Jump to content

NAVI E46


Danny D

Recommended Posts

Salutare , am achizitionat de curand un sistem harman kardon pentru 320 cd , instalatia cuprinde cabluri difuzoare si sw, am deja monitorul de navi professional dar imi lipseste modulul radio bm54, in schimb am acasa un modul de navigatie bmw seria 3 e90 , chestia aia unde intra cd-ul si am observar ca se poate conecta la cablul care tocmai mi-a venit (cablul sistemului hk ). are cineva idee ce se poate intampla daca il montez asa direct ? specific : cablul se potriveste perfect in mufa modulului . Multumesc!
Link to comment
Share on other sites

Nici vorbă, nu are rost sa conectezi asa cum vrei tu, nu vei obČine nimic bun.

 

Trimis de pe al meu HTC One folosind Tapatalk

nu v-a funktiona modulul audio dp e90 in locul modulului bm54 (e46) chiar daca se potriveste la mufa ?

 

ma poate ajuta cineva cu o schema a mufelor / pinilor ?

Edited by Danny D
Link to comment
Share on other sites

nu v-a funktiona modulul audio dp e90 in locul modulului bm54 (e46) chiar daca se potriveste la mufa ?

 

ma poate ajuta cineva cu o schema a mufelor / pinilor ?

Cum doamne iartĂŁ-mĂŁ sa meargĂŁ!

 

Trimis de pe al meu HTC One folosind Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

@Danny Tu te auzi ce spui?

 

Cred ca am o pedala de bicicleta la care se potriveste mufa. Imi dai adresa sa ti-o trimit? Ti-o fac cadou, poate merge in loc de modul de sunet. ;)

 

 

PS: Cum ar fi sa pui chiar un modul de sunet bm54?

Edited by Kenbobo
Link to comment
Share on other sites

@Danny Nu mai cauta raspunsul pe forumul asta,o sa fii luat la misto :) si nu te ajuta nimeni,mergi la un mecanic. Eu nu va inteleg,intre voi astia mai 'vedete' va ajutai,dar cand vine unu nou si cere o parere e luat la misto. Stau cu angel eyes-urile alea de 1 sapt aiurea pe masina pt ca mecanicii nu se baga sa le faca si pe forum nici atat nu primesc un mic ajutor. Da nu-i bai,mergem mai departe :)
  • Like 1
  • Downvote 1
Link to comment
Share on other sites

Chiar nu avem cum altfel sa il ajutam. El vrea sa ii mearga HK pe E46 cu player de e90 in loc de modul de sunet BM54. E imposibil. Punct.

 

Legat de problema ta, te-am ajutat cu sfaturi cum sa le montezi. De ce e doar verde, mai mult ca sigur e o problema din controller, deoarece dupa ce au alimentare nu mai tine de montaj ci de functionarea modului lor, asta in cazul in care nu ai rupt vreun fir la montaj. Am mai spus si pe alte topice: angelurile RGB de pe piata, astea ieftine sunt niste pocnitori, nu le-as pune nici gratis pe masina. Ceva bun e OSS sau Orion, dar vorbim deja de sute de $ un set.

 

 

Schema de la BM54:

 

http://i911.photobucket.com/albums/ac315/Tm81/2dc5ed9f.jpg

Edited by Kenbobo
Link to comment
Share on other sites

@Danny Tu te auzi ce spui?

 

Cred ca am o pedala de bicicleta la care se potriveste mufa. Imi dai adresa sa ti-o trimit? Ti-o fac cadou, poate merge in loc de modul de sunet. ;)

 

 

PS: Cum ar fi sa pui chiar un modul de sunet bm54?

 

 

ai incercat? Ai auzit pe cineva care a incercat si ti-a confirmat ca nu merge ? daca ai raspunsuri negative te rog sa nu te pronunti. Nu esti deloc amuzant si nici macar inteligent . Te bagi in seama exact ca moderatorul de mai sus cu debitmetru lui , sarcasm ieftin , probabil ca este compatibil cu valoarea voastra ca oameni . Nu imi permit sa dau un sfat sau sa imi exprim parerea in ce nu cunosc.

 

Daca oferta cu bicicleta mai este valabila astept PM Multumesc!

Link to comment
Share on other sites

La asa intrebare + carpeala de genul, numai un raspuns ironic se potriveste.

 

Chiar daca mufa se potriveste, e imposibil sa mearga. Au functii complet diferite.

 

Daca vrei poti incerca dar sa nu zici ca nu te-am avertizat cand o sa faca POC.

 

Daca tot ai playerul ala, vinde-l si cumpara cum trebuie un modul de sunet, nu e asa greu.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Chiar nu avem cum altfel sa il ajutam. El vrea sa ii mearga HK pe E46 cu player de e90 in loc de modul de sunet BM54. E imposibil. Punct.

 

Legat de problema ta, te-am ajutat cu sfaturi cum sa le montezi. De ce e doar verde, mai mult ca sigur e o problema din controller, deoarece dupa ce au alimentare nu mai tine de montaj ci de functionarea modului lor, asta in cazul in care nu ai rupt vreun fir la montaj. Am mai spus si pe alte topice: angelurile RGB de pe piata, astea ieftine sunt niste pocnitori, nu le-as pune nici gratis pe masina. Ceva bun e OSS sau Orion, dar vorbim deja de sute de $ un set.

 

 

Schema de la BM54:

 

http://i911.photobucket.com/albums/ac315/Tm81/2dc5ed9f.jpg

 

 

Multumesc pentru schema , daca ai avea si pt modulul audio e 90 (business), vreau sa le compar si asa o sa ne fie clar la toti daca se potriveste sau nu .

 

Poate nu este cazul sa explic dc m-am gandit ca merge , ambele dispozitive indeplinesc aceeasi funktie numai ca modulul e90 are o functie in plus dar si o mufa extra pentru aceasta .

 

Nu sunt 100 % convins ca functioneaza , dar poate fi plauzibil . duminica o sa montez instalatia pe masina si evident ca o sa incerc cu modulul e90 . sa ma conving .

Inca odata degetul mijlociu pentru sarcasm , si un sincer multumesc pentru schema bm54!

  • Downvote 2
Link to comment
Share on other sites

Inca odata degetul mijlociu pentru sarcasm

Esti nesimtit! :)

 

Daca cineva iti raspunde sarcastic, raspunzi cu aceeasi moneda nu cum ai facut-o tu <_ ca nu iti suntem datori cu nici un raspuns.>

Edited by Kenbobo
  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Esti nesimtit! :)

 

Daca cineva iti raspunde sarcastic, raspunzi cu aceeasi moneda nu cum ai facut-o tu <_< + ca nu iti suntem datori cu nici un raspuns.

 

Hei chiar te-ai suparat , am glumit cu degetul mijlociu (am si eu umor negru) :)

 

Da nu imi datorezi un raspuns , asta nu iti da dreptul sa ma iei peste picior , am o varsta mult peste a ta si nu imi permit sa te iau peste picior asa cum ai facut tu ...

Edited by Danny D
  • Like 2
  • Downvote 3
Link to comment
Share on other sites

@Kenbobo Legat de problema mea,faptul ca sunt verzi din ce am citit eu pe net sunt doar 2 cauze. NU sunt montate +- +- Sau nu au curent constant 12V. Eu le-am montat la becurile de pozitie,dar nu stiu cat curent trece pe acolo si daca e constant sau nu. Uite http://store.ijdmtoy.com/How-To-Hook-Up-RGB-LED-BMW-Angel-Eyes-a/445.htm
Link to comment
Share on other sites

Serios acum , sincer , ai tinut macar odata pt o clipa un modul audio e90 in mana , ca la butonul de volum te-ai jucat cu siguranta , oferi aceasta garantie ca nu merge "Imposibil sa mearga afirmi tu " stii macar cum arata un modul audio e90 ? Apelez la sinceritatea ta , am observat ca esti membru de aproape 5 ani pe forum si ai mai multe postari decat unii moderatori , oare cat la suta din ele ti-ai dat cu parerea (fara sa ai habar) ?
Link to comment
Share on other sites

E90:

 

Pin

1

2

3 Woofer Left -

4 Woofer Left +

5 12V

6

7

8 Rear Right Output +

9 Front Right Output +

10 Remote IN

11 Mid Front Right +

12 Mid Front Right -

13 Mid Rear Right +

14

15

16 Rear Right Output -

17 Front Right Output -

18

19

20

21 Mid Rear Right -

22 Woofer Right -

23 Woofer Right +

24

25

26 Ground

27

28

29 Rear Left Output -

30 Front Left Output -

31 Mid Rear Left +

32 Mid Rear Left -

33 Mid Front Left +

34 Mid Front Left -

35

36

37 Rear Left Output +

38 Front Left Output +

39

40

41

42

Link to comment
Share on other sites

Inca odata degetul mijlociu pentru sarcasm , si un sincer multumesc pentru schema bm54!

Trebuia sa te rezumi doar la multumiri...

 

am glumit cu degetul mijlociu (am si eu umor negru) :)

atunci mai lasa-l la decolorat ca tot a iesit soarele... vreo 30 de zile asa

Link to comment
Share on other sites

@Danny Nu mai cauta raspunsul pe forumul asta,o sa fii luat la misto :) si nu te ajuta nimeni,mergi la un mecanic. Eu nu va inteleg,intre voi astia mai 'vedete' va ajutai,dar cand vine unu nou si cere o parere e luat la misto. Stau cu angel eyes-urile alea de 1 sapt aiurea pe masina pt ca mecanicii nu se baga sa le faca si pe forum nici atat nu primesc un mic ajutor. Da nu-i bai,mergem mai departe :)

Fara nici o urma de sarcasm ĂŽti spun hai la mine si te ajut. Eu sunt din Mures.

 

Trimis de pe al meu HTC One folosind Tapatalk

Edited by Rcc-67
Link to comment
Share on other sites

@Danny Nu mai cauta raspunsul pe forumul asta,o sa fii luat la misto :) si nu te ajuta nimeni,mergi la un mecanic. Eu nu va inteleg,intre voi astia mai 'vedete' va ajutai,dar cand vine unu nou si cere o parere e luat la misto. Stau cu angel eyes-urile alea de 1 sapt aiurea pe masina pt ca mecanicii nu se baga sa le faca si pe forum nici atat nu primesc un mic ajutor. Da nu-i bai,mergem mai departe :)

daca mergi la mecanici cu probleme de electrica sau elecctronica, mi se pare logic sa nu se bage... :console:

 

dar ce pb ai tu pe partea de angeleyes de nu se baga nici mecanicii? :unsure:

 

daca e vb de sorcova aia cu leduri, e cat se poate de simplu: alimentezi modulul de la una din pozitii, apoi angelurile vor primi curent din modul...

Link to comment
Share on other sites

o intrebare

 

 

am un e46 cu sistem de sonorizare din fabrica de la harman , varianta cu cd player , vreau sa fac upgrade la o navigatie aftermaket , o sa influenteze sistemul harman ? sau aplificatorul nu are treaba cu ce unitate e pe masina ?

multumesc

Edited by fuelforlife
Link to comment
Share on other sites

Are treabă cu sursa de semnal, în cazul tău cd-player-ul sau navigația after market, dar nu o să influențeze cu absolut nimic sistemul HK. Vezi că va trebui să cumperi o ramă de relocare. Edited by Rcc-67
Link to comment
Share on other sites

  • 1 year later...

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.