Jump to content

Cumpar bmw 325i/525i (euro 4) 2003-2004


deenman

Recommended Posts

Salut. Momentan detin un golf 5 1.9 tdi, insa ma gandesc sa schimb actuala masina din mai multe motive. Motivul principal ar fi ca de curand imi este decontat ~1000 litri combustibil pe an. Km pe an fac cam 12 000 maxim 15 000km. Masina va fi inmatriculata pe Ro pe tatal meu din cauza asigurarii iar impozitul de 900 ron nu ma sperie, avand un venit lunar consistent, o pot intretine.

 

 

Sunt interesat strict de 325i coupe sau 4 usi (fara varianta compacta, fara cutie automata, fara 4x4, fara scaune full piele SI SA NU FIE NEAGRA).

 

 

 

Ma intereseaza sa aiba cat mai multe dotari posibile, si problema este ca nu stiu care motoare/ce an sunt euro 4. Daca nu gasesc un 325i pot accepta si un 525i. Bugetul maxim alocat este de 6500 euro (cu tot cu taxa de inmatriculare).

 

Am pretentia ca masina sa aiba interiorul nedeteriorat, fara scaune rupte (cum am vazut pe anunuturile din Ro), nu ma deranjeaza km mult si nici mici imperfectiuni care se pot remedia usor. Dotarile primeaza, sa aiba xenon, m, volan piele, scaune reglaj lombar, incalzite, senzori parcare, senzori ploaie, etc).

 

Asa cum am spus si pe celelalte topicuri, va rog sa nu-mi spuneti despre consumul masinii, eu fac 95% din km extraurban si ma astept la un consum intre 8 si 10% mers legal. Masini am mai intretinut si ma astept sa bag niste bani in intretinere/asigurare/impozit (cel putin 1500 euro anual) repet fara combustibil.

 

Sunt novice cand vine vorba de aceasta marca, daca puteti sa-mi dati mai multe detalii chiar va rog, legat de norma euro, de dotari.

Link to comment
Share on other sites

Salut

 

Eu am un 325i e46 din 2001 octombrie,facelift.Este euro 3 dar am taxa platita si nerecuperata.Cele mai multe interventii pe partea tehnica sunt facute la reprezentanta BMW,detin nenumarate facturi.Carte service la zi.Km reali 211.000(verificabili).

Nu m-am gandit la modul serios de a o vinde pana acum,dar pt. toate exista un inceput.

Link to comment
Share on other sites

Unde pot sa vad masina/poze/dotari? sunt foarte picky de altfel, gen daca nu are trapa sau reglaj lombar nu sunt interesat.

 

Nu are nici reglaj lombar nici trapa.In schimb are xenon,senzori parcare-lumina-ploaie,navigatie mica,volan sport cu comenzi.

Prezentarea ei aici

http://www.bmwclub.r...alt-e46alt-m54/

In prima postare de pe topic,poti sa vezi si dealer-ul BMW din Germania de unde am luat-o(vezi pdf-ul).

Daca te intereseaza,pot sa-i fac si niste poze noi,desi tot la fel arata.

Edited by crtir
Link to comment
Share on other sites

am un compact 2001 si e euro 4 trecut in acte,asa ca e posibil sa gasesti si masini mai vechi cu motoare E4 .oricum taxa e cam 1000 eur pt E4

Motorul e unul bun ca si probleme ar fi

- DISA pica pe la 150.000 km in sus

- PCV identic

- probleme clasice E46 - piesa cu tepi ,macaralele geam articulatia ceva mai sensibila pompa cu apa termostat radiator

Edited by alex230ro
Link to comment
Share on other sites

Multumesc, am vazut topicul dvs cu 325i compact, din pacate observ ca masinile sunt destul de rare, cele din tara sunt vai de ele, cele de afara e riscant datorita taxei. Mai astept ca nu e graba, momentan am masina, doar ca vreau sa trec la ceva mai special, m-am uitat si la honda type R 2.0 2003-2004 insa problema si mai mare o constituie taxa acolo, care nu e euro 4 ci euro 3. De skoda/audi nici nu vreau sa aud.

 

Ma intereseaza evident si siguranta/confortul oferit de masina, nu vreau sa aud doar un ragnet de motor turbat si sa ma simt ca intr-o cutie de chibrite cu tabla subtire si sa-mi fie frica ca la cel mai mic impact ma fac praf, cam asta e senzatia oferita de honda, masina de 1180kg. La fel ma simt si in logan, care daca bate vantul te sperie, sau daca trece un tir pe langa tine te trage sub el.

Edited by deenman
Link to comment
Share on other sites

masina e inchegata bine,fata de Honda ai un motor care desi nu scoate 100cp/litru are cuplu mai jos si trage foarte frumos,nu are explozia de tdi ce-i drept.mai pun la probleme si garnitura capac culbutori si senzorii ax came,cum ai vazut in topicul meu am schimbat aceste lucruri .la noi ai de cautat ca sa gasesti ceva in stare buna.legat de tabla masina e destul de rezistenta daca luam in considerare ca are cel putin 1450kg orice varianta ai lua.am vrut sa dau compactul si sa iau Type R,Honda e mai rapida ceva mai agila dar una peste alta mie nu mi-a placut la fel de mult,dupa drive testul cu Honda m-am decis sa raman la 325i.Daca iti permiti impozitul ti-as recomanda un 330i consumul nu este foarte mare problemele sunt aproape aceleasi ca la 2.5 dar cei aproape 40 cai in plus se simt din plin.

 

edit - da ma uit pe autovit si doar 3 buc 325i din care 2 sunt 325xi ,toate in 4 usi vad

Edited by alex230ro
Link to comment
Share on other sites

Desi sunt atras de 4x4 si chiar il gasesc mai util pe drumurile/clima noastra, nu am sa cumpar niciodata o masina cu 200 -300 000km plimbata pe la 2-5 proprietari si care nu a facut reviziile la timp la sistemul Xdrive, deci din start pas xdrive. La fel si despre cutia "automata" prima editie pusa pe aceasta masina, vorbesc de SMG. Problemele intampinate de tine nu sunt asa de multe, si tu vorbesti de probleme comune dar te-ai lovit de ele intr-un numar mare de km/ani, de ex toate probleme expuse apar in multi km, nu in 5000 km, deci dupa parerea mea ramane o motorizare/o masina destul de fiabila. Sunt la limita cu 325i , insa 330i depaseste cu mult bugetul/necesitatea/impozitul imens si chiar nu sunt interesat de circuit/sportivitate dusa la extreme, nu ma intereseaza liniutele, nici competitia, sunt un tip foarte linistit, conduc de cativa ani si niciodata nu m-am luat la intrecere cu cineva din ambitie sau incapatanare.
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.