Jump to content

[Audio] Professional sau Business CD


Recommended Posts

Salut, as vrea sa stiu si eu care este diferenta dintre acel BMW Professional si BMW Business CD. (referitor la sistemul audio)

Ma intereseaza in mod special pe un seria 3 din 2009, asta in cazul in care difera ceva in functie de model si anul fabricatiei.

 

Intentionez sa imi cumpar un seria 3 si din cate vad prin poze, unele au Business CD, altele au Professional, iar la altele nu scrie nimic. Vreau sa stiu si eu care este diferenta.

 

Multumesc anticipat!

Edited by Cristi57
Link to comment
Share on other sites

Incerc eu sa-ti raspund: ambele sisteme sunt in varianta "simpla" foarte slabe dar nu asta e singura problema...

 

Pe BMW sunt mai multe variante de sisteme audio si asta nu poti sa recunosti doar din poze sau din textul anuntului daca cel ce a scris nu a specificat exact.

 

Variantele sunt: Standard, HiFi si Top HiFi.

 

Atasez un document care clarifica putin situatia si este valabil pentru mai multe variante de BMW.

 

Sper sa-ti clarifice intrebarile.

Audio systems_ E87, E90, E91, E92.pdf

Edited by bog_da
Link to comment
Share on other sites

Iti recomand Professional. Este diferenta ca de la cer la pamant, fata de business. Eu am avut business la inceput, sunetul era foarte foarte slab. Am schimbat la professional, si sunetul s-a schimbat radical. Se aude mult mai bine, chair daca boxele au ramas aceleasi.
Link to comment
Share on other sites

Si cum imi pot da seama atunci cand merg in targul auto si vreau sa vad sistemul audio? Adica de unde stiu daca este Stereo, Hi-fi sau Top Hi-fi?

 

Recapitulam:

1. Stereo: simplu fara amplificator separat.

2. HiFi: se adauga un amplificator pe 6 cai si ceva difuzoare suplimentare (tweetere). Daca exista se vad! Comunicarea cu HU se face prin cablu, respectiv semnalul pentru amplificator este High Level direct din iesirile boxelor.

3. Top HiFi, mai sunt denumite Harman Kardon sau Logic 7. Au amplificator separat iar comunicarea cu HU se face prin fibra optica. Daca exista, vanzatorul sigur iti va spune pentru ca este valoare adaugata la masina.

 

In general daca vanzatorul nu a facut schimbari fata de dotarea initiala a masinii, toate optiunile astea se pot gasi si recunoaste dupa VIN.

 

Ai aici un site care face astfel de "decodari": http://www.bmwvin.com/ si un exemplu cu un VIN (ultimele 7 caractere) luat de pe un site oarecare de masini rulate care dau acest cod. Acolo vezi ce dotari anume are masina. Ce ai aici este doar un exemplu.

 

Aici avem radio Professional fara amplificatoare separate, adica nimic "spectaculos". Variantele HiFi sau Top HiFi sunt mentionate separat in lista de optiuni.

 

Discutia despre sistemele audio la BMW este vasta. Cauta si in alte forumuri si vei gasi informatii destul de multe.

 

Cea mai simpla posibilitate de upgrade care da rezultate este schimbarea boxelor originale cu unele performate (inclusiv a subwooferelor de sub scaune iar aici va fi ceva mai greu deoarece trebuie difuzoare dedicare care sunt ceva mai scumpe) si montarea unui amplificator cu 4-6 canale care sa preia semnal din HU sa-l amplifice si sa-l trimita la boxe. Asta este un fel de sistem HiFi "aftermarket" pe care poti sa-l instalezi fara foarte multa bataie de cap si fara sa ai erori in bord. Iti spun asta deoarece daca esti pretentios la sunetul din masina vei simti nevoia de upgrade si macar sa stii la ce sa te astepti.

 

Sper ca te-am ajutat...

BMWVIN_5A81809.pdf

Edited by bog_da
  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

la variante de professional vei avea mai multe difuzoare(cam 6)+subwoofer sun scaunul pasagerului si n u am verificat daca si la sofer ar fi.

se aude mai bine decat unul business.

In urma retrofitului la cic, s-a simtit imediat calitatea sunetului f mult imbunatatita pe acelasi sistem de boxe. aproape toti cei cu care am mers, m-au intrebat daca am modificat ceva la sistemul audio.

Link to comment
Share on other sites

Stereo system

 

4 channels

6 loudspeakers

 

  • 2 mid-range loudspeakers, front 100 mm
  • 2 mid-range loudspeakers, rear, 100 mm
  • 2 bass loudspeakers, 160 mm

 

Bandwidth: 50 Hz to 14,000 Hz

Max. acoustic pressure 98 dB

Amplifier power: depends on radio,

radio: 4 x 15 W (4 Ω)

M-ASK: 4 x 40 W (2 Ω)

CCC: 4 x 25 W (2 Ω)

 

HiFi-System (option 676)

 

6 channels

10 loudspeakers

 

  • 2 treble loudspeakers, front 26 mm
  • 2 mid-range loudspeakers, front 100 mm
  • 2 bass loudspeakers, 217 mm
  • 2 mid-range loudspeakers, rear, 100 mm
  • 2 treble loudspeakers, rear 26 mm

 

Bandwidth: 40 Hz to 20.000 Hz

Max. acoustic pressure: 104 dB

Amplifier power:

2 x 40 W (2 Ω) Bass

4 x 25 W (2 Ω)

 

Top-HiFi System (option 677) on E90

 

9 channels, 13 loudspeakers

 

  • 1 mid-range loudspeaker, middle, 100 mm
  • 2 treble loudspeakers, front 26 mm
  • 2 mid-range loudspeakers, front 100 mm
  • 2 bass loudspeakers, 217 mm
  • 2 mid-range loudspeakers, rear door, 100 mm
  • 2 mid-range loudspeakers, rear shelf, 100 mm
  • 2 treble loudspeakers, rear shelf, 26 mm

 

Bandwidth: 30 Hz to 20.000 Hz

Max. acoustic pressure: 110 dB

Amplifier power:

2 x 70 W (4 Ω) Bass

7 x 40 W (2 Ω)

 

 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.