Jump to content

Resoft la reprezentanta cu probleme


Ondy

Recommended Posts

Salutare, sunt la al 3-lea bmw, un f10 520d automat cutie smg, masina adusa din Belgia . Masina a venit cu 163 cp, am fost am verificat masina o zi intreaga la bmw km reali istoric la reprezentanta, masina are 150k km . Am hotarat sa ii fac resoft la reprezentanta si sa ii scot limitarea sa o fac de 184 de cp. Dupa ce i am facut resoft masina dimineata la rece scoate un zgomot f urat, cand este in D si accelerez se aud niste "batai" pe langa sunetul motorului . Daca e pe N si accelerez nu se aude nimic. Dupa ce merg vreo 5-10 km nu se mai aude nimic . Am sunat la reprezentanta si mi au zis ca e posibil de la soft injectoarele sa nu mearga in parametrii normali. Am fost la alta reprezentanta si mi au zis ca e posibil ca injectoarele sa aiba probleme si ca trebuie sa las masina acolo a doua zi sa faca un test la injectoare . Am programare saptamana viitoare sa mi puna inapoi softul limitat la 163 de cp . A mai patit cineva ceva de genul ? Motorul merge f bine, trage f bine, nu scoate fum si nu tremura .
Link to comment
Share on other sites

Lol. Eu nu inteleg de ce nu va duceti sa faceti un soft ca la carte. Scosul limitarii la bmw e frectie.

Daca zici ca ai sunet ciudat in D poate sa fie si de la cutie. Probabil are uzura mecanica deja. Ai facut revizia la cutie? E recomandat sa-l schimbi la 160k km la condus normal sau 80-120k condus sportiv.

Edited by Andrei_VUV
  • Like 1
  • Downvote 1
Link to comment
Share on other sites

Eu mi am resoftat masina la DimSport. Baietii se pricep mult mai bine decat cei la reprezentanta si ofera si garantie. La reprezentanta ei au un soft care ti l pun pe masina si asta e tot ( un fel de copy paste) . La Dim ti l fac personalizat , in functie de tine si de masina

 

Cat te-a costat?

  • Like 1
  • Downvote 1
Link to comment
Share on other sites

Eu as vrea sa fac update de soft la reprezentanta ca eu sunt adeptul lucrurilor originale,nu a improvizatilor!!

La reprezentanta nu se face nici macar un schimb de roti.

Lucruri originale si de calitate se fac in alte service-uri.

Mie pt o reinitializare de cheie nu am mai putut iesi cu masina din service.

 

 

Sent from my iPhone 1s using Tapatalk

  • Like 2
  • Downvote 1
Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...
Scuze ca revin cu un raspuns asa de tarziu, am rezolvat cu masina in sfarsit. Erau injectoarele care le am schimbat iar acum merge perfect. A fost foarte multa bataie de cap cu masina, am scos limitarea dupa care m am dus si am pus-o iar si intr-un final am scos limitarea si asa am lasat-o. M-a costat 187 de ron resoftarea. Prima oara cand va scoate limitarea este mai complicat ca se cere nu stiu ce din tara de unde provine masina si aveti de asteptat cam vreo 4 ore. Diferenta este foarte mare de la 163 la 184 . Poate sa zica cine vrea ce vrea, eu m-am tot jucat cu chestia asta si am observat in timp ce faceam depasiri ca la 163 de cp nu ma ajuta deloc masina . Dupa ce am schimbat injectoarele si am scos limitarea am avut consum Bucuresti - Constanta 5.9 l viteza 140 km/h . Inainte sa schimb injectoarele aceeasi viteza acelasi drum 7.6 l consum . Singura diferenta a fost motorina prima oara lukoil, acesta fiind si motivul pt care mi-au crapat injectoarele...iar a doua oara OMV .
Link to comment
Share on other sites

<br /> La reprezentanta ei au un soft care ti l pun pe masina si asta e tot . La Dim ti l fac personalizat , in functie de tine si de masina<br />
<br /><br /><br />

 

Cum fac asta?Iti dau un test psihologic pt.personalitate? Sau te intreaba ce numar porti la pantofi?

  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

  • 11 months later...

Scuze ca revin cu un raspuns asa de tarziu, am rezolvat cu masina in sfarsit. Erau injectoarele care le am schimbat iar acum merge perfect. A fost foarte multa bataie de cap cu masina, am scos limitarea dupa care m am dus si am pus-o iar si intr-un final am scos limitarea si asa am lasat-o. M-a costat 187 de ron resoftarea. Prima oara cand va scoate limitarea este mai complicat ca se cere nu stiu ce din tara de unde provine masina si aveti de asteptat cam vreo 4 ore. Diferenta este foarte mare de la 163 la 184 . Poate sa zica cine vrea ce vrea, eu m-am tot jucat cu chestia asta si am observat in timp ce faceam depasiri ca la 163 de cp nu ma ajuta deloc masina . Dupa ce am schimbat injectoarele si am scos limitarea am avut consum Bucuresti - Constanta 5.9 l viteza 140 km/h . Inainte sa schimb injectoarele aceeasi viteza acelasi drum 7.6 l consum . Singura diferenta a fost motorina prima oara lukoil, acesta fiind si motivul pt care mi-au crapat injectoarele...iar a doua oara OMV .

 

salut . Unde ai schimbat injectoarele si cat te au ajuns ? Mersi frumos

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.