Jump to content

E90 Efficient Dynamics edition M


luci_r88

Recommended Posts

A venit momentul sa ii fac o scurta prezentare. Am cumparat-o din Germania in primavara la 150k, avand ca dotari initiale bixenon, navi bussines si tot felul de senzori, usb, bluetooth, scaune incalzite etc. Insa cea mai mare dorinta a mea la acea data a fost aceasta culoare platin bronze metallic, gandindu-ma ca ii voi mai face modificari cu timpul.

Motorizare 320d 380 cuplu.Mai joasa cu 1,5 cm, volanta dubla, jaluzele radiator si alte chestii pentru reducerea consumului.Singurul dezavantaj e limitarea marimii jantelor la 16"

Asa ca, prin toamna m-am apucat de interiorul M,scaune sport M cu reglaje, volan m, schimbator m, maneta frana M, alaturi de plafonul negru si trimurile din "mahon". Totodata am montat si bara spate M, precum si pragurile. Foarte curand voi monta, bara fata M si ornamenteze de praguri M.

Iar acum ma gandesc ce modificari sa ii mai adaug...

post-63644-0-75334500-1419872963_thumb.jpg

post-63644-0-99175300-1419872980_thumb.jpg

post-63644-0-01074900-1419873005_thumb.jpg

post-63644-0-55422400-1419873023_thumb.jpg

post-63644-0-89613700-1419874386_thumb.jpg

  • Like 4
Link to comment
Share on other sites

Eleron si tipsuri chiar ii voi pune, merci pentru idee :D

Referitor la trimuri, imi plac foarte mult acestea din mahon in combinatie cu pielea intoarsa.Cateva luni am cautat trimuri din mahon...

 

Editia efficient dynamics permite doar 16", producatorul, stalpul masinii, briefurile, rarul....toti ma limiteaza. Din pacate jantele vor ramane pe 16...

Edited by luci_r88
Link to comment
Share on other sites

Culoarea asta o am si eu pe E60, probabil esti al 2-lea pe forum cu platin bronze metallic...din ce stiu eu pana acum legat de masinile prezentate :)

Totusi parca la mine are o nuanta un pic diferita ori da altfel pe E60.

 

Am vazut si eu e60 platin bronze metallic si mi se pare putin diferita :)

Link to comment
Share on other sites

Ehhh,astea is povesti ca nu permite EFD jante mai mari de 16, zici ce e ceva somitate EFD asta:))).permite ce vrea muschiu tau,ca e masina ta.acuma ca tu vrei sa scoti consumurile date de bmw e alta treaba.

 

legea, rarul, talonul nu se raliaza cu muschiul meu, din pacate :))

 

E varianta celebra de ED 163cp 380Nm ?

 

Da

Link to comment
Share on other sites

Si eu am aceeaĂâ˘i motorizare, tot la fel este scris si la mine, la fel si RAR-ul, numai ca eu mi-am pus pe 17" :) si nu am nici-o problema. AratĂŁ mai bine cu 17", asta cred ca este si dimensiunea ideala

 

Cât despre consum, da, creste putin. Mie imi ia 7-8 maxim in oras, daca ma chinui scot 6,5. Iar in regim de autostrada 6,5 la 180km/h

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Si eu am aceeaĂâ˘i motorizare, tot la fel este scris si la mine, la fel si RAR-ul, numai ca eu mi-am pus pe 17" :) si nu am nici-o problema. AratĂŁ mai bine cu 17", asta cred ca este si dimensiunea ideala

 

Cât despre consum, da, creste putin. Mie imi ia 7-8 maxim in oras, daca ma chinui scot 6,5. Iar in regim de autostrada 6,5 la 180km/h

 

Si eu ma tot gandesc la jantele de M paket pe 17, insa inca am retinerea legalitatii nu a consumului

Link to comment
Share on other sites

Am masina de un an si 5 luni, tot timpul având 17" pe masina, ma mai oprit poliĂâşia , dar niciodata nu am avut probleme din cauza dimensiuni rotilor. Tu faci cum Doresti si crezi ca iti este mai bine tie. Eu am vrut doar sa-ti spun ca nu este o problema daca pui 17" in locul celor de 16" in comportamentul maĂâ˘ini . Seara buna
Link to comment
Share on other sites

Am masina de un an si 5 luni, tot timpul având 17" pe masina, ma mai oprit poliĂâşia , dar niciodata nu am avut probleme din cauza dimensiuni rotilor. Tu faci cum Doresti si crezi ca iti este mai bine tie. Eu am vrut doar sa-ti spun ca nu este o problema daca pui 17" in locul celor de 16" in comportamentul maĂâ˘ini . Seara buna

 

Am inteles, merci pentru sfat. Ce model de jante i-ai pus?

Link to comment
Share on other sites

mai nou te cauta de tot ce le trece prin cap

un caz concret cand sa revin in franta am plecat de la galati seara pe la 10 iar pe la ploiesti era razie si avea luate 400 de taloane pt lumini , folie ,roti cu dimensiuni necorespunzatoare ,anvelope vara,

deci mai bine cu ce trebuie decat fara talon :thumbsup:

acum fiecare face ce vrea

Link to comment
Share on other sites

 

Poti avea probleme doar daca te opreste ISCTR, dar asta se intampla f f rar.

RAR-ul !! isctr controleaza cu totul altceva ;

intr-adevar reprezinta un risc montarea de alta dimensiune, dar daca pui ceva pe 17 oem riscul spun ca este minim.

Edited by CosminE46
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

inafara de motorul detunat si jantele de dimensiuni reduse ce alceva mai implica acest EFD?

 

nu are rost sa i pui m pachet daca jantele raman aceleasi....nu prea ai ce probleme sa intampini daca ti pui jante mai mari, la RAR mergi odata la 2 ani..in talon nu apar dimensiunile rotilor;

 

320d majoritatea au in carte trecute toate dimensiunile inclusiv 19, si tu poti linistit sa le omologhezi daca nu le ai din fabrica....e pacat sa ramana masina cu rotile alea :thumbsup:

 

 

ISCTR-u nu o sa opreasca niciodata un autoturism....ei controleaza doar masinile cu diagrame!...in plus de asta nu te oblica lege sa porti cartea masinii cu tine, doar talonul, in talon repet nu apar dimensiunile de la roti omologate!

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.