Jump to content

SFAT ACHIZITIE BMW 520 d 2006-2007 163 cp


cartdi

Recommended Posts

De ceva timp ma tot uit dupa un 520 d 163 cp si incerc sa aflu cat mai multe lucruri despre el de genul:-fiabilitate motor,tinuta de drum, consum la cutie automata \manuala ,daca renteaza mai mult cutia automata sau manuala ,daca se simte greoaie pentru acest motor....

 

multumesc anticipat

0

Link to comment
Share on other sites

Depinde ce vrei de la masina.

Uite colegu zice ca o simte greoaie la motorul de 3 litri.

Eu am motorul de 2l si intradevar este putin greoaie, dar am mers si cu 530d si pot spune ca mie mi se pare mai mult decat este necesar la o masina raportat la drumurile noastre.

Eu am ales motorul de 2l pentru ca nu am nevoie de mai mult si pentru ca taxele sunt mai mult decat suportabile. Mie unul imi este suficient sa ma deplasez constant in afara localitatilor la 140km/h si sa fac unele depasiri cand este nevoie. In oras nu mai vorbim ca nu ai ce face cu un motor mare....

Consumul la a mea se invarte in jur de 8l mixt. (precizez ca am cutie automata)

Link to comment
Share on other sites

Depinde ce vrei de la masina.

Uite colegu zice ca o simte greoaie la motorul de 3 litri.

Eu am motorul de 2l si intradevar este putin greoaie, dar am mers si cu 530d si pot spune ca mie mi se pare mai mult decat este necesar la o masina raportat la drumurile noastre.

Eu am ales motorul de 2l pentru ca nu am nevoie de mai mult si pentru ca taxele sunt mai mult decat suportabile. Mie unul imi este suficient sa ma deplasez constant in afara localitatilor la 140km/h si sa fac unele depasiri cand este nevoie. In oras nu mai vorbim ca nu ai ce face cu un motor mare....

Consumul la a mea se invarte in jur de 8l mixt. (precizez ca am cutie automata)

 

2 l 163 cp sunt suficienti pentru mine...nu vreau sa platesc taxe si impozite mari gen 2500 lei la 3.0 l...

in prezent am un audi a4 2006 140 cp 240.000 km e la mine de 5 ani si nu am avut nici o problema,interiorul e fara pic de uzura (sa mentinut foarte bine) si masina se misca binisor consumul mediu este de 7,2 manuala masa de 1560 KG si banuiesc ca 520 d se misca putin mai bine masa de 1580 KG daca nu ma insel

spuneti-mi va rog daca se intretine greu (consumabile) daca cutia automata este destul de fiabila lafel si despre motor

Edited by cartdi
Link to comment
Share on other sites

Motorul este destul de fiabil , al meu are 307 000 si nu mananca ulei deloc. In rest pompa de apa, fulie vibrochen, role accessorii, curele. Dpf la 200 000 se schimba sau curata iar turbo pica dupa 200 000 ( al meu la 255 000). Swirl flapsurile leam curata si admisia si erau ok nu le-am scos deocamdata. Injectoarele dupa 300 000 se cam duc si ele.

 

Automata 6hp19 zf e ok dar depinde cum a fost intretinuta. La 60-100 k km se schimba uleiul altfel pot interveni probleme. La prima mi-a patinat convertizoru in cutie. La a 2 a schinba cu soc deci depinde de noroc. In cel mai rau caz refaci cutia cu 1500 euro. In rest nu sunt probleme speciale

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.