Jump to content

Problema servodirectie


Recommended Posts

Salutare, am schimbat sambata si eu piesa numarul 2 de aici:

http://realoem.com/bmw/showparts.do?model=...698&hg=32&fg=35

 

Totul bine pana azi(in afara de niste scartaieli de la piesa schimbata) volanul mergea normal numai ca mai scartaia.

Azi parca nu mai am servo dau de volanul ala parca am dacie,

credeti ca sa dus pompa de servo??(lichidul l-am verificat si am)

Link to comment
Share on other sites

Eu zic sa desfaci volanul si sa mergi cu masina fara piesa si fara airbag, sa vezi daca mai face. Nu cred ca poate fi din servo.

212428[/snapback]

 

problema e ca sambata si duminica totul a mers bine :blink:

 

o sa caut o surubelnita pt suruburile de la volan ca am vazut ca sunt mai ciudate.

 

merci

Link to comment
Share on other sites

M-am dus jos sa desfac volanul si curios mergea bine. Nu stiu ce s-a intamplat dimineata de mergea prost.

Oricum l-am desfacut si am umplut lagarele alea de vaselina si am scapat si de scartait cu ocazia asta :blink:

 

Are cineva idee care ar fi putut fi cauza? (de ce nu a mers servodirectia bine vreo 2 ore dimineata)

Link to comment
Share on other sites

Incearca urmatorul lucru: dimineata sau atunci cand ai probleme cu servo incearca sa virezi cat mai mult intr-o directie la viteze reduse (10km/ora) si sa turezi motorul in gol pe la 4000rpm, cand ajungi pe la jumatatea cursei volanului.

Daca in momentul acela servo iti da semne ca isi revine inseamna ca ai probleme cu supapele care regleaza presiunea.

Eu asa am patit la E34 si am inlocuit toata servo, ca sunt mai nebun :blink: si nu imi placea senzatia de raba :)

Link to comment
Share on other sites

Incearca urmatorul lucru: dimineata sau atunci cand ai probleme cu servo incearca sa virezi cat mai mult intr-o directie la viteze reduse (10km/ora) si sa turezi motorul in gol pe la 4000rpm, cand ajungi pe la jumatatea cursei volanului.

Daca in momentul acela servo iti da semne ca isi revine inseamna ca ai probleme cu supapele care regleaza presiunea.

Eu asa am patit la E34 si am inlocuit toata servo, ca sunt mai nebun  :blink:  si nu imi placea senzatia de raba :)

216463[/snapback]

 

Merci o sa incerc :)

Link to comment
Share on other sites

Guest poleposition
Salut, merci mult pt raspuns,

Si se poate face aerisire la servo ca la frane cumva sau trebuie sa schimb lichidul cu totul?

 

Zi-mi si mie ca habar nu am.

216129[/snapback]

 

daca ai aer in instalatie, face lichidul servo, dupa ce mergi cu masina, o spuma roz la suprafata... dar se si aude un soi de fluierat cand misti de volan.

 

Eu am patit asa, din cauza ca scazuze foarte mult nivelul lichidului si am rezolvat prin completare .

 

Dar la tine nu cred ca este asta.

 

iti sugerez sa mergi la un mecanic, pt ca deja ai de mult problema asta si cine stie ce mai crapa apoi.

Link to comment
Share on other sites

daca ai aer in instalatie, face lichidul servo, dupa ce mergi cu masina, o spuma roz la suprafata... dar se si aude un soi de fluierat cand misti de volan.

 

Eu am patit asa, din cauza ca scazuze foarte mult nivelul lichidului si am rezolvat prin completare .

 

Dar la tine nu cred ca este asta.

 

iti sugerez sa mergi la un mecanic, pt ca deja ai de mult problema asta si cine stie ce mai crapa apoi.

216561[/snapback]

 

O sa ma uit la lichid dupa ce merg sa vad daca face "spume" :blink:

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.