Jump to content

Compact E46 ! cate masini sunt pe forum ?


compactu

Recommended Posts

vad ca toata lumea are un compact mai nou!a meu e din 1994 e 36 sunt foarte mandru de el!imi place la nebunie cu toate ca am mai avut cate o belea cu ea!acu am terminat de montat fata la portiera stanga ca mi a fost sarit geamul!dar e super masina!chiar daca e mai veche! <_< sincer eu nu mi as lua alt model!nu vreau sa fiu rautacios,fiecare cu placerile lui!

post-17270-1239208885_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

vad ca toata lumea are un compact mai nou!a meu e din 1994 e 36 sunt foarte mandru de el!imi place la nebunie cu toate ca am mai avut cate o belea cu ea!acu am terminat de montat fata la portiera stanga ca mi a fost sarit geamul!dar e super masina!chiar daca e mai veche! <_< sincer eu nu mi as lua alt model!nu vreau sa fiu rautacios,fiecare cu placerile lui!

 

 

sa-l rulezi sanatos!

Link to comment
Share on other sites

pe ebay am vazut ca preturile se invart undeva pe la 70$ + transport (care nu stiu cat e, trebuie vorbit cu vanzatorul)

 

cotierele pt compact sunt la fel ca cele pt sedan? e vreo diferenta?

 

eu am luat o de pe un sedan ! numai ca trebuie sa o iei cu tot cu consola nu numai cotiera !

Link to comment
Share on other sites

saptamana trecuta a avut loc un eveniment marcant pentru iubitorii de BMW E46ti ;

Compactul meu 318ti care intre timp a ajuns la 190.000km <_< a ingenunchiat un VW Yetta 1.4 TSI 140cai 6 trepte (30.000km).

Startul liniutei a fost dat de catre semafoarele de la Carfur Pitesti iar directia a fost intrarea pe autostrada spre Bucuresti.

 

Avantaje VW:

- motorul de 1.4TSI este un motor supaalimentat si are 15Nm mai mult decat cel de la BMW , plaja de cuplu fiind net superioara

- Cutie de viteze 6 trepte.

- masina are 30.000km

 

Avantaje BMW

- motor cu tehnologie Valvetronic , (timp mai bun de reactie la apasarea pedala de acceleratie prin actionarea directa asupra curselor supapelor de admisie)

- tractiune spate;

 

Masinile au aceiasi greutate.

 

 

Filmul liniutei a fost urmatorul :

 

- la start , pe treapta 1 ,BMW castiga un avantaj de 1 masina fata de vw

intre 80km/h si 100km/h VW recupereaza o jumatate de masina distanta ,

intre 100- 140km/h BMW mai castiga distanta de o masina , avand acum o distanta de aproximativ 7m in fata VW

intre 140- 170km/h distanta ramane constanta , BMW si VW merg la fel

intre 170 - 210km/h distanta castigata de BMW se mareste din ce in ce mai mult ....

 

 

Concluzii :

1. Tractiunea spate si cele 5 trepte corect etajate de la BMW au neutralizat complet avantajul de cuplu al motorului 1.4TSI .

2. VW a fost penalizat de tractiunea fata si de etajarea prosta a treptelor, treapta 1 fiind foarte scurta , treapta 2 foarte lunga , treaptra 5 foarte scurta iar

6 foarte lunga.

3. Cu toate ca motorul BMW-uli a aparut in 2001 foloseste o tehnologie foarte avansata , care concureaza si astazi in

2009 dupa aproape 10ani cu motoare aparute recent .

4. BMW-ul este construit de asa natura incat suspensia, cutia de viteze, si directia ajuta la obtinerea celor mai bune performante dinamice.

 

Pareri Personale :

 

1. Consider k BMW are cea mai avansata si cea mai acesibila tehnologie atat in trecut cat si la ora actuala ( effycient dinamics, X-drive, cutia cu dublu ambreiaj ) si este cu multi ani inaintea multor constructori de automobile.

2. Consider ca motoarele dezvoltate astazi de BMW vor concura de la egal la egal cu alte motoare ce vor aparea peste 10 ani la alti costructori.

 

3.. UN BMW COMPACT NU ESTE DELOC INFERIOR UNUI BMW COUPE SAU SEDAN

 

 

 

 

4EVER BMW

Link to comment
Share on other sites

saptamana trecuta a avut loc un eveniment marcant pentru iubitorii de BMW E46ti ;

Compactul meu 318ti care intre timp a ajuns la 190.000km <_< a ingenunchiat un VW Yetta 1.4 TSI 140cai 6 trepte (30.000km).

Startul liniutei a fost dat de catre semafoarele de la Carfur Pitesti iar directia a fost intrarea pe autostrada spre Bucuresti.

 

Avantaje VW:

- motorul de 1.4TSI este un motor supaalimentat si are 15Nm mai mult decat cel de la BMW , plaja de cuplu fiind net superioara

- Cutie de viteze 6 trepte.

- masina are 30.000km

 

Avantaje BMW

- motor cu tehnologie Valvetronic , (timp mai bun de reactie la apasarea pedala de acceleratie prin actionarea directa asupra curselor supapelor de admisie)

- tractiune spate;

 

Masinile au aceiasi greutate.

 

 

Filmul liniutei a fost urmatorul :

 

- la start , pe treapta 1 ,BMW castiga un avantaj de 1 masina fata de vw

intre 80km/h si 100km/h VW recupereaza o jumatate de masina distanta ,

intre 100- 140km/h BMW mai castiga distanta de o masina , avand acum o distanta de aproximativ 7m in fata VW

intre 140- 170km/h distanta ramane constanta , BMW si VW merg la fel

intre 170 - 210km/h distanta castigata de BMW se mareste din ce in ce mai mult ....

 

 

Concluzii :

1. Tractiunea spate si cele 5 trepte corect etajate de la BMW au neutralizat complet avantajul de cuplu al motorului 1.4TSI .

2. VW a fost penalizat de tractiunea fata si de etajarea prosta a treptelor, treapta 1 fiind foarte scurta , treapta 2 foarte lunga , treaptra 5 foarte scurta iar

6 foarte lunga.

3. Cu toate ca motorul BMW-uli a aparut in 2001 foloseste o tehnologie foarte avansata , care concureaza si astazi in

2009 dupa aproape 10ani cu motoare aparute recent .

4. BMW-ul este construit de asa natura incat suspensia, cutia de viteze, si directia ajuta la obtinerea celor mai bune performante dinamice.

 

Pareri Personale :

 

1. Consider k BMW are cea mai avansata si cea mai acesibila tehnologie atat in trecut cat si la ora actuala ( effycient dinamics, X-drive, cutia cu dublu ambreiaj ) si este cu multi ani inaintea multor constructori de automobile.

2. Consider ca motoarele dezvoltate astazi de BMW vor concura de la egal la egal cu alte motoare ce vor aparea peste 10 ani la alti costructori.

 

3.. UN BMW COMPACT NU ESTE DELOC INFERIOR UNUI BMW COUPE SAU SEDAN

 

 

 

 

4EVER BMW

 

 

nu este inferior daca au aceleai motorizari. Motorul de 1.8 valvetronic de pe 316ti a castigat in 2001 premiul pentru cel mai bun motor la categoria 1.4-1.8. In acel an fusese lansat.

Link to comment
Share on other sites

salut toti posesorii de BMW compact.

 

Am un 318ti, an 2002 , 1995cc, 140CP, argintiu, cumparat din reprezentanta BMW, e misto masina.

 

http://www.realoem.com/bmw/select.do?vin=KN04594

asta e un link interesant daca vreti sa vedeti piesele OEM pentru BMW , daca nu-l stiati l-am pus , e util .... poti sa verifici dupa serie daca vrei sa achizitionezi o masina , da detalii despre piese de schimb , marca , pret, etc.

 

Am si eu o cerere...

 

Daca cineva are manualul pentru compact 2002 in engleza sa mi-l trimita si mie. mail : polyergas@yahoo.com sau messenger ID polyergas

 

Merci mult.

 

 

P.S. La rulaj normal in ce zona de turatie mergeti ? E normal sa mergi intre 4000 si 5000 rpm in viteza 4, sau doar in a-5-a cand o calci?

 

<_<

Link to comment
Share on other sites

salut toti posesorii de BMW compact.

P.S. La rulaj normal in ce zona de turatie mergeti ? E normal sa mergi intre 4000 si 5000 rpm in viteza 4, sau doar in a-5-a cand o calci?

<_<

 

esti sigur ca masina are 1995cc ? ptr ca marimea aia e la diesel-uri ...

intra pe siteul asta http://www.carfolio.com/search/results/?terms=e46+compact , cautati modelul si verifica la ce rpm ai cuplu maxim , ruleaza masina undeva sub cuplu maxim (daca te mai gandesti la consum .... cel putin eu asa fac . am un 316ti care are cuplu la 3750rpm si schimb undeva intre 2500-3000rpm !cand ii dau talpa iau in vedere turatia unde am cuplu !

 

bafta !

Link to comment
Share on other sites

salut toti posesorii de BMW compact.

P.S. La rulaj normal in ce zona de turatie mergeti ? E normal sa mergi intre 4000 si 5000 rpm in viteza 4, sau doar in a-5-a cand o calci?

<_<

 

esti sigur ca masina are 1995cc ? ptr ca marimea aia e la diesel-uri ...

intra pe siteul asta http://www.carfolio.com/search/results/?terms=e46+compact , cautati modelul si verifica la ce rpm ai cuplu maxim , ruleaza masina undeva sub cuplu maxim (daca te mai gandesti la consum .... cel putin eu asa fac . am un 316ti care are cuplu la 3750rpm si schimb undeva intre 2500-3000rpm !cand ii dau talpa iau in vedere turatia unde am cuplu !

 

bafta !

 

 

merci de site .

L-am gasit acolo corespunde totul, inclusiv emisiile de 175g CO2 :)

 

am atasat poza cu modelul, deci e 1995cc ...

post-25406-1239871069_thumb.jpg

post-25406-1239871086_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

BMW 316ti Compact, E46

 

an fabricatie:2002

putere/motor: 85KW(116CP)/ 1796CC/ L4

tractiune: SPATE

combustibil: BENZINA

kilometraj: 98.000 km

consum: 9.7/5.3/6.9 l/100km urban/extra-urban/mixt

emisii CO2: 167 g/km

 

DOTARI:

DSC- Dinamic Stability Control (DTC+CBC)

ABS

8 AIRBAG

AER CONDITIONAT, KLIMATRONIC

SERVODIRECTIE

GEAMURI ELECTRICE

INCHIDERE CENTRALIZATA

OGLINZI ELECTRICE INCALZITE

BMW REVERSE

PROIECTOARE

TAPISERIE 2 CULORI

JANTE 225/55/R16, CAUCIUCURI VARA BRIDGESTONE

2 CHEI

CASCO, INMATRICULATA IN ROMANIA IN 17.10.2008, LA 75.000km

SCHIMB CONSUMABILE LA ZI

FARA ACCIDENTE

 

PRET 8300 euro

 

Contact: 0742.93.27.43

 

pentru foto, din pacate nu am mai avut spatiu:

http://www.bmwclub.ro/forums/index.php?showtopic=57319

Link to comment
Share on other sites

mi-ar placea sa cred ca iti vei luat 8300 pe ea <_< dar stai tare pe pozitie sa nu scada piata!

 

Este o masina foarte ingrijita, de aceea are si pretul asta!

Stiu care este situatia in Vitan, sau in alte targuri din tara, insa de acolo nu stii nicidata ce cumperi... nici macar 15% din masini nu cred ca sunt cu km reali sau fara accidente.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.