Jump to content

320d


alexstacescu

Recommended Posts

Va salut cu respect!

 

Sunt un viitor posesor de BMW 320d din 2006, pe care inca nu l-am gasit, dar am de unde alege. M-am indragostit de multa vreme de aceasta masina, si in sfarsit mi-am luat inima in dinti sa o cumpar, dar datorita faptului ca pana acum nu am mai avut BMW, sunt total pe din afara.

Pana in prezent am fost fan VW Passat. Am avut modelul B5 din 1998, B5.5 din 2002, si B6 din 2006. Ultima o voi instraina maine. O masina foarte buna, fiabila, "de suflet". Motorul este un 2.0 cu 140 de CP, de care multa lume fuge din cauza problemelor. In afara de injectoare, care mi-au fost schimbate gratuit la reprezentanta nu am avut probleme cu ea. Este o trecere destul de grea pentru mine, deoarece sunt obisnuit cu dimensiunile considerabile ale Passat-ului, iar 320 este putin mai mic, iar tractiunea spate ma cam sperie (joke). Ceea ce nu stiu despre aceste masini, daca sunteti amabili sa imi spuneti, este:

- ce defecte sunt cele mai des intalnite la acest model;

- la ce trebuie sa fiu atent la achizitionare (chichite, nu lucruri generale)

 

Va multumesc anticipat!

Link to comment
Share on other sites

De ceva timp vreau și eu 320D.

Ăți pot recomanda sĂŁ verifici dupĂŁ ultimele 7 cifre ale VIN-ului pe http://www.bmwvin.com/ pentru a vedea corespondența dintre anunț și realitate, dacĂŁ este motorul N sau M, N are probleme cu distribuția, cel produs ĂŽntre 2007-2009, dar nu e cazul tĂŁu (urmând a achiziționa unul mai vechi).

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Aoleu ce ai pus la avatar acolo?...glumesc,preafericitule viitor posesor de Bmw bine ai venit in comunitatea noastra,referitor la suma propusa iti cumperi lejer de an 2007,nu sunt prea multe secrete sa-ti achizitionezi un Bmw dar odata cumparat cu singuranta nu-ti vei mai dori alta marca,ai grija sa pui poze sa vedem si noi masina
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Si eu am vrut passat b6 si m-am ales cu bmw e90 .Si ma bucur pentru asta.

Masini diferite in totaltate ,incepand cu pozitiala volan si spatiul pasagerilor din spate .

As minti sa spun ca passat-urile nu sunt masini bune. dar nimic nu se compara cu placerea de a conduce un bmw .

E90 e o masina care sigur te va incanta

M47 nu are probleme cu distributia ,dar trebuie sa fi atent la turbina si cel mai slab lucru

de la bmw e scaunul din dreapta fata cu rahatul ala de plasa .

 

bafta

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Iti multumesc pentru caldurosul bun-venit. Poza este de acum ceva ani, de cand am facut contul pe forum. V-am tot spionat in ascuns ceva vreme :) Ar fi bine sa gasesc 2007 la banii acestia, dar prin anunturi vad numai 2006. Daca aveti sugestii de masini bune care se incadreaza in banii mei, va astept cu drag! Edited by alexstacescu
Link to comment
Share on other sites

Si eu am vrut passat b6 si m-am ales cu bmw e90 .Si ma bucur pentru asta.

Masini diferite in totaltate ,incepand cu pozitiala volan si spatiul pasagerilor din spate .

As minti sa spun ca passat-urile nu sunt masini bune. dar nimic nu se compara cu placerea de a conduce un bmw .

E90 e o masina care sigur te va incanta

M47 nu are probleme cu distributia ,dar trebuie sa fi atent la turbina si cel mai slab lucru

de la bmw e scaunul din dreapta fata cu rahatul ala de plasa .

 

bafta

Lasa ca-i facem by-pass la senzorul prezenta pasager si rezolvam problema

Link to comment
Share on other sites

As vrea sedan, dar nu ma deranjeaza nici touring. Avantajul la ultima ar fi pretul putin mai scazut. 320 este printre putinele masini care arata bine si cu o "cocoasa" in spate. Pe mine a intereseaza sa aibe pana in 170-180k km, clima, computer de bord, scaune incalzite, etc, dotarile de confort. Daca are si o navigatie, nu ma supar. Confortul si utilitatea primeaza in fata chitibusurilor (senzori de presiune in pneuri, mii de luminite, etc), chiar daca multi le considera si pe acelea utile. Am 28 de ani, si am trecut de mult de etapa "masina mea straluceste cel mai tare si face burnout singura unde vdetecteaza grup de fete" :) - no offence -. BTW, acea etapa pe mine m-a prins pe la 18-19 ani, cand detineam un Oltcit 11RM cu multe blanite peste tot in interior. Poate cine stie, acum cu BMW revine :)
Link to comment
Share on other sites

Iti multumesc pentru caldurosul bun-venit. Poza este de acum ceva ani, de cand am facut contul pe forum. V-am tot spionat in ascuns ceva vreme :) Ar fi bine sa gasesc 2007 la banii acestia, dar prin anunturi vad numai 2006. Daca aveti sugestii de masini bune care se incadreaza in banii mei, va astept cu drag!

 

Uite aici http://olx.ro/oferta/vand-bmw-320-e91-impecabil-ID2rirN.html

masina e chiar foarte buna, are toate reviziile la zi, placute de frana fata spate noi, bujii beru noi, iar pretul este 6450e negociabil.

Link to comment
Share on other sites

Salut, si eu sunt recent proprietarul unui e90 dar din 2011. Eu am cumparat masina din Germania, ceea ce ti-as recomanda si tie, deoarece ei fac reviziile doar la service, drumuri impecabile si nu au voie sa iti dea teapa la kilometraj ( daca cumperi de la firma iti scrie pe factura nr de km - au lege aspra si fac puscarie...nu se risca si nu practica chestii de genul oamenii ). Sunt mai multe motive pentru care merita sa cumperi masina din germania. Site-uri pentru cautare ai: mobile.de ( e si pagina in romana ca sa scapi de limba complicata) sau autoscout24.de ( la fel are varianta in romana). Multa bafta !
Link to comment
Share on other sites

Multumesc mult pentru sfaturi, si celor care mi-au oferit variante de masini. Ideal ar fi sa o cumpar din Germania, dar dupa cum probabil stiti, preturile nu sunt cu mult mai mici decat aici. In momentul de fata sunt constrans de suma de bani pe care o am, dar nu ma grabesc. Am asteptat 3 luni pana sa gasesc masina perfecta pentru mine data trecuta. Prefer, daca nu gasesc o masina care sa imi satisfaca pretentiile, sa mai astept pana se ieftinesc, sau pana mai strang bani.
Link to comment
Share on other sites

Imi cer scuze pentru intarziere, dar inca nu am vandut Passat-ul. Persoana care trebuia sa il cumpere s-a razgandit pe ultima sute de metri :( Am mai refuzat si cativa potentiali cumparatori pana sa aflu, ca deh, asa e romanul. Am ajuns la concluzia ca nu e profitabil sa fii parolist, si ca pana nu te vezi cu banii in mana si actul semnat nimic nu e batut in cuie.

 

Daca este cineva interesat de un schimb, aceasta este masina mea:

 

http://www.autovit.ro/volkswagen-passat-C35591130.html

 

P.S. Accept si unele variante cu Seria 1...

Edited by alexstacescu
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.