Jump to content

nu mai merge kilometrajul


baubau

Recommended Posts

sal fratilor va rog sa ma ajutati si pe mine :blink: deci care este prb mea?

afisajul care imi arata numarul total de km este blocat la 299960 asa iar cel care trebuie sa imi arate numarul de km parcursi pina cand il resetez eu sereseteaza singur de fiecare data cand iau contactul :) ce pot sa fac ? sa schimb bordul sau se poate face ceva mai simplu si daca as schimba bordul ar merge?

Link to comment
Share on other sites

sal fratilor va rog sa ma ajutati si pe mine  :blink: deci care este prb mea?

afisajul care imi arata numarul total de km este blocat la 299960 asa iar cel care trebuie sa imi arate numarul de km parcursi pina cand il resetez eu sereseteaza singur de fiecare data cand iau contactul  :) ce pot sa fac ? sa schimb bordul sau se poate face ceva mai simplu si daca as schimba bordul ar merge?

222657[/snapback]

exact aceasi problema am avut-o la e34 si s-a rezolvat cu inlocuirea ceasului,dar nu cu acelasi model ci cu acela care are coding plug-ul in el;sau poti schimba coding plug-ul,la tine se afla in mufa maro.

Link to comment
Share on other sites

E posibil sa fie coding plug-ul. Acesta este o cutiuta mica ce contine o memorie in care sunt stocate diverse informatii, cum ar fi kilometrajul.

Cel mai simplu ar fi sa schimbi bordul. Cred ca nu e prea scump SH.

Link to comment
Share on other sites

cred ca asa am sa fac sa vedem mersi mult de sfaturi daca mai stie careva ceva astept mersci inca odata

222705[/snapback]

daca schimbi bordul nu-ti lua acelasi model pt ca o sa-ti indice la tot 299960km,eu am incercat 7 sau 8 ceasuri si toate aratau la fel.cand ajung acasa am sa pun o poza cu ceasul care iti trebuie,dar nu o sa-ti mai indice km reali.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

salut uite sa iti spun o noutate

acum tocmai am terminat si am verificat daca si functioneaza

deci am luat un alt bord de seria 7 si din intimplare am vazut ca a ramas acel plug in in el deci acea memorie nu este pe fir ci este doar bagata in mufa si se poate schimba e putin dificil ca are niste cleme si iese cam greu din mufa dar iese asa ca am scos memoria si am pus cea care era in celalalt bord si acum functioneaza perfect

asa deci sunt curios cand ajunge din nou la 299960 daca se blocheaza din nou dar acum nu am decat 245si ceva dar merge perfect

eu iti multumesc oricum dar am vrut sa iti spun doar ca nu trebuie sa schimbi tot bordul ca se poate schimba doar dracia aia

Link to comment
Share on other sites

salut

diferenta este ca ala care ajunsese la 299 nu mai functiona pt ca acolo sa blocat asta functioneza

asta este si diferenta si relevanta

asta una iar a doua este ca nu trebuie sa schimbi neaparat bordul ca poti sa schimbi doar memoria asta este relevanta mare pt care eu am scris pt ca mai sunt persoane care au aceeasi prob si stau sa caute alt bord dintr-un an mai nou ca sa le mearga kilometrajul

intelegi ?

asta pt mine este destul de relevant ca am incercat sa ajut

pt ca si eu am vrut sa schimb bordul si aseara am facut o experienta care sa dovedit a functiona

asta este un lucru care ar putea ajuta multa lume

mersi oricum tuturor de sfaturi

:blink:

Edited by baubau
Link to comment
Share on other sites

salut da am schimbat alea intre ele

dar e putin cam greu sa le schimbi dar nu sunt informatiile altei masini doar numarul de km pt ca restu ce mai are vin informatiile de la senzorii masinii

dar cel mai important este ca acum stiu si eu fara sa mai fac socoteli cind tre sa schimb uleiul si dracii din astea :blink: sunt super bucuros ca functioneaza ca de cand am masina nu a functionat

Link to comment
Share on other sites

cand am avut e32 am vrut sa-l schimb si eu ca era oprit tot pe la 299xxx si am aflat ca se cam opresc toate [ apoximativ toate ] cand ajunge aproape de 300k

poate ai nimerit unu care trece :blink:

Link to comment
Share on other sites

eu sper sa treaca dar oricum vreu sa fac o experientapt ca am un priten super electronist cu scule performante de citit orice tip de memorie si vreu sa incerc pe asta veche sa vad daca pot sa o accesez si sa schimb numarul doar de curiozitate si daca reusesc va spun si voua

merci mult eu ma bucur ca acuma merge :blink:

Link to comment
Share on other sites

multumesc foarte mult inca odata sa stii ca am invatat foarte multe din acele explicatii de acolo dar trebuie sa citesti atent si iti da mura in gura

de exemplu eu nu stiam ca se poate schimba limba la computer si deja am schi mbato acu e in engleza ca era in germana si vesnic nu stiam ce inseamna trebuia sa o sun pe cumnatamea in germania sa o intreb :blink:

asa ca iti multumesc mult

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.