Jump to content

ITP BMW 320d e90


Recommended Posts

Salut baieti, am fost programat la RAR Grivitei ca sa imi fac ITP-ul, la inceput nu aveam nicio emotie cu privire la acest test dar dupa ce am auzit ce are de spus un prieten apropiat de 'ale masinilor' recunosc ca mi-a dat putine emotii. Mi-a spus ca la itp s-ar putea sa am probleme cu noxele, mentionez ca masina este un BMW 320d E90 (2005) achizitionata din Germania, nemodificata de niciun fel, nu scoate fum... etc.

M-ar interesa mult parerea voastra si sfaturile voastre. Sunt programat vineri la itp deci pana atunci as avea timp sa fac niste eventuale schimbari.

Credeti ca voi avea probleme cu noxele?

Cam de ce lucruri s-ar lega inspectorii de acolo? (pentru a evita orice fel de problema)

 

Multumesc frumos!

  • Like 1
  • Downvote 1
Link to comment
Share on other sites

Cam acelasi topic am facut si eu ... cam aceleasi ganduri :rolleyes: , uite link poate gasesti ceva interesant si la mine --> http://www.bmwclub.ro/forums/topic/165936-taxa-timbru-e90-320d-din-2005/

Oricum voi urmarii si topicul tau poate aflu altceva .

Eu de exemplu, am schimbat cauciucurile ca stiu ca, cam figuri la ele, in rest sa ai la ea, trusa medicala, extinctor .

Link to comment
Share on other sites

Depinde de la zona la zona. La inscriere la itp iti verifica actele de identitate ale masinii si cele tehnice, sa fie in conformitate cu masina in cauza. Si iti mai verifica frane, lumini, etc, lucrurile care au legatura cu siguranta participarii tale in trafic. Emisiile de CO2 ar trebui sa ti le preia pe cele din brief-ul din Germania.
Link to comment
Share on other sites

Depinde de la zona la zona. La inscriere la itp iti verifica actele de identitate ale masinii si cele tehnice, sa fie in conformitate cu masina in cauza. Si iti mai verifica frane, lumini, etc, lucrurile care au legatura cu siguranta participarii tale in trafic. Emisiile de CO2 ar trebui sa ti le preia pe cele din brief-ul din Germania.

 

 

multumesc pentru informatie, zi buna iti doresc

Link to comment
Share on other sites

ITP-ul nu trebuie facut neaparat la RAR, te poti duce la orice statie autorizata de RAR sa efectueze ITP.

 

nu trebuie neaparat la RAR chiar daca e in vederea inmatricularii ?

 

desi in prima postare nu se specifica de ce face ITP-ul !

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Cam acelasi topic am facut si eu ... cam aceleasi ganduri :rolleyes: , uite link poate gasesti ceva interesant si la mine --> http://www.bmwclub.ro/forums/topic/165936-taxa-timbru-e90-320d-din-2005/

Oricum voi urmarii si topicul tau poate aflu altceva .

Eu de exemplu, am schimbat cauciucurile ca stiu ca, cam figuri la ele, in rest sa ai la ea, trusa medicala, extinctor .

 

 

nu intereseaza pe nimeni trusa medicala, extinctor....si orice problema ai avea se rezolva!

 

Eu de exemplu mi am cumparat o masina cu volan pe dreapta dar inmatriculata, intre timp mi a expirat itp-ul dar eu i-am mutat volanul pe partea corecta, nici un servis nu am fost deacord sa mi dea itp-ul..dar pana la urma tot s-a rezolvat :thumbsup:

Link to comment
Share on other sites

nu trebuie neaparat la RAR chiar daca e in vederea inmatricularii ?

 

desi in prima postare nu se specifica de ce face ITP-ul !

 

Daca e in vederea inmatricularii, clar ca doar la RAR, sau cum a patit colegul cu retinere de talon.

Eu ma refeream la ITP-ul normal pe care il faci inainte sa expire cel actual.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.