Jump to content

Directie X5


Recommended Posts

X5 3.0si cu 115K la bord. De vreo luna bazaie directia si daca stau pe loc si daca trag de volan in indiferent ce parte. Schimbat lichid de 3 ori, schimbat curea, schimbat role, degeaba. Am dus-o la diagnoza, din cine stie ce motiv face figuri pompa, s-a umplut tot circuitul de span si acum trebuie schimbata si pompa, si toate canalele si caseta de directie. Pagube cca 4000 EUR zic cei de la service. Intr-adevar, reclama nu minte, pretul masinii nu este ultima supriza....

 

A mai avut cineva problema asta?

 

Sa ma risc sa o mai las asa o vreme?

 

Se poate bloca total in mers? Ca nu ar mai functiona sistemul servo deloc nu e problema, am mai patit asta la BMW in trecut, pot sa trag de ea ca la tractor, insa nu am chef sa risc sa omor pe careva pe vreo trecere de pietoni. Decat daca lucreaza la o anume firma din cunostintele mele...

 

Are rost sa schimb doar pompa si caseta sa o reconditionez? Vad ca sunt vreo cateva firme care se ocupa cu asa ceva... desi la BMW probabil toti presupun ca oamenii care cumpara marca asta au neaparat un sac gigant de bani fara fund (sincer chiar daca l-as avea as prefera sa-i sparg pe alte chestii), si in consecinta recomanda sa se schimbe totul (ce daca ar costa cat jumatate din masina), in trecut am mai avut alte surprize cu un 530 - se infundase DPF-ul si ca urmare a cazut turbina, mi s-a recomandat sa o schimb dar pentru ca ma costa o paleasca de bani am reconditionat-o cu 900 RON si a mers bine mersi inca vreo cateva luni pana am dat masina la 30% din pretul de achizitie.

 

Si ca fapt divers oare mi se pare mie, sau masinile astea chiar au foarte multe probleme? La preturile astea ar trebui sa mearga brici 5-10 ani, mai ales in conditii normale de exploatare, revizii la timp etc. E al 6-lea BMW din 4 generatii/serii diferite la care am BUCURII care costa mai mult decat valoarea masinii in sine ca sa fie remediate. Care valoare a masinii are o rata de depreciere incredibila fata de alte marci cu mai putine pretentii si nasul nu atat de sus...

Edited by alexlw
Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

So.., pompa servodirectie + rezervor + alte maruntisuri 4000 ron, plus inca 2000 ron reconditionarea casetei de directie si am rezolvat-o,nu mai bazaie.

 

Din pacate insa pe moment nu face niciun zgomot de fapt pt ca tocmai mi-a plesnit un furtun de la radiator si s-a dus tot lichidul de racire, asa ca asteapta nenea platforma la jumatatea autostrazii de o ora ca sa ajunga acasa :)

 

Daca maine vedeti la stiri un reportaj despre un x5 incendiat sa stiti ca eu sunt, ii pun foc daca se lasa cu segmentare (am mai patit-o in trecut)(tot cu un BMW)

 

:)

Link to comment
Share on other sites

mie mi-a plesnit un surub de aerisire de pe vasul de expansiune in salonic si am pierdut antigel

am ajuns acasa cu el lipit cu locktide si legat cu o sarma dintr-un gard, noroc ca m-a ajutat unul de la o benzinarie cu un patent

 

din ce in ce aud mai mult in ultimul timp de segmentari la motoarele de bmw-uri, deci s-ar putea sa te vedem la stiri

stai linistit ca nu avea ce sa se paradeasca daca nu ai mers dupa ce ti-a aparut avertizarea de nivel la antigel

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.