Jump to content

Upgrade sistem audio BMW F10


Recommended Posts

Salutare,

 

Am un BMW F10 cu sistem audio standard. Ma intereseaza sa fac un upgrade care sa includa si tweetere si boxa centrala. Vad ca spatiile sunt delimitate, dar nu stiu daca cumva sunt trase si cabluri. Se poate face asta, sau cel mai bine schimb cele 4 boxe standard si pun unele mai bune?

 

Multumesc.

Link to comment
Share on other sites

Cel mai standard sunt oricum 6 in total nu 4. Cauta sub scaune ca mai gasesti cate o palnie muzicala. Cele 4 -vizibile- se pot schimba, bineinteles. La oglinzi e mai dificil ca nu mai e ca la E60 deja pre perforat plasticul, dar cu dibacie poti taia rotund si inserat tweeter, sau poti cumpara plasticele alea de la usi pe alt cod, deja pregatite ptr tweetere. In oricare situatie, mare diferenta nu va fi. Poate un sunet mai ascutit datorita tweeterelor. Bassul si mediile - mediocre.

Sau uita de tot ce am scris si fa retrofit total la ceva L7 ...sau HK / B&O . Cu costurile de rigoare.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Cel mai standard sunt oricum 6 in total nu 4. Cauta sub scaune ca mai gasesti cate o palnie muzicala. Cele 4 -vizibile- se pot schimba, bineinteles. La oglinzi e mai dificil ca nu mai e ca la E60 deja pre perforat plasticul, dar cu dibacie poti taia rotund si inserat tweeter, sau poti cumpara plasticele alea de la usi pe alt cod, deja pregatite ptr tweetere. In oricare situatie, mare diferenta nu va fi. Poate un sunet mai ascutit datorita tweeterelor. Bassul si mediile - mediocre.

Sau uita de tot ce am scris si fa retrofit total la ceva L7 ...sau HK / B&O . Cu costurile de rigoare.

Multumesc pentru informatii. Stii cumva un service care poate face un retrofit ca lumea?

Link to comment
Share on other sites

Salut,

 

M-ar interesa si pe mine ceva variante pentru un upgrade la sistemul de sunet am varianta HiFi (5 difuzoare de medii, 5 tweetere si 2 subwoofere) se aud ok, dar nici pe departe pe cum ar trebui sa se auda un sistem premium.

 

Varianta la care m-am gandit eu e urmatoarea pentru mid si tweetere :

 

http://www.bavsound.com/Stage-One/Buy-Now/

 

Center Channel: (1) BAVSOUND 100mm 3-Leg Midrange $129

Center Channel Tweeter: (1) BAVSOUND 25mm Silk Tweeter with Oval Mount $129

Front Door Midranges: (2) BAVSOUND 100mm 3-Leg Midrange $189

Front Door Tweeters: (2) BAVSOUND 25mm Silk Tweeter $189

Rear Deck Midranges: (2) BAVSOUND 100mm 3-Leg Midrange $189

Rear Deck Tweeters: (2) BAVSOUND 25mm Silk Tweeter with Oval Mount $189

Underseat Woofers: Not Replaced

 

Always Included:

Plug & Play Connectors & Installation Hardware

Step-By-Step Installation Guide / Video

100% Satisfaction Guarantee

4 Year Limited Warranty

 

Subtotal $1014

Package Discount $377

TOTAL $637

 

Pentru Subwoofere :

 

2x : http://www.tornadoshop.ro/subwoofere-auto/1122-focal-ifbmw-sub.html

 

Intrebarea este pe partea de sub daca se poate gasi ceva plug&play mai puternic, caz in care trebuie schimbat/modificat si pe partea de amplificare.

 

Daca aveti alte sugestii please share :D

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.