Jump to content

adaptare Xenon --- help needed!


Myx

Recommended Posts

..Am gasit la cineva un pret bun pt Xenon ..kit Hid mai exact ..dar am inteles ca la E46 trebuie o mufa adaptoare care intra in soclul de la far ...becul xenon nu intra pe soclul vechi ..Ma poate ajuta cineva cu problema asta ..sau sa ma lamureaSCA ?..Ce adaptoare imi trebuiesc si de unde se pot procura din Ro !..

 

E destul de urgent ca stau cu kitul xenon si ma uit la el .. :blink:

Link to comment
Share on other sites

Trebuia sa-ti comanzi un kit de xenon cu becuri H7 si nu aveai nici o problema de adaptare. E plin pe siteurile de ocazii....

Eu mi-am pus xenon pe a mea, dar am preferat sa schimb si oglinzile din far cu unele de la o masina lovita ale carei carcase de faruri erau compromise.(urechi rupte, geamuri sparte). Nu a fost tocmai usor, a trebuit sa fac ceva adaptari inauntru in far, sistemul de prindere al oglinzilor cu lupe de xenon difera de cel al oglinzilor fara xenon.

Oglinzile cu lupa au soclu pentru bec xenon D2R si deci daca tu ai asa ceva nu ai nici o sansa sa le potrivesti pe soclurile de H7.

Parerea mea e ca daca nu schimbi si oglinzile de far nu faci decat sa deranjezi pe ceilalti participanti la trafic (poate ai observat... sunt multi cu xenoane aftermarket in oras si nu e nici o placere sa te intalnesti cu ei).

Eu unul nu am vazut nici o masina cu faruri cu xenon originale care sa nu aiba si lupa...Te-ai intrebat ..."oare de ce?"

 

Back on topic:

Ai si niste poze lamuritoare...

post-763-1176325955_thumb.jpg

post-763-1176325962_thumb.jpg

post-763-1176325972_thumb.jpg

post-763-1176326032_thumb.jpg

post-763-1176326039_thumb.jpg

Edited by Laur
Link to comment
Share on other sites

Ok ..nu exista pe nicaieri adaptarea aceasta pt xenon D2R ? ..in principiu nu ar trebui sa fie ceva f complicat .....,,,e adevarat ca lupa focalizeaza altfel lumina ..dar diferenta intre halogen ..si xenon este de 100 % ,,,atat timp cat farul este reglat bine si nu arunca lumina prin tramvai ..raza este doar mai intensa si uniforma ca luminozitate si bate ceva mai departe ......

 

si un h7 , h4 , h1 prost reglat iti scoate ochii f usor :blink: si enervant !.

Multumesc pt poze ...dar caut acea adaptare ...

Link to comment
Share on other sites

Ar mai fi o solutie. Sa-ti comanzi doar becuri H7, fara balasturi (costa 50E ambele), mai schimbi si mufele si sa scapi cumva de D2Ruri. Le scoti la licitatie.

Eu am cautat o adaptare de la H7 (cum aveam in kit) la soclu D2R si nu am gasit...dar poate ai noroc. Tot pe la astia care vand kituri s-ar putea sa gasesti ceva. Succese!

Link to comment
Share on other sites

Eu unul nu am vazut nici o masina cu faruri cu xenon originale care sa nu aiba si lupa...Te-ai intrebat ..."oare de ce?"

 

Back on topic:

Ai si niste poze lamuritoare...

220071[/snapback]

 

 

sunt multe masini cu xenon original din fabrica, fara lupa la far.

 

mercedes e-classe 96-02 (am avut si eu :) )

citroen c5, modelul fara facelift

mercedes c-classe fara facelift (2001- )

 

si mai sunt multe, de care nu-mi amintesc acuma. :blink:

Link to comment
Share on other sites

mercedes e-classe 96-02  (am avut si eu :blink:  )

citroen c5, modelul fara facelift

mercedes c-classe fara facelift  (2001-  )

 

 

220078[/snapback]

 

Asa e. Dar Mercedesurile amintite au sticla de la geamul de far profilata pentru o dispersie uniforma, nu clara cum e la E46. Iar la uratul de C5 chiar nu am bagat de seama...Cred ca trebuia sa nuantez...

Link to comment
Share on other sites

da, ai dreptate, sticla la farurile cu xenon (mercedes), difera fata de cele fara xenon. citroen-ul are insa sticla clara, la fel si unele volvo, dar sigur oglinda din interior, e facuta in asa fel incat raza sa nu bata asa de rasfirat....

 

LE: my bad. vroiam sa zic C6. sau C5? dracu le mai stie... ala mare cu 4 usi... :blink:

Edited by blue6
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.