Jump to content

Problema Lichid parbriz E46


Recommended Posts

Salut. De aproximativ 2 saptamani nu imi mai functioneaza pompa de la lichidul de parbriz adica practic nu mai sare apa pe geamuri cand actionez comanda, am scos furtunasele si am tras din ele si curge apa fara probleme iar palsticele de pe capota nu sunt infundate... Problma mea cea mai mare si nelamurire este daca eu la e46 330d din 2001 am pompa in vasul de apa sau am pompa pe capota langa plastice, langa plastice am niste fire de curent probabil deci cred ca acolo am pompele... si daca sunt acolo unde gasesc sa inlocuiesc sau sa repar?
Link to comment
Share on other sites

Salut. De aproximativ 2 saptamani nu imi mai functioneaza pompa de la lichidul de parbriz adica practic nu mai sare apa pe geamuri cand actionez comanda, am scos furtunasele si am tras din ele si curge apa fara probleme iar palsticele de pe capota nu sunt infundate... Problma mea cea mai mare si nelamurire este daca eu la e46 330d din 2001 am pompa in vasul de apa sau am pompa pe capota langa plastice, langa plastice am niste fire de curent probabil deci cred ca acolo am pompele... si daca sunt acolo unde gasesc sa inlocuiesc sau sa repar?

Pompa este in vas. Firele de la diuze sunt pentru incalzire.

Link to comment
Share on other sites

Ok. Si ai idee daca imi cumpar pompa cum o montez? Eventual un tutorial? Pentru ca nu sunt in romania si deja ma gasit piesa dar ma costa cam de 10 ori decat in romania sa o montez :) Merci

Pai e simplu:

- scoti cumva lichidul din vas sau il elimini prin spalare;

- deconectezi bacteria;

- scoti furtunul ce duce la parbriz si mufa de alimentare electrica;

- tragi de pompa in sus (aici nu sunt sigur cum trebuie procedat, insa fii atent sa vezi daca se misca) - are un profil in jurul ei de la vas si nu are nici o prindere in partea de jos;

- montezi noua pompa urmand etapele invers, insa MARE ATENTIEla montarea furtunului si la garnitura de sub pompa, daca le incaleci/agati foarte putin o sa ai scurgeri si vei pierde mereu lichidul. Aici trebuie sa ai simt la mana cand le montezi, eu am patito si nu mi-a iesit decat la a 3-a incercare.

Mult success!

Edited by Ciobanu George
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.