Jump to content

Bi-xenon Seria 1 2008


Alina B

Recommended Posts

Dragi colegi,

 

Am nevoie de ajutorul vostru..un sfat..o parere in legatura cu farurile originale de pe masina..Masina a avut un mic accident in urma caruia a fost nevoie de de inlocuirea farului din stanga, insa este alt model (o mica diferenta, care sper sa fie doar estetica)

In prima poza am atasat modelul informativ al farului stock cu care a venit masina (far stanga) si in a 2 a poza este modelul farului care mi-a fost inlocuit (far dreapta)... As dori sa il schimb pe cel inlocuit, astfel incat sa le am pe ambele la fel...sau...ce ma sfatuiti sa fac?

Sa il inlocuiesc pe cel stock sau farul montat ulterior?

post-67805-0-42418500-1412850498_thumb.jpg

post-67805-0-99249700-1412850505_thumb.jpg

 

Va multumesc,

Alina

Link to comment
Share on other sites

Diferenta nu e doar estetica.

Farul cu striatii pe lupa din interior(de pe masina ta) e cu cornering, cel cu oglinda clara e far simplu si daca nu ma insel e de pe un model mai vechi.

Practic al doilea far nici nu are cum sa functioneze corect pe masina ta. Pe langa nefunctionare, o sa ai si erori. Lipsa corneringului pe un far, va anula functia si pe celalalt. :)

Cine l-a schimbat ca nu stie nici atata?

Edited by C_o_s_m_i_n
Link to comment
Share on other sites

Mai mult ca sigur, farul schimbat nu este original(foarte probabil din cazua ca sunt cam scumpute pe original), ci este afermarket, parerea mea.Ai putea sa incerci la dezmembrari, daca gasesti modelul respectiv, sa il dai pe cel schimbat pe unul original.

Sa mai zica si alti colegi, parerea lor.

Link to comment
Share on other sites

Diferenta nu e doar estetica.

Farul cu striatii pe lupa din interior(de pe masina ta) e cu cornering, cel cu oglinda clara e far simplu si daca nu ma insel e de pe un model mai vechi.

Practic al doilea far nici nu are cum sa functioneze corect pe masina ta. Pe langa nefunctionare, o sa ai si erori. Lipsa corneringului pe un far, va anula functia si pe celalalt. :)

Cine l-a schimbat ca nu stie nici atata?

 

Asa am cumparat-o, vechiul proprietar explicandu-mi ca farul a fost inlocuit la Bavaria Filaret si erorile de la blocul de lumini au fost sterse tot acolo...acum nu stiu daca nu o fi cumparat farul separat..

Voi cauta la dezmembrari un far cu cornering...dar culmea..farul simplu mi se pare ca lumineaza mult mai bine noaptea...

 

multumesc mult, C_o_s_m_i_n

 

Mai mult ca sigur, farul schimbat nu este original(foarte probabil din cazua ca sunt cam scumpute pe original), ci este afermarket, parerea mea.Ai putea sa incerci la dezmembrari, daca gasesti modelul respectiv, sa il dai pe cel schimbat pe unul original.

Sa mai zica si alti colegi, parerea lor.

 

acum incep cautarile la dezmembrari in speranta ca-l voi putea schimba...

Link to comment
Share on other sites

Probabil in noul far a bagat bec nou. :)

Deci daca e acelasi bec, pastreaza-l pe asta pentru farul ce n-a fost afectat.

Farul functioneaza si daca nu stergi erorile.

 

Becul il pastrez, ideea e sa gasesc la dezmembrari far cu cornering, din ce am observat majoritatea sunt simple..

In cazul in care gasesc unde-mi recomanzi montajul? Are rost sa merg la reprezentanta ptr schimbul unui far?

Scuze daca va amuz, dar sunt noua si nu ma prea pricep :)

Link to comment
Share on other sites

Succes!

Ai grija ca probabil vei avea nevoie de farul complet. Asta include si modulul de cornering si drosserul pentru xenon. Nu se potrivesc de pe modelul vechi.

 

Voi incerca un schimb cu diferenta, farul de masina complet (fara bec) pentru farul cu cornering ..am sa tin cont de sfaturile tale si voi fi atenta.

 

Multumesc mult! :)

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.