Jump to content

Recommended Posts

Avand in vedere ca urmaresc de ceva timp sa-mi montez o alarma pe masina, in ultima perioada m-am tot interesat in stanga si-n dreapta de ce model anume si unde as putea sa-i fac montajul! Pana la urma am ales sa merg pe un Viper 3901V, montat direct pe CAN-ul masinii, intrucat n-am vrut sa ma mai complic cu alte pagere dupa mine! In legatura cu firma, mi-a fost recomandat sa merg la CarSystem! Adevarul este ca auzim de ei, am zis ca-s profi, au experienta in domeniu si inclusiv comercializeaza alarme plus alte tipuri de device-uri electrice/electronice! In prima faza am intrat la ei pe site si am comandat alarma cu montajul inclus si aditional senzorul de perimetru cu dubla zona! Abia a doua zi, m-a contactat cineva de ei sa-mi spuna ca daca vreau si montaj cel mai bine sa merg la ei direct si vedem ce si cum mai exact! Am zis, OK, voi trece in ziua X la voi! VIneri dupa servici am mers la ei, convins fiind sa demarez cu lucrarea! Ajuns acolo, o fatuca era la receptie/casierie, i-am zis ca am vb cu un coleag de-al ei pentru o alarma, i-am spus modelul, a zis evident ca ea nu se pricepe si s-a dus sa-l cheme pe maestrul atot-stiutor in alarme! Dupa cateva minute a venit meseriasul din garaj, i-am zis ce si cum, ca vreau alarma Viper3901 ca asta se potriveste pentru E90 si pe langa as vrea si senzorul de perimetru cu dubla zona! Pff, cand i-am zis asta, m-a luat asa de sus ca: ce tu vrei sa-ti sune aia tot timpul cand cineva trece pe langa masina, ca nu mai este legal, bla bla! I-am zis OK: nu se poate dezactiva zona de exterior? ori un alt senzor pe o singura zona, doar pe interior? Intre timp a mai venit unul pe acolo cu nus ce probleme pe la sistemul audio ce i-l montase, in timp ce discuta cu mine, ma lasa balta si se duce la asta! Nu-mi venea sa cred! Pana la urma se intoarce si mergem inauntru sa facem un calcul, pentru ce vreau eu! Imi spune ca alarma costa 600RON desi ea era pe site 569RON! Ii spun treaba asta, se uita fatuca pe site, da zice el, ii 570! Pune 175RON manopera! Ii spun ca pe site este 150RON! Ii zice la asta sa corecteze la 150RON! Dupa imi pune senzorul lu' peste cu o singura zona la 235RON! Ii spun la fel ca pe site ala cu dubla zona costa 189RON si atunci asta pe o singura zona cum poate sa coste mai mult? Imi spune, da, dar e inclus si montajul lui de 50RON! WTF?!?!? Ma intreaba daca vreau si LED din ala Viper in parbriz! La acel moment n-am stiut de un astfel de LED, stiam doar ca vine cu un LED albastru normal! Imi spune ca asta costa 90RON, desi pe site-ul lor costa 79RON! Nu stiu cum mi-au calculat(fara LED-ul viper), dar la final a rezultat o suma de 1055RON! Eram un foarte mari dubii daca sa accept ori sa-l bag undeva pe nesimtitul asta! Eram chiar in dubii, dar pana la urma i-am acceptat "mizeria"! Iar la fel mi-a zis ca vreo 3h dureaza montajul, ceea ce mi s-a parut cam mult! Dar in fine, poate atat dureaza! Ajungand acasa, am inceput sa le iau site-ul iar la verificat si la un calcul simplu mi-a rezultat ca alarma+senzorul de perimetru dubla zona+montaj=908RON! Sambata dimineata am decis sa merg sa-mi retrag avansul pe care-l lasasem, intrucat asa cum am banuit, respectivul a considerat ca a gasit fraierul! I-am sunat sambata dimineata si le-am zis ca nu-i acceptabil ca unele preturi sa le aveti pe site si altceva sa le spuneti la clienti cand vin la ei! Mi-au spus ca nu-i actualizat site-ul, bla bla! Le-am spus ca asta nu-i problema mea! Ori ca nu se poate sa-mi dea un pret ca apoi dupa ce le atrag atentia ca pe site este mai mic, ca apoi sa-si schimbe brusc oferta! Pe de alta parte senzorul de perimetru cu o singura zona nu se regaseste in oferta lor pe site si nici nu mentioneaza la nici un alt senzor ca te costa aditional sa ti-l monteze! Acel LED viper, pretul pe site era de 79RON, dar la sediu mi-au cerut 90RON! Plus atitudinea smechereasca, tipic romaneasca sa te tapuiasca! Mi-a fost ciuda ca n-am plecat inca de la inceput de cand am vazut ca incearca sa ma prosteasca in fata! Asadar, ca sa inchei, cei care vreti sa va incurcati cu sarlatanii astia, ganditi-va de doua ori inainte! Te prostesc pe fata! Ma gandesc ce s-ar fi intamplat sa las masina 3h pe mana lor fara sa fiu prezent?!?!?! Mai mult ca sigur m-as fi pomenit si cu ceva piese inlocuite cu altele mai proaste, ca deh el ii smecher si eu sunt fraier si oricum nu ma prind si uite asa l-am facut pe prost! Oricum i-am spus din start ca vreau sa asist la operatiune! Deci, stati departe de astia! Pana la urma mi-am comandat alarma+senzorul de perimetru dubla zona+LED Viper de la emag si totul cu 839RON! Urmeaza doar sa merg la altcineva care are o atitudine corecta si normala fata de clientii lor, nu sa caute sa te tepuiasca!

 

 

BTW. Pt cei din TM, cine-mi poate recomanda o alta firma care monteaza alarme si care te respecta ca si client? Acum cativa ani, pe vremea cand aveam loganul, mi-am montat alarma la un tip ce lucra la Dacia, super de treaba tipul, unde montajul nu tin minte sa fii durat 3h, dar asta nu-i chiar atat de important! Din pacate mi-a zis ca din considerente de garantie trebuie sa merg la o firma si mi-a recomandat pe un prieten de-al lui ce lucra la Auto Alarm! Ceva pareri despre acestia din urma?

Edited by RaYn3
Link to comment
Share on other sites

tu de ANPC nu ai auzit?

 

fa-le o sesizare acolo cu printscreenuri de pe site, apoi la politie pt inselaciune (*dar cere-le o factura proforma mai intai), macar sa se invete minte

 

 

DA, asa ar fi trebuit! Din pacate nu am nici o proforma de la ei si mai ales sa le mai solicit acum dupa ce am terminat-o cu ei! In lipsa unui document ca si baza, n-am cu ce sa dovedesc faptul c-au vrut sa ma tapuiasca!

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.