Jump to content

Schimbare head unit


Recommended Posts

Adaptor de E46.

10 de euro pe ebay germania

 

http://cgi.ebay.de/ws/eBayISAPI.dll?ViewItem&item=4516269557

6910[/snapback]

 

Ieftin vad, ma speriase cineva cu pret de 1 milion pe bucata aia de plastic. Cu toate ca tot cam pe acolo ajungi una peste alta.

Mie mi se pare cam mult spatiu acoperit. Am pus player-ul peste casetofon asa de proba si mi s-a parut ca ar avea nevoie doar putin spatiu acoperit de plasticul ala. Sper sa ajung azi la un service de alarme si chestii de genul, si sa ma lamuresc exact acolo.

Link to comment
Share on other sites

  • Replies 61
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Posted Images

Am fost azi la bavaria, se pare ca exista un kit pentru cd-changer dar e enorm de scump (670 EUR). Hmm, nu merita banii parerea mea.

Plus ca in 2005 nu citeste decat cd audio.

Ce ma enerveaza astia de la BMW parca ar fi Sony.

6961[/snapback]

 

Daca nu era doar pentru CD-uri audio (track-uri) si citea si MP3-uri, imi luam o magazie de CD-uri atunci si rezolvam problema mai elegant. Pe langa asta, mai e si chestia ca RC-ul stock nu are multe reglaje.

Link to comment
Share on other sites

Off numai probleme, pe bune.

Eu zic ca nu exista solutie pt. E39 care sa fie multumitoare (calitate, pret, functii, etc.)

Ori te costa cat un Logan, ori nu se poate ori, ori. Si ca sa te apuci sa faci artizantat nu se cade.

Sincer sa fiu m-am saturat.

Imi iau ipod si aia e. Iese stereo dar barem pot sa-l iau si la ski cu mine.

Link to comment
Share on other sites

Ieftin vad, ma speriase cineva cu pret de 1 milion pe bucata aia de plastic. Cu toate ca tot cam pe acolo ajungi una peste alta.

Mie mi se pare cam mult spatiu acoperit. Am pus player-ul peste casetofon asa de proba si mi s-a parut ca ar avea nevoie doar putin spatiu acoperit de plasticul ala. Sper sa ajung azi la un service de alarme si chestii de genul, si sa ma lamuresc exact acolo.

6935[/snapback]

 

Pai sa stii ca nu prea ai ce face ca de pe net ajungi mai scump.M-am inteles cu Cioli sa ii cumpar adaptoru lui si imi pun Pioneer-ul deocamdata.Pe net cel mai ieftin de E39 e 13 euro,daca adaugi comsionul bancii si taxele postale tot la 25 de euro ajungi,daca nu mai mult.

Link to comment
Share on other sites

Gata, s-a rezolvat. Pret: 798.000 lei. Si inca 190.000 (<- ce pret de manopera :blink: ) pentru instalarea unit-ului, care uimitor, mi-a pastrat garantia internationala de la Alpine.

 

Sunt 2 tipuri de adaptoare la E46, cel putin acolo asa aveau. Una care continua exact liniile bordului si una care e.. mai plana ca sa zic asa, la 640.000 lei. De aratat, arata bine, are exact continuarea bordului, cum are castefonul, un fel de sant pe mijloc. Culoare neagra, eu am banda decorativa tot neagra, deci e ok. Solutia mi se pare multumitoare.

 

Si apropo de Alpine ala, a ramas si ala placut impresionat de player, mai mult de setari ma refer, ca boxele stock pe care le am nu sustin maximul scos de player.

Link to comment
Share on other sites

Gata, s-a rezolvat. Pret: 798.000 lei. Si inca 190.000 (<- ce pret de manopera :blink: ) pentru instalarea unit-ului, care uimitor, mi-a pastrat garantia internationala de la Alpine.

 

Sunt 2 tipuri de adaptoare la E46, cel putin acolo asa aveau. Una care continua exact liniile bordului si una care e.. mai plana ca sa zic asa, la 640.000 lei. De aratat, arata bine, are exact continuarea bordului, cum are castefonul, un fel de sant pe mijloc. Culoare neagra, eu am banda decorativa tot neagra, deci e ok. Solutia mi se pare multumitoare.

 

Si apropo de Alpine ala, a ramas si ala placut impresionat de player, mai mult de setari ma refer, ca boxele stock pe care le am nu sustin maximul scos de player.

6995[/snapback]

 

De unde ai cumparat-o?Cat era de E39,nu ai intrebat?Pai cam 300 de euro e unu la fel,normal ca trebuie sa fie beton.

Edited by wlf
Link to comment
Share on other sites

De unde ai cumparat-o?Cat era de E39,nu ai intrebat?Pai cam 300 de euro e unu la fel,normal ca trebuie sa fie beton.

6996[/snapback]

 

Din Autovit, magazinul de langa birouri sau ce e chipurile acolo. Uite ca de E39 am uitat sa intreb, oricum mai fac un drum zilele astea si intreb. iar cu pretul, nu mi se pare prea scump, tinand cont ca sunt MP3 playere care depasesc 12 milioane in magazin.

Link to comment
Share on other sites

Off numai probleme, pe bune.

Eu zic ca nu exista solutie pt. E39 care sa fie multumitoare (calitate, pret, functii, etc.)

Ori te costa cat un Logan, ori nu se poate ori, ori. Si ca sa te apuci sa faci artizantat nu se cade.

Sincer sa fiu m-am saturat.

Imi iau ipod si aia e. Iese stereo dar barem pot sa-l iau si la ski cu mine.

6963[/snapback]

 

Pe E46 am rezolvat-o. Pe E39 e nasol ca are usita si e si mai mare spatiul ocupat casetofon, deci adaptor si mai mare. Oricum, ca idee eu cred ca usita aia se scoate totusi.

Link to comment
Share on other sites

Pe E46 am rezolvat-o. Pe E39 e nasol ca are usita si e si mai mare spatiul ocupat casetofon, deci adaptor si mai mare. Oricum, ca idee eu cred ca usita aia se scoate totusi.

7008[/snapback]

Sigur ca se scoate,dar totusi cred s-ar putea face ceva astfel in cat sa intre cass-ul mai adanc si atunci usita sa stea inchisa.Oricum nu e practic sa o tii inchisa,pentru ca atunci nu mai acces la butoane,acopera cam jumate din cass usita aia.

 

Ma gandesc sa tai adaptorul astfel incat sa incapa doua unitati in el,adica sa pot pune un DVD si un monitor retractabil.Cioli zice ca nu incape,ca adaptorul e mai mic,dar am calculat eu si daca scot usita atunci intra la fix.Oricum daca pun monitor din ala care iese,usita nu mai e deloc practica,pentru ca monitorul vine peste ea.

Link to comment
Share on other sites

Adaptor de E46.

10 de euro pe ebay germania

 

http://cgi.ebay.de/ws/eBayISAPI.dll?ViewItem&item=4516269557

6910[/snapback]

 

Exact la fel e adaptorul, nu am camera digitala sa ii fac o poza. la noi e 790.000 lei din pacate, dar cu transport + plata + alte alea cred ca tot aia e. Se imbina foarte bine si nu da deloc urat. Sau cel putin asa mi se pare mie, daca ti se pare urat inseamna ca si casetofonul stock ti se pare urat, pentru urmeaza aceleasi linii ca si casetofonul.

Mai este un model de adaptor care e mai patratos si nu urmeaza liniile bordului, la vreo 640.000 lei. Ala se si prinde mai ciudat in sensul ca pare putin deplasat in sus.

Link to comment
Share on other sites

Sigur ca se scoate,dar totusi cred s-ar putea face ceva astfel in cat sa intre cass-ul mai adanc si atunci usita sa stea inchisa.Oricum nu e practic sa o tii inchisa,pentru ca atunci nu mai acces la butoane,acopera cam jumate din cass usita aia.

 

Ma gandesc sa tai adaptorul astfel incat sa incapa doua unitati in el,adica sa pot pune un DVD si un monitor retractabil.Cioli zice ca nu incape,ca adaptorul e mai mic,dar am calculat eu si daca scot usita atunci intra la fix.Oricum daca pun monitor din ala care iese,usita nu mai e deloc practica,pentru ca monitorul vine peste ea.

7039[/snapback]

 

La Alpine de exemplu trebuie sa il bagi mult inauntru pentru ca are butonul de volum mai iesit. Si apoi daca inchizi usita se duce toata vrajeala aia cu grafica de la Alpine :blink:

Sa bagi 2 unit-uri in locul casetofonului nu stiu cat loc disponibil ai pentru amandoua. Iar usita trebuie scoasa si din punct de vedere practic si estetic daca pui 2 unit-uri sau plasezi unit-ul in partea de sus a spatiului ramas liber dupa scoaterea casetofonului stock. Eu ma gandeam daca s-ar putea face un adaptor dupa bunul plac, adica sa il confectioneze cineva. Sa ii faca un soi de matrita probabil.

Link to comment
Share on other sites

In sfarsit am gasit un exemplu de cum arata cu adaptoru.Eu zic ca nici nu ai nevoie de usita aia.Cel albastru e cam jenant.

7043[/snapback]

 

Cel albastru are problema ca nu urmeaza intocmai linia bordului. Dupa cum e facuta poza, pare ceva mai jos. Cel negru pare perfect, nu vad nimic de reprosat la el, tinand cont ca are si sertar.

Link to comment
Share on other sites

Cel albastru are problema ca nu urmeaza intocmai linia bordului. Dupa cum e facuta poza, pare ceva mai jos. Cel negru pare perfect, nu vad nimic de reprosat la el, tinand cont ca are si sertar.

7080[/snapback]

 

Si ala albastru urmeaza linia bordului,dar la cel negru nu mai exista usita.La ala albastru,e facut asa incat sa intre perfect usita,practic e ca si cassul original.E jennant ca l-a vopsit parca cu pensula.Ala al lui Cioli e ca cel albastru numai ca are culuoare bordului.

Practic eu vreau sa folosesc tot spatiul care il ocupa cass-ul cu tot cu butoane ca sa montez cele doua unitati.Dar adaptorul e de folos doar ca sa acopere ce ramane in lateralele unitatilor,pentru ca de la aerisire pana la climatronic nu mai e nevoie.

Link to comment
Share on other sites

Si ala albastru urmeaza linia bordului

7111[/snapback]

 

Nu ma refeream la forma, ca vad ca are taitura aia. Ma refeream ca din poza pare ca e prea jos facuta, adica dunga de la bord din cate vad vine mai sus putin. La cel negru vezi ca sunt la acelasi nivel.

Link to comment
Share on other sites

Nu ma refeream la forma, ca vad ca are taitura aia. Ma refeream ca din poza pare ca e prea jos facuta, adica dunga de la bord din cate vad vine mai sus putin. La cel negru vezi ca sunt la acelasi nivel.

7129[/snapback]

Ai dreptate.Sper ca ala de la Cioli sa nu fie la fel.

Link to comment
Share on other sites

Nu arata de loc rau.Ma asteptam totusi sa fie mai centrat.Poti regla unghiul de la cass?Parca Alpine are asa ceva.

7404[/snapback]

 

Arata cam nasol de la blitz (si scuze de praful si amprementele dimprejur, era seara si nu le-am observat :blink: ). De centrat m-a mai intrebat cineva de ce nu e pe mijloc, dar nu am ce sa ii fac, ambele adaptoare erau cu unit-ul dislocat inspre sofer. Da, Alpine-ul ala are tilt in 3 pozitii, dar fiind aproape de nivelul capului si din frica sa nu il lovesc din greseala cand e in tilt, il tin pe normal.

Link to comment
Share on other sites

Cu ce sa il lovesti ca nu inteleg.

Airbag-ul ala de la volan a patit ceva?Pare scorojit.Asa arata ala pe care l-am luat eu ca sa il inlocuiesc pe ala de e sarit si de la cum a stat cine stie pe unde aruncat,s-a facut cam naspa.Vezi sa nu fie schimbat de celalalt proprietar.Daca il dai jos,poti vedea anul fabricatiei.

Link to comment
Share on other sites

Cu ce sa il lovesti ca nu inteleg.

Airbag-ul ala de la volan a patit ceva?Pare scorojit.Asa arata ala pe care l-am luat eu ca sa il inlocuiesc pe ala de e sarit si de la cum a stat cine stie pe unde aruncat,s-a facut cam naspa.Vezi sa nu  fie schimbat de celalalt proprietar.Daca il dai jos,poti vedea anul fabricatiei.

7499[/snapback]

 

Sa il lovesc cu mana sau pur si simplu cu obiect in trecere intre sofer si pasager, ca sa zic asa. Sistemul mi se pare destul de fragil (bratul ala de la tilt adica) si nu mi se pare o idee buna sa il scot in afara. Daca era intr-o pozitie mai jos poate era mai ferit.

Despre airbag am vazut pata aia din poza, nu stiu care e treaba exact pentru ca nu se vad fara camera. Se simte mai lucioasa partea aia comparat cu restul, dar la lumina zilei e uniforma culoarea. Airbag-urile nu par sa aiba probleme.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.

×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.