Jump to content

PĂŁrere BMW 320Ci E46 FL !


AWU

Recommended Posts

Salut !

Intenționez sĂŁ cumpĂŁr curând un BMW 320Ci E46 2.2 benzinĂŁ L6 (E singura maÂşinĂŁ pe benzinĂŁ Âşi ĂŽn 3 uÂşi care ĂŽmi place.).

Ce pĂŁrere aveți despre aceastĂŁ maÂşinĂŁ ?

La un buget de maxim 5000 de Euro sper sĂŁ gĂŁsesc modelul Facelift din 2004+.

Cam cât ar consuma ĂŽn oraÂş ? Dar ĂŽn afara oraÂşului ? Unii mi-au spus 12 cu 8, alții 10 cu 7, iar alții chiar 9 cu 7, nici nu Âştiu ce sĂŁ mai cred... MĂŁ refer la modelul cu cutie manualĂŁ nu automatĂŁ.

Sunt fiabile ? Ce se stricĂŁ des la acest model ? Sunt scumpe piesele de schimb SH/noi ? Este oare motorul pe benzinĂŁ mai bun decât diesel (Mulți mi-au recomandat diesel.) ÂŞi de ce mulți nu vor sĂŁ audĂŁ de 3 uÂşi când sunt atât de frumoase ?

Care ar fi prețul ideal pentru acest model Facelift din anii 2004-2005 ? La ce sĂŁ mĂŁ uit când ĂŽl cumpĂŁr ?

AÂştept pĂŁrerile celor mai experimentați, mulțumesc anticipat !

Link to comment
Share on other sites

Eu am avut M54 2.2 - 170hp, cutie manuala. Confirm ceea ce spune colegul de mai sus in ceea ce priveste consumul, eu nu am reusit sa scot 11 in oras niciodata! Sub 14 nu cred ca am coborat vreodata in Bucuresti, iar in alte orase consumul era tot pe acolo. Per total nu recomand motorul, cel mai bine ar fi, daca vrei neaparat 6 cilindri, sa cauti un 2.5, consuma la fel, are taxele anuale cu maxim 100 lei mai mari, si trage mult, mult mai bine!

Daca iti cumperi piese din dezmembrari, nu este o masina scumpa de intretinut, daca le iei de noi, fie si aftermarket, nu OEM, preturile nu sunt asa de mici, iar motorul M54, desi laudat, are ceva bube: vanos, garnituri, disa, consun ulei - uneori exagerat (semeringuri supape - nu chiar ieftin de inlocuit), zoc in diferential (la 9/10 masini am constatat aceasta problema - desi mai toti dau vina pe bucsile de la diferential sau flansa de cardan, de fapt grupul este problema)

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Am ĂŽnĂželes care ar fi problemele, dar de 318Ci ce pĂŁrere aveĂži ? Sunt 3 motoare pe E46, cel din 2000 de 150 de cai ĂŽn 4 cilindrii care din start picĂŁ (ConsumĂŁ cam mult.), cel de 143 de cai cu Valvetronic Âşi cel de 150 cai de pe Facelift din 2005. Cam ce consum au ultimele 2 motoare ? Se stricĂŁ des ? DacĂŁ da, ce se stricĂŁ ? Sunt piesele ieftine ? MĂŁ interesa mai mult cel Facelift din 2005 cu 150 cai, am ĂŽnĂželes cĂŁ are motorul care s-a pus Âşi pe E90.
Link to comment
Share on other sites

toate motoarele despre care vbesti sunt motoare destul de complicate. varsta si vechimea lor isi vor spune cuvantul, nu prea are mare legatura care e fiabil, care e stricacios etc, fiind motoare mai complicate la varsta asta poti avea absolut orice fel de surpriza(desi sunt niste aspirate dar beneficiaza de niste tehnologii mai complicate)

 

asadar trebuie testata fff bine masina inainte de cumparare.

 

motorul de pe 318i consuma sensibil mai putin decat cele in 6 cilindri. piese ieftine la e46 nu prea sunt. adica ma rog, fiecare intelege ce vrea prin ieftin, cert este ca sunt mai scumpe decat la un golf, astra etc. dar nici masinile nu sunt aceeasi clasa, calitatea se plateste.

Link to comment
Share on other sites

Cauta un E46 decapotabil cu hardtop, mi se pare ca arata mult mai bine decat coupe-ul.

 

Dar e doar o parere personala.

 

PS: Masina din link nu imi apartine, e doar in zona bugetului tau.

 

http://i474.photobucket.com/albums/rr101/BobSC/Hardtop028.jpg

Edited by jeezy
Link to comment
Share on other sites

Cauta un E46 decapotabil cu hardtop, mi se pare ca arata mult mai bine decat coupe-ul.

 

Dar e doar o parere personala.

 

PS: Masina din link nu imi apartine, e doar in zona bugetului tau.

 

http://i474.photobucket.com/albums/rr101/BobSC/Hardtop028.jpg

Nici hardtop nu-mi place, eu caut strict coupe. Dar sunt nedumerit de calitatea lor, fiabilitatea Âşi diversele probleme la motoare. Din ce am auzit cele mai bune motoare pe benzinĂŁ la E46 coupe ar fi cel de 2.2 de pe 320Ci.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

e acelasi motor 2.2 cu 2.5 (320i - 325i);

in banii tai iti poti lua o masina buna. adica ma rog, ce inseamna buna pentru o masina de 10-12 ani. nu te gandi ca o iei noua sau nici macar ca noua.

trebuie sa fii pregatit sa mai bagi anumiti bani in ea. nu te astepta ca e bmw si nu se va strica sau chestii d-astea.

 

in rest tu stii ce motorizare ti se potriveste. daca esti ok cu consumul de la 6 cilindri mergi pe asa ceva. aa si mai ar fi si impozitul pe langa consum. 8 milioane pentru 2.2 si 2.5.

Link to comment
Share on other sites

e acelasi motor 2.2 cu 2.5 (320i - 325i);

in banii tai iti poti lua o masina buna. adica ma rog, ce inseamna buna pentru o masina de 10-12 ani. nu te gandi ca o iei noua sau nici macar ca noua.

trebuie sa fii pregatit sa mai bagi anumiti bani in ea. nu te astepta ca e bmw si nu se va strica sau chestii d-astea.

 

in rest tu stii ce motorizare ti se potriveste. daca esti ok cu consumul de la 6 cilindri mergi pe asa ceva. aa si mai ar fi si impozitul pe langa consum. 8 milioane pentru 2.2 si 2.5.

Salut ! La 2.2 ar fi cam 780, iar la 2.5 cam 900. MĂŁ gândeam mai mult la ceva pe benzinĂŁ ĂŽn 4 cilindrii dar nu sunt sigur de motoare dacĂŁ sunt bune, de M54 am auzit cĂŁ sunt foarte bune, Âşi cel de 3.0 de 231 de cai era bun, dar ce te faci cu 2160 lei impozit anual ? RĂŁmân la 320Ci. A avut cineva sau are ca sĂŁ-mi spunĂŁ cum e maÂşina mai exact ? Eu stau ĂŽntr-un oraÂş mai pustiu, nu cred cĂŁ maÂşina consumĂŁ mai mult de 10 dacĂŁ mergi frumos cu ea. AÂştept Âşi alte sfaturi/pĂŁreri, mulțumesc mult celor ce m-au ajutat pânĂŁ acum.

Link to comment
Share on other sites

Salut ! La 2.2 ar fi cam 780, iar la 2.5 cam 900. Mă gândeam mai mult la ceva pe benzină în 4 cilindrii dar nu sunt sigur de motoare dacă sunt bune, de M54 am auzit că sunt foarte bune, şi cel de 3.0 de 231 de cai era bun, dar ce te faci cu 2160 lei impozit anual ? Rămân la 320Ci. A avut cineva sau are ca să-mi spună cum e maşina mai exact ? Eu stau într-un oraş mai pustiu, nu cred că maşina consumă mai mult de 10 dacă mergi frumos cu ea. Aştept şi alte sfaturi/păreri, mulțumesc mult celor ce m-au ajutat până acum.

 

Din moment ce in cartea tehnica spune ca 2,2-ul consuma 12,2 in oras iar 2,5-ul 12,8 , eu zic ca e imposibil sa scoti consum sub valoarea de 12. Am avut 2,2i si in prezent am 2,5i , ambele pe e46. Diferenta mai sesizabila dpdv al motorului e pt. treapta a 2-a si a 4-a,unde se simte ca 2,5-ul accelereaza ceva mai bine. In rest , eu la ambele m-am confruntat cu consum ceva mai mare de ulei si alte mici probleme dar per ansamblu pot sa zic ca sunt niste motoare bune,in ciuda faptului ca sunt de conceptie ceva mai veche.Cum au zis si ceilalti colegi, poate e mai bine sa alegi 2,5 , dar daca gasesti o oferta interesanta pt. 2,2 , poti sa-l alegi si pe acesta.

Intretinerea daca o faci la service-uri autorizate, ai sa vezi ca nu e deloc ieftin.Mai ales la reprezentanta BMW.Ti-o spun din proprie experienta.

Edited by crtir
Link to comment
Share on other sites

Din moment ce in cartea tehnica spune ca 2,2-ul consuma 12,2 in oras iar 2,5-ul 12,8 , eu zic ca e imposibil sa scoti consum sub valoarea de 12. Am avut 2,2i si in prezent am 2,5i , ambele pe e46. Diferenta mai sesizabila dpdv al motorului e pt. treapta a 2-a si a 4-a,unde se simte ca 2,5-ul accelereaza ceva mai bine. In rest , eu la ambele m-am confruntat cu consum ceva mai mare de ulei si alte mici probleme dar per ansamblu pot sa zic ca sunt niste motoare bune,in ciuda faptului ca sunt de conceptie ceva mai veche.Cum au zis si ceilalti colegi, poate e mai bine sa alegi 2,5 , dar daca gasesti o oferta interesanta pt. 2,2 , poti sa-l alegi si pe acesta.

Intretinerea daca o faci la service-uri autorizate, ai sa vezi ca nu e deloc ieftin.Mai ales la reprezentanta BMW.Ti-o spun din proprie experienta.

Am ĂŽnțeles, mulțumesc pentru sfat !

Ce altceva pot sĂŁ cumpĂŁr la 5500 €, coupe Âşi pe benzinĂŁ din gama BMW care dupĂŁ mine sunt cele mai bune maÂşini.

Link to comment
Share on other sites

am avut eu 318ci 143cp- nu mi-as mai lua niciodata BMW cu motorul ala, orice i-am facut curgea uleiul din stanga, antigelul din dreapta, mergea intrerupt si n-am reusit sa-i dau de capat nicicum. in final l-am vandut... nici noul proprietar nu l-a reparat, n-a reusit si il vinde si el.

320ci n-am avut insa am avut motorul ala pe seria 3 e46 berlina. motor ok, consum marisor dar macar e 6l si chiar daca nu se aude ca un 3litri, e un inceput. in 2ani n-am avut nici o problema stiu ca a fost schimbata garnitura vanos chiar inainte de-a ajunge la mine.

325ci am avut in varianta cabrio, masina un pic mai greoaie dar anulata de motorul o idee mai vioi decat cel de 2.2.

e doar parerea mea, dar coupe-ul fie facelift sau nu, mi se pare foarte reusit, spatiu suficient iar ca si manevrabilitate mult peste berline... alege 2.5 si n-o sa regreti nici un litru de benzina consumat.

Link to comment
Share on other sites

am avut eu 318ci 143cp- nu mi-as mai lua niciodata BMW cu motorul ala, orice i-am facut curgea uleiul din stanga, antigelul din dreapta, mergea intrerupt si n-am reusit sa-i dau de capat nicicum. in final l-am vandut... nici noul proprietar nu l-a reparat, n-a reusit si il vinde si el.

320ci n-am avut insa am avut motorul ala pe seria 3 e46 berlina. motor ok, consum marisor dar macar e 6l si chiar daca nu se aude ca un 3litri, e un inceput. in 2ani n-am avut nici o problema stiu ca a fost schimbata garnitura vanos chiar inainte de-a ajunge la mine.

325ci am avut in varianta cabrio, masina un pic mai greoaie dar anulata de motorul o idee mai vioi decat cel de 2.2.

e doar parerea mea, dar coupe-ul fie facelift sau nu, mi se pare foarte reusit, spatiu suficient iar ca si manevrabilitate mult peste berline... alege 2.5 si n-o sa regreti nici un litru de benzina consumat.

 

 

ce mentalitate....daca ai avut tu probleme la masina ta nu inseamna ca toate sunt la fel. Cine isi permite impozitul si consumul mare recomand si eu 2.5 dupa facelift. dar eu si la a mea 318i mi.am pus gpl cu toate ca fara sa fiu modest mi.as putea permite consumul pe benzina la un 2.5, insa nu vad rostul , si asa stiu ca nu ma uit la consum, 10%mixt

Edited by mihaitza123
  • Like 2
  • Downvote 1
Link to comment
Share on other sites

Nici nu prea Âştiu ce sĂŁ fac, bugetul sĂŁ zic cĂŁ maxim 6000 €, am vorbit cu multĂŁ lume, alții au spus ba diesel, ba pe benzinĂŁ, ba VW, ba Mercedes, Audi, dar mie BMW mi se par cele mai bune, mai ales cĂŁ unde stau eu am ĂŽn oraÂş un parc de dezmembrĂŁri full de E46 Âşi alte tipuri de BMW. BMW e cea mai bunĂŁ maÂşinĂŁ, asta nu poate nega nimeni, iar mie cel mai bun motor mi se pare M54 fie el 2.2 sau 3.0, a luat chiar Âşi premiu la "Engine of The Year" alĂŁturi de S54. Poate cĂŁ e cel mai bun benzinar L6 de la BMW. RĂŁmân la 320Ci 2.2, pe viitor poate dupĂŁ ce ĂŽl iau ĂŽi pun un motor de 3.0 Âşi aia. E mao nasol cu consumul de 11-12 oraÂş Âşi 7-8 extra-urban, dar salvez pe partea de ĂŽntreținere pentru cĂŁ mereu un benzinar va fi mai ieftin la piese ca un diesel Âşi sĂŁ nu uitĂŁm cĂŁ se anuleazĂŁ de la 1 Septembrie acciza de 0.30 bani, iar de la 1 Ianuarie scade Âşi T.V.A.-ul cu 5%, deci benzina va ajunge maxim 5.1 lei.
Link to comment
Share on other sites

ce mentalitate....daca ai avut tu probleme la masina ta nu inseamna ca toate sunt la fel. Cine isi permite impozitul si consumul mare recomand si eu 2.5 dupa facelift. dar eu si la a mea 318i mi.am pus gpl cu toate ca fara sa fiu modest mi.as putea permite consumul pe benzina la un 2.5, insa nu vad rostul , si asa stiu ca nu ma uit la consum, 10%mixt

nu am fost eu singurul..... da si tu un search pe google la N42 sa vezi ce reusit e.

Link to comment
Share on other sites

AWU, iti faci multe calcule despre consum, ieftiniri de preturi la benzina si etc. ma faci sa cred ca nu iti permiti consum de 6 cilindri.

11-12 este un consum MINIM. iarna mai adaugi. daca ai jante mari (17+) mai adaugi. daca mergi mai tare, mai adaugi, daca prinzi aglomeratie mai adaugi.

 

7-8 in afara este si el un consum minim, adica mers 80-90 fara depasiri. daca ii dai ceva mai tare, ii dai ture mai multe in depasiri te duci lejer la 9-10 si extraurban la 2.2 sau 2.5.

m54 este si 2.2 si 2.5 apropo, nu doar 2.2 si 3.0.

 

in rest in bugetul tau iti iei o masina frumoasa si ingrijita. nu ai un buget de 3-4000 sa iei vreun cazan, dar oricat de ingrijita ar fi tot o sa mai ai surprize sa se mai strice ceva, dupa noroc :).

Edited by CosminE46
Link to comment
Share on other sites

AWU, iti faci multe calcule despre consum, ieftiniri de preturi la benzina si etc. ma faci sa cred ca nu iti permiti consum de 6 cilindri.

11-12 este un consum MINIM. iarna mai adaugi. daca ai jante mari (17+) mai adaugi. daca mergi mai tare, mai adaugi, daca prinzi aglomeratie mai adaugi.

 

7-8 in afara este si el un consum minim, adica mers 80-90 fara depasiri. daca ii dai ceva mai tare, ii dai ture mai multe in depasiri te duci lejer la 9-10 si extraurban la 2.2 sau 2.5.

m54 este si 2.2 si 2.5 apropo, nu doar 2.2 si 3.0.

 

in rest in bugetul tau iti iei o masina frumoasa si ingrijita. nu ai un buget de 3-4000 sa iei vreun cazan, dar oricat de ingrijita ar fi tot o sa mai ai surprize sa se mai strice ceva, dupa noroc :).

Aºa este, nu este chiar cum spun unii cã maºinile din 2004-2005 sunt vechi, ba chiar pot spune cã un BMW din 2004 e mult mai bun decât un Ford sau orice altceva din 2008+ la aceeaºi bani.

Nu vreau sã iau maºina ca s-o alerg, o iau ca sã fac naveta vreo 60 KM 1 datã pe sãptãmânã ºi sã mai ies cu ea vreo 3 ore seara prin oraº.

E singurul model care-mi place Âşi mĂŁ atrage, plus de asta am auzit numai vorbe bune despre acest M54, orice capacitate.

Pe OLX am gĂŁsit destule, cu pânĂŁ ĂŽn 200.000 de kilometrii aproape toate Âşi mĂŁ-ndoiesc cĂŁ ar avea kilometrii dați ĂŽnapoi pentru cĂŁ maÂşinile aratĂŁ extraordinar, Âşi pânĂŁ la urmĂŁ cât sĂŁ mergi cu un 2.2 pe benzinĂŁ din 2004 pânĂŁ ĂŽn 2015 ?

Mai am Âşi eu o ĂŽntrebare: La 320Ci E46 Facelift am auzit cĂŁ toate piesele ar fi la fel ca Âşi pe 330Ci E46 Facelift, singurele lucruri care diferĂŁ: motorul Âşi cutia. True or false ?

Link to comment
Share on other sites

Nici nu prea ştiu ce să fac, bugetul să zic că maxim 6000 €, am vorbit cu multă lume, alții au spus ba diesel, ba pe benzină, ba VW, ba Mercedes, Audi, dar mie BMW mi se par cele mai bune, mai ales că unde stau eu am în oraş un parc de dezmembrări full de E46 şi alte tipuri de BMW. BMW e cea mai bună maşină, asta nu poate nega nimeni, iar mie cel mai bun motor mi se pare M54 fie el 2.2 sau 3.0, a luat chiar şi premiu la "Engine of The Year" alături de S54. Poate că e cel mai bun benzinar L6 de la BMW. Rămân la 320Ci 2.2, pe viitor poate după ce îl iau îi pun un motor de 3.0 şi aia. E mao nasol cu consumul de 11-12 oraş şi 7-8 extra-urban, dar salvez pe partea de întreținere pentru că mereu un benzinar va fi mai ieftin la piese ca un diesel şi să nu uităm că se anulează de la 1 Septembrie acciza de 0.30 bani, iar de la 1 Ianuarie scade şi T.V.A.-ul cu 5%, deci benzina va ajunge maxim 5.1 lei.

Ha ha ha!

 

Ia vezi la diesel, asta de 150Cp ce se schimba in general? Turbo, injectoare si se scot clapetele din admisie. Role si curele schimbi la oricare, deci nu mai pui la socoteala. Mai e fulia de la vilbrochen, ceva mai scumpa.

Acum ia vezi la colegul Claudiu Visan (sper sa nu se supere ca il mentionez), ce probleme a avut cu al lui 2.2 si cat ulei ii manca. Si cate si mai cate trebuie schimbate la un anumit numar de km.

 

Ori cauti un 2.2 cu km putini dar dai mai multi bani decat media preturilor, si atunci se aplica ce zici tu, adica probleme mai putine. Ori daca iei o masina cu km, esti in aceeasi oala cu dieselul, insa te mai dezavantajeaza si impozitul.

 

 

nu este chiar cum spun unii că maşinile din 2004-2005 sunt vechi, ba chiar pot spune că un BMW din 2004 e mult mai bun decât un Ford sau orice altceva din 2008+ la aceeaşi bani.

O masina mai noua, se vinde mai usor, e o chestie generala. Aici nu vorbesc de samsareala, ci de schimbarea masinii peste 2-3ani (cum se face de obicei).

 

E mai bun ca e din alta gama, premium, insa si intretinerea e pe masura, adica mai scumpa la un BMW decat la un Ford. Aici nu vorbesc de schimbul de ulei ci de piese la directie si suspensie.

Mai e o chestie legata de varsta, sunt piese care de schimba pe motiv de imbatranire, deci cu o masina mai veche, esti predispus la necesitatea schimbarii lor. Si nu toate sunt ieftine si multe genereaza drumuri in service.

 

Ori eu daca iau o masina, vreau sa ma folosesc de ea si sa am batai de cap minime, nu sa fiu toata ziua in service.

Edited by jeezy
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Ha ha ha!

 

Ia vezi la diesel, asta de 150Cp ce se schimba in general? Turbo, injectoare si se scot clapetele din admisie. Role si curele schimbi la oricare, deci nu mai pui la socoteala. Mai e fulia de la vilbrochen, ceva mai scumpa.

Acum ia vezi la colegul Claudiu Visan (sper sa nu se supere ca il mentionez), ce probleme a avut cu al lui 2.2 si cat ulei ii manca. Si cate si mai cate trebuie schimbate la un anumit numar de km.

 

Ori cauti un 2.2 cu km putini dar dai mai multi bani decat media preturilor, si atunci se aplica ce zici tu, adica probleme mai putine. Ori daca iei o masina cu km, esti in aceeasi oala cu dieselul, insa te mai dezavantajeaza si impozitul.

 

 

 

O masina mai noua, se vinde mai usor, e o chestie generala. Aici nu vorbesc de samsareala, ci de schimbarea masinii peste 2-3ani (cum se face de obicei).

 

E mai bun ca e din alta gama, premium, insa si intretinerea e pe masura, adica mai scumpa la un BMW decat la un Ford. Aici nu vorbesc de schimbul de ulei ci de piese la directie si suspensie.

Mai e o chestie legata de varsta, sunt piese care de schimba pe motiv de imbatranire, deci cu o masina mai veche, esti predispus la necesitatea schimbarii lor. Si nu toate sunt ieftine si multe genereaza drumuri in service.

 

Ori eu daca iau o masina, vreau sa ma folosesc de ea si sa am batai de cap minime, nu sa fiu toata ziua in service.

Am ĂŽnțeles, mulțumesc frumos pentru pĂŁrere.

Am rĂŁmas la 320Ci FL 2004 E46, am gĂŁsit una la doar 140K reali, vreau s-o vĂŁd Âşi poate o iau, 4600 Âşi poate mai scade puțin la preț.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.