dat cu argila. Stergatoarele, daca este cazul le "revitalizez" cu 303 Wiper Treatment. Nu este ceva extraordinar dar le prelungeste viata cat de cat.

 

La capitoul exterior... sunt inca in cautari si documentari. Nu ma pricep si tot ce stiu e sa o duc la spalatorie si sa-i las pe baieti sa faca ce stiu ei. Dar o sa ma ocup zilele acestea si de exterior, sa-l curat si protejez cumva. Cred ca intr-un final am sa aplic folie din aceea 3M peste tot. Am auzit ca este foarte buna.

 

Cam atat. :) Sper sa fie de ceva folos ce am scris mai sus.

 

PS: revin cu detalii pe seara dupa ce merg sa curat cu Prestine Clean.

Edited by Flae
  • Like 7
  • Downvote 1
Link to comment
Share on other sites

Super.

 

Masina mea are aproape un an in curand si pielea arata super dupa 13.000km, dar preventiv si cat inca mai este soare afara...o "paste" un tratament Leatherique ;)

 

Este vreo problema daca solutia Leatherique are aproape 2 ani de cand sta nefolosita in recipientii originali? Sper sa iasa bine si pe piele Nevada crem ?!

Link to comment
Share on other sites

@serban78 - Adevarat, pozele fac cat o mie de cuvinte numai ca nu m-am gandit sa fac niste poze inainte. Iara acum dupa... ce sa se vada, o tapiterie curata. :)

 

@Aquamaster - Am vazut un film acum ceva timp cu o tapiterie din piele de o culoare similara cu a ta. Masina respectiva nu avea 13.000km ci mult mai mult. Rezultatele de dupa au fost uluitoare. Cativa insi inchiriasera de la BMW SUA un M X5 pentru teste la drum lung. Dupa o saptamana cu 3 peroane in ea zi de zi, se cam imbacsise. Testul facut de ei cu Leatherique era la cotiera centrala din fata. Iti sta mintea cat de eficient a fost produsul, serios. Referitor la termenul de valabilitate, tot din citite pe forumuri (Autopia spre exemplu) cica ar avea 7 ani garantie. Acelasi lucru l-am vazut si pe un forum autohton. Pe sticlele de le-am primit eu, nu am vazut sa aiba nimic scris referitor la data expirarii. Tot ce trebuie sa faci e sa agiti foarte foarte bine sticla cu Rejuvinator, din cate am vazut are niste particule albe, branzoase in ea care mai mult ca sigur s-au decantat la tine. Ai spus exact ce spun o multime de oameni: chiar daca masina este noua, preventiv si pentru o buna intretinere, nu strica sa folosesti Leatherique. Tot acum ca e noua ar fi bine sa aplici si protectie pentru parbriz, faruri si vopsea.

 

Rezultatele dupa tratament in cazul meu:

- Estetic, mai nimic. Dupa cum am spus, am piele neagra. Dupa tratament, textura pielii pare mai reliefata, mai... noua. La scaunul sofer se vede cel mai bine. Inainte sezutul era mai neted, textura fiind acoperita cu un strat de murdarie. Acum au iesit in relief toate striatiile acelea ce le are. Se vede ca este un scaun uzat, textura fiind ceva mai estompata dar oricum arata mai bine ca inainte. Tot acum se vad si micile cute ce le-a facut datorita timpului, inainte nu se vedeau. Deci categoric am avut rezultate. Unde credeam ca pielea era curata, surpriza, namol! :)

- Este mult mai moale la atingere! Puteam sa jur ca din fabrica, pielea asta este mai rigida de fel. Ei bine, acum este super moale si flexibila!

- Nu am reusit sa scot Rejuvinatorul 100% din anumite zone, cum ar fi intre scaun si cotiera centrala din fata sau de pe pielea de la schimbatorul de viteze. Este nevoie de inca vreo ora de bibileala si pe acolo.

- Mirosul de piele noua din interior mi se pare un pic prea puternic. Am un odorizant din acela "la conserva" cu gel in interior si acum nu prea se mai simte. Acum fiecare judeca cum vrea: e de bine sau de rau. Personal mi-as fi dorit sa nu fie atat de puternic mirosul.

 

Concluzie: foarte multumit. Asteptati-va la destul de mult efort atat la aplicarea de Rejuvinator cat si la curatarea lui cu Prestine Clean. Daca nu curatati bine, pielea va ramane putin lipicioasa. Am avut cateva feluri de lavete si cel mai bine am reusit sa curat cu Sonax Interior Microfiber Cloth. Deci curatarea cu Prestine Clean mai depinde si de laveta folosita. Categoric.

 

Acum cobor sa mai bibilesc ceva la ea. Voi pleca din tara pentru 6 luni si o bag in cantonament de pregatire de iarna. :)

  • Like 2
  • Downvote 1
Link to comment
Share on other sites

Am reusit si eu sa aplica acum 2 sapt leatheriqul cumparat inca de anul trecut! Abia acum am gasit timp, fiind in concediu! In mare si eu am tinut cont de instructiunile lor si m-am si uitat putin la ceva filmulete pe youtube cum au facut altii! In fine! Sunt multumit de rezultat, desi nu pot spune ca scaunele mele erau chiar atat de murdare! Acum ceva timp le curatam cu ceva servetele umede de la Armor, special pt piele, iar anul asta mi-am luat un spray de la Sonax! Tot de la Kwazar am si eu doua stropitoare, care-s chiar OK, iar pentru curatare am folosit lavete de microfibra! Eu am consumat doar vreo 200ml de leatherique, vad ca tu ai folosit mai mult! Poate ca m-am zgarcit putin eu doar, intrucat mai trebuia sa insist in unele zone! Orisicum, sunt foarte multumit de rezultat, desi pielea la mine este pe negru, arata ca si cum acum a fost cumparata masina, plus mirosul acela specific pielii! Mai departe pentru intretinere voi folosi doar Prestine Cleanul!
Link to comment
Share on other sites

@RaYn3 - 200ml este ok. Eu unul am folosit mai mult pentru ca a fost prima oara cand masina a avut parte de asa ceva si am vrut sa obtin un rezultat bun. Referitor la Kwazar am o mica intamplare haioasa. Le am in portbagaj alaturi de alte produse de uz frecvent. Tin totul intr-o cutie, ca o trusa pentru cazurile in care iti pui cafeaua in poala si pe pielea scaunului. Am fost la o spalatorie si i-am vazut pe baietii de aclo cu stropitori clasice. Am luat un Kwazar si m-am apropiat de unul dintre ei (am apa distilata in stropitoare) si i-am zis "Ia uite sefu la stropitoarea mea, da cu zeama si cand apesi si cand iei degetul. Nu faci scurta la mana cu astea obisnuite ale voastre? Si ia uite, merge si cu fundul in sus!". Mi-a luat Kwazarul din mana si a fugit la bosulica al lui "Bine ba Mariuse, da-o dracu, de ce nu ne iei si noo d-astea? Ia uite la asta stropeste la 2 miscari!". :)

 

@MaQ - curiozitatea omoara pisica si portofelul! :) Tocmai am comandat BMW Natural Care din acela cu solutia aia recomandata de ei. Aplic pe o alta masina a unui prieten ce are piele crem si iti spun ce si cum. Chiar pot sa fac o comparatie frumoasa, voi folosi Leatherique si BMW unul langa altul si apoi arunc poze aici! Din ce am citit, solutia aceea BMW nu este la fel de eficienta dar sa vedem ce se intampla cand voi imparti un scaun intre ele.

 

Putin off-topic: ieri am muncit 5 ore la aplicat ceara (Collinite) pe masina asa, batraneste, de mana! Am slabit 1.1kg (soare + tricou negru + pantaloni negri + prostie din plin ca sa muncesti imbracat asa = pierzi 1.1kg :) ) dar seara dupa o mica ploaie am gasit masina ca in pozele de mai jos. Nimic extraordinar dar bobitele alea de apa parca mi-au mai inseninat ziua asa... Frumos! In plus asta mi-a oferit siguranta ca am aplicat ceara cum trebuie.

post-68008-0-08204700-1410348390_thumb.jpg

post-68008-0-21248800-1410348396_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

  • 2 years later...

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.