Jump to content

Bara M - E36 - ABS sau polipropilena?


Ecos

Recommended Posts

Vreau sa-mi cumpar o bara M after-market si am gasit fabricata din 2 tipuri de materiale: abs si polipropilena. Intrebarea e care dintre aceste doua materiale este mai rezistent si mai flexibil?

 

modelul din polipropilena: http://www.pieseauto.ro/bara-fata/bmw/seria-3-e36/bara-fata-bmw-seria-3-e36-m3-2042187575.html

 

si cel din plastic ABS: http://www.pieseauto.ro/bara-fata/bmw/seria-3-compact-e36/bmw-m3-e36-sport-spoiler-fata-spoiler-complet-cu-671741100.html

Link to comment
Share on other sites

Eu unul as alege oricand cu ochii inchisi plastic ABS :thumbsup:

 

Din cate stiu eu polipropilena este mai recenta pe piata si la barile originale se foloseste tot plastic ABS + ca diferenta de pret este nesemnificativa.

Link to comment
Share on other sites

Eu unul as alege oricand cu ochii inchisi plastic ABS :thumbsup:

 

Din cate stiu eu polipropilena este mai recenta pe piata si la barile originale se foloseste tot plastic ABS + ca diferenta de pret este nesemnificativa.

 

Citisem pe un forum strain in care se discuta pe aceeasi tema si ei spuneau ca polipropilena este mult mai flexibila doar ca e posibil sa nu vina chiar la fix pe masina tocmai din cauza ca ia mai greu forma mulajului, iar ABS-ul fiind un material mai casant, se crapa mai usor (mai ales la frig) doar ca riscul sa nu se potriveasca e minim. Insa, de la teorie pana la practica mai este, si tocmai de asta am deschis topicul. Poate este cineva care intr-adevar a achizitonat o astfel de bara abs/polipropilena si poate sa-si puna parerea.

Link to comment
Share on other sites

Intradevar, pe primul meu BMW am avut si eu o bara after-market din plastic abs si am lovit un caine la o viteza destul de mica si din cauza ca este destul de dur plasticul abs s-a spart in mai multe bucatele in locul respectiv.

 

Acum...nu trebuie sa pui raul in fata, de ce nu cauti in dezmembrari pachetul original?

 

Asa am citit si eu ca polipropilena este mult mai flexibila dar nu m-as risca sa nu imi vina la linie...

Edited by ckh
Link to comment
Share on other sites

Intradevar, pe primul meu BMW am avut si eu o bara after-market din plastic abs si am lovit un caine la o viteza destul de mica si din cauza ca este destul de dur plasticul abs s-a spart in mai multe bucatele in locul respectiv.

 

Acum...nu trebuie sa pui raul in fata, de ce nu cauti in dezmembrari pachetul original?

 

Asa am citit si eu ca polipropilena este mult mai flexibila dar nu m-as risca sa nu imi vina la linie...

 

M-am interesat si la dezmembrari dar nu mai gasesti o bara completa si in stare buna, sa nu fie kituita sau crapata sau cu zgarieturi adanci. Mai mult de atat, una OEM e destul de scumpa si nu am nici lip la ea, care separat e 100 de lei. Ideea e ca unii ziceau ca sunt unele modele de aftermarket care sunt cel putin la fel de rezistenta ca OEM-urile si ma gandesc daca nu cumva se refereau la cea din polipropilena.

Edited by Ecos
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.