Jump to content

Cunoaste cineva acest BMW ?


petreop

Recommended Posts

buna ziua !

rog colegii de forum sa ma ajute daca au cunostinta despre masina asta.

ceva detalii sau poate proprietarul este chiar coleg de forum cu noi.

inainte sa merg sa-l vad as vrea sa-mi fac lectiile si sa nu ma duc nepregatit.

 

http://www.autovit.ro/bmw-318-C36314342.html

 

dupa o scurta cautare pe google am vazut ca numarul de telefon 0721313361

este al avocatului vladu marius din dragasani, valcea.

 

multumesc, anticipat !

 

cu stima, petre.

Link to comment
Share on other sites

multumesc, pentru suport !

 

nu vroiam sa-l sun pe vanzator... nefiind pregatit cu oarece date despre masina,

de aceea am apelat la colegii de forum cu intrebari despre masina.

totusi in acest weekend ajung acasa si am sa-l sun pe vanzator pentru detalii

si daca este cazul sa merg sa vad masina, daca ne potrivim ca timp si loc.

 

bafta !

Link to comment
Share on other sites

salut, mister elucidat...

 

m-am gandit ca poate alti colegi vor dori sa stie despre aceasta masina.

am sunat, am stat de vorba si am aflat tot ceeace ma interesa...

am spus "interesa" la trecut, deoarece nu intra in bugetul alocat

pentru cumpararea unui cabrio e46 cu face-lift.

 

masina de showroom la Proleasing Motors, Ploiesti-Prahova din 2006

care este si anul fabricatiei pana in septembrie 2008 cand a fost vanduta si

inmatriculata prima oara in romania fara taxa de prima inmatriculare.

din start pretul masini creste cu aproximativ 1500 euro (taxa de timbru).

vanzatorul nu scade din pret valoarea taxei, deci discutiile ulterioare despre

starea masinii sunt de prisos, luand in consideratie ca masina m-ar costa aproximativ

8000 euro, suma pe care eu personal, o consider mare pentru un e46 cabrio.

mai ales ca masina nu este ceva iesit din comun...

- nu are toate cheile.

- nu are istoric service, lipsa carte service.

- parbriz crapat.

- al doilea proprietar (ambii romani)

- bari revopsite.

- rulata si servisata in romania din 2006 (nu se stie unde si cand).

- masina de showroom din romanaia (cred ca au luat-o toti din staff-ul respectiv la plimbare).

- asta doar ce mi-a spus proprietarul, cine stie cate or mai fi.

cam atat am aflat telefonic, nici nu m-am deranjat sa mai merg sa o vad.

daca pretul final era de vreo 5500-6000 euro, probabil incercam sa o aduc usurel si in timp

pe linia de plutire, mai ales ca e stiut ca atunci cand cumperi o masina second-hand, obligatoriu

trebuiesc schimbate destule: frane, lichide, articulatie, si ce mai apare imediat.

practic o cheltuiala ulterioara de aprox. 2000 euro.

 

bafta !

Edited by petreop
  • Like 7
  • Downvote 5
Link to comment
Share on other sites

unii vreti totul la pret de nimic ca sa zic asa... dar de ce e musai sa ii faci franele si articulatia dupa ce o cumperi ? de ce e musai sa faci reviziile la reprezentanta ? sa te rupa de bani si sa iti mai fure si din piese si sa nu iti schimbe ce ai de schimbat la ea ? eu unu l de exemplu pt lucrari usoare am un prieten cu un service care imi ia piesele fara adaos si nu imi ia manopera iar petru lucrari mai complicate am un prieten care este mecanic pe motoare la reprezentanta bmw si imi ia manopera ca pt prieten...de ce m-as duce la reprezentanta ? vrei masina din 2006 inmatriculata in 2008 dar la pret de 2002...esti genu de client care iti scoate ochii pentru o zgarietura de 1 cm si pana la urma nu isi mai ia niciodata masina ca nu e niciuna pe placu lui... Edited by thegame
  • Like 1
  • Downvote 13
Link to comment
Share on other sites

unii vreti totul la pret de nimic ca sa zic asa... dar de ce e musai sa ii faci franele si articulatia dupa ce o cumperi ? de ce e musai sa faci reviziile la reprezentanta ? sa te rupa de bani si sa iti mai fure si din piese si sa nu iti schimbe ce ai de schimbat la ea ? eu unu l de exemplu pt lucrari usoare am un prieten cu un service care imi ia piesele fara adaos si nu imi ia manopera iar petru lucrari mai complicate am un prieten care este mecanic pe motoare la reprezentanta bmw si imi ia manopera ca pt prieten...de ce m-as duce la reprezentanta ? vrei masina din 2006 inmatriculata in 2008 dar la pret de 2002...esti genu de client care iti scoate ochii pentru o zgarietura de 1 cm si pana la urma nu isi mai ia niciodata masina ca nu e niciuna pe placu lui...

 

nu cred ca ai inteles ideea...

mai citeste odata !

 

tu ai da 8000 euro pe un e46, mai ales daca masina nu are istoric ?

si dupa aia sa te apuci sa cheltuiesti pentru eventualele probleme.

nu am spus nicaieri ca vreau istoric la reprezentanta.

vreau istoric, atat. service-ul poate sa fie facut de orice mecanic privat in garajul

din spatele casei daca e facut cum trebuie si respectat.

sunt multi mecanici privati care stiu ce fac, si eu imi fac reviziile la diversi colegi de pe forum

care au garaje specializate pentru bmw, dar cel putin notez (in cartea service) tot ce fac la masina.

 

daca tu consideri 8000 euro "pret de nimic... ca sa zic asa"

inseamna ca veniturile tale sunt mari si sincer nu-ti inteleg frustrarile.

tu de ce te duci pe la prieteni si cunoscuti sa-ti comanzi piese fara adaos si

manopera gratis sau ieftina. oare pentru ca ai venituri mari ? nu cred !

scuza-ma pentru ca sunt sarac si sunt atent cu banii mei !

apropos' tu ce masina ai si cat valoreaza ea de esti asa indignat de suma de mai sus.

  • Like 5
Link to comment
Share on other sites

M-ai facut curios si m-am uitat pe mobile la e46 cabrio... din 2004 2005 cu 100000-120000 de km sunt de la 6000 de euro in sus...plus drumu si cheltuielile un minim 6500 te-ar ajunge... asta pe care ai vazut-o tu e din 2006 si inmatriculata in 2008 si cere pe ea 6800 de euro deci probabil 6300 6500 de euro maxim... deci eu zic ca e un pret corect...probabil sti si tu si de ce cauti mai mult te convingi....masina ieftina si foarte buna nu exista...iar legat de mine si masina mea...am un e90 325i si decat sa dau 220 de lei pe ora manopera la bmw si sa stau si cu frica sa nu imi fure ceva sau sa ma puna sa schimb toate piesele pe ghicite la ea prefer asa cum ai zis si tu sa o duc la cine stiu eu ca e mai bine si de diferenta de bani castigata sa bag benzina iar dupa la revanzare sa iti arat tie uite am schimbat asta asta si asta, tu o pui la un test la reprezentanta se vede ca sunt schimbate ce ti-am zis eu si cam asta e treaba...vezi starea generala a masinii si cam asta e povestea...daca ti-as face si carte service pe naspa te-ar incanta cu ceva ? si mai sunt oameni care si cu cartea service mai au de comentat, daca nu a fost reparat si schimbat nimic la ea zic ca tre sa cada la ei iar daca ai schimbat si reparat ceva zic aa pai a avut probleme nush ce...deasta it zic eu mai bine te ghidezi dupa un test si starea generala a masinii...
  • Downvote 4
Link to comment
Share on other sites

M-ai facut curios si m-am uitat pe mobile la e46 cabrio... din 2004 2005 cu 100000-120000 de km sunt de la 6000 de euro in sus...plus drumu si cheltuielile un minim 6500 te-ar ajunge... asta pe care ai vazut-o tu e din 2006 si inmatriculata in 2008 si cere pe ea 6800 de euro deci probabil 6300 6500 de euro maxim... deci eu zic ca e un pret corect...probabil sti si tu si de ce cauti mai mult te convingi....masina ieftina si foarte buna nu exista...iar legat de mine si masina mea...am un e90 325i si decat sa dau 220 de lei pe ora manopera la bmw si sa stau si cu frica sa nu imi fure ceva sau sa ma puna sa schimb toate piesele pe ghicite la ea prefer asa cum ai zis si tu sa o duc la cine stiu eu ca e mai bine si de diferenta de bani castigata sa bag benzina iar dupa la revanzare sa iti arat tie uite am schimbat asta asta si asta, tu o pui la un test la reprezentanta se vede ca sunt schimbate ce ti-am zis eu si cam asta e treaba...vezi starea generala a masinii si cam asta e povestea...daca ti-as face si carte service pe naspa te-ar incanta cu ceva ? si mai sunt oameni care si cu cartea service mai au de comentat, daca nu a fost reparat si schimbat nimic la ea zic ca tre sa cada la ei iar daca ai schimbat si reparat ceva zic aa pai a avut probleme nush ce...deasta it zic eu mai bine te ghidezi dupa un test si starea generala a masinii...

 

pentru ca esti insistent si plin de bunavointa o sa-ti spun in cateva

cuvinte cum a decurs discutia la telefon cu proprietarul.

 

eu:cati km. are masina ?

el:113.000 km, am mers putin cu masina, mai mult a stat. am luat-o cu 11.000 km. in septembrie 2008.

eu:ati facut 100.000 km. in 6 ani si jumatate, ati mers ceva. cam 15000 km. pe an

el:mda...

eu:ati schimbat bratele, bucsile, amortizoarele ?

el:nu, nu a fost nevoie.

eu:ce revizii au fost facute la masina ?

el:am schimbat uleiul si filtrele acum 15000 km.

eu:ce piese ati schimbat de-a lungul timpului de cand sunteti proprietar ?

el:nimic, masina merge foarte bine, parbrizul este putin fisurat.

eu:e revopsit vreun element la masina ?

el:cred ca barele si cam atat ?

eu:ati facut vreo revizie la sistemul hidraulic de capotare.

el:nu, de ce trebuia ?

cam asa a decurs discutia...

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

masina de showroom la Proleasing Motors, Ploiesti-Prahova[...]

- masina de showroom din romania

- asta doar ce mi-a spus proprietarul,

Pai... te-am cam mintit!

Proleasing a devenit recent dealer BMW (in 2012), iar pana atunci a vandut doar Ford... asa ca e exclus ca e46-le asta sa fi fost "masina de showroom"... in plus, in showroom intra masini din generatia actuala sau viitoare, nicidecum de 2 generatii in urma

 

Asa ca e o mare teapa...

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.