Jump to content

zgomot spate !


compactu

Recommended Posts

salutare E 46 Compact 2001

am un zgomot ciudat pe spate, ca un trancanit asa, la gropi mari nu se amplifica sau aude mai tare, doar la usoare denivelari de drum, si pe stanga si pe dreapta.La service au verificat esapament si au spus ca nu este de acolo, au spus in schimb ca am amortizoarele curse !!!!

este posibil ca de la amortizoare sa fie trancanitul ala !

 

aaaaaaa nu sunt bucsi, au tras de ele cu levier si nu este din bucsi !

Link to comment
Share on other sites

Salutare , sunt un nou posesor de BMW 320d model 2002. Am si eu aceeasi problema, cand trec peste denivelari mai mici se aude un zgomot suspect de la puntea spate, ba chiar parca si de la roata dreapta fatza, ca un pocanit asa, iar la gropi mai mari nu sunt probleme.

Pana acuma nu am mers la service dar o sa-mi fac o programare, ideea e ca nu mi-ar strica sa aud ce ar putea fi de la cineva care a mai patit treaba asta sau cineva care ar putea sti de unde vine pocniturile acelea la denivelari mici.

 

Am uitat sa mentionez ca, cum am luat-o taica-meu a dat cu ea intr-o groapa pe la 100 la ora cu rotile din dreapta de am crezut ca il mananc cu fulgi cu tot, chestia e ca nu stiu daca de atunci se aude sau se audea dinainte deoarece era proaspat cumparata si nu am observat pana atunci.

 

Apropo, o poza cu masina daca doriti

 

Va multumesc anticipat ........ Andrei

post-5452-1176228599_thumb.jpg

Edited by andrei_fx
Link to comment
Share on other sites

Am fost plecat din Bucuresti ,iar pe drumul de intoarcere am sesizat acelasi zgomot de care vorbiti. In parcare am dat cu piciorul in teava de la toba si parca se aude acelasi zgomot(nu sunt sigur), oricum maine o duc la doctor sa vad exact ce este.
Link to comment
Share on other sites

Am fost plecat din Bucuresti ,iar pe drumul de intoarcere am sesizat acelasi zgomot de care vorbiti. In parcare am dat cu piciorul in teava de la toba si parca se aude acelasi zgomot(nu sunt sigur), oricum maine o duc la doctor sa vad exact ce este.

219482[/snapback]

 

:blink: :) :)

 

E posibil sa ii dai picioare degeaba deoarece in foarte multe cazuri zgomotul provine de undeva din zona boxelor spate, de la niste flanse ale amortizoarelor. E o problema des intalnita la E46.

Link to comment
Share on other sites

:blink:  :)  :)

 

E posibil sa ii dai picioare degeaba deoarece in foarte multe cazuri zgomotul provine de undeva din zona boxelor spate, de la niste flanse ale amortizoarelor. E o problema des intalnita la E46.

219663[/snapback]

 

De acord. Am avut aceeasi problema la e36 erau flansele superioare de la amortizoare. Zgomotul de la amortizor se amplifica la gropi sau denivelari mai mari. Flansele respective se aude ca un tacanit....

Link to comment
Share on other sites

io am desfacut curand in spate sa umblu pe la boxe si nu cred ca sunt flansele de la amortizoare, apropo de ele, la fosta masina e 36 la gropi mai mari scapa caiciucul flansei din metaj, jur ! si facaea ca toate alea, acum zgomotul mult mai fin, o sa ma duc astazi la dormag sa le dau tema !!!!!!!!!!!!!

o sa va spun ce concluzie au tras si ei !

Link to comment
Share on other sites

io am desfacut curand in spate sa umblu pe la boxe si nu cred ca sunt flansele de la amortizoare, apropo de ele, la fosta masina e 36 la gropi mai mari scapa caiciucul flansei din metaj, jur ! si facaea ca toate alea, acum zgomotul mult mai fin, o sa ma duc astazi la dormag sa le dau tema !!!!!!!!!!!!!

o sa va spun ce concluzie au tras si ei !

220184[/snapback]

 

Off-topic: Compactu, ca tot stam in acelasi bloc, cand ne vedem si noi la o cafea macar? :blink:

Link to comment
Share on other sites

Salutare.

Pana la urma am rezolvat problema, azi am schimbat la service bieletele antiruliu fata stanga dreapta iar zgomotul a disparut.

Tzacanitul care venea din spate era o perceptie gresita din cauza habitaclului, iar cand am luat pe pietris o curba stransa am observat ca de fapt zgomotul pe care i-l credeam din spate , era tocmai din fatza de la roti.

Pe langa bielete am schibat si un brat si o bucsa din el plus toate placutele de frana.

Sper ca am dat un indiciu , asta era in cazul meu.

 

Toate cele bune......

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.