Jump to content

e90 Faruri lci pe nonlci


bimmerdriver

Recommended Posts

Salut!

Merg montate faruri de lci pe non-lci (e90)? Ma intereseaza daca e potrivesc in locas, ca prinderi si pe partea electrica. Mentionez ca este vorba de faruri lci care au toate becurile cu halogen la fel ca cele existente pe farurile de non-lci. Singura schimbare este becul de pozitie din far la cele non este becul pt. angel eyes la cele de lci.

Multumesc!

Link to comment
Share on other sites

la xenon trebuie schimbat FRM, mai trebuiesc trase 2 fire pt sprancene, si codare + schimbare ordinea la fire in FRM, cred ca si mufa de la far, nu mai stiu exact.

 

Probabil XXL se referea la un retrofit aftermarket. Nu original. E mult mai simplu si mai eficient.

Link to comment
Share on other sites

Probabil XXL se referea la un retrofit aftermarket. Nu original. E mult mai simplu si mai eficient.

 

Omul a intrebat daca merg montate farurile de lci pe non-lci, iar eu i-am raspuns :)

 

LE: acum am vazut si eu ca e vorba de halogen..

Edited by InSidE
Link to comment
Share on other sites

Deocamdata vreau sa raman la halogen. Numai ca acum caut rezolvare la urmatoarea situatie: eu acum am activat DRL pe faza lunga la jumatate din intensitate. Se poate pe noile faruri sa leg AE cumva cu faza lunga astfel incat functia deja existenta sa imi aprinda faza lunga la jumatate din intensitate dar si AE? Am citit ceva despre niste diode care ar ridica voltajul si alte diode care ar permite trecerea curentului intr-un singur sens astfel incat cand aprind pozitiile sa nu se aprinda si becul de faza lunga (fiind cumva legate intre ele) dar si atunci cand faza lunga este la jumatate din intensitate, AE sa fie aprins la intensitatea maxima.

Sau poate exista alta solutie, fara sa fie nevoie sa schimb FRM-ul.

Edited by bimmerdriver
Link to comment
Share on other sites

Am gasit, cautand solutii la problema mea, un cablaj "Daeos Vista BMW DRL Relay Harness" care cica ar face ce vreau eu - sa aprinda AE ca si DRL

 

http://www.distantxtremes.com/uploads/6/4/1/5/6415860/7762988_orig.jpg

 

Am gasit un DIY aici: http://www.e90post.com/forums//printthread.php?t=173903

 

Intrebarea mea este: A facut la noi cineva treaba asta?

Link to comment
Share on other sites

Sau poate exista alta solutie, fara sa fie nevoie sa schimb FRM-ul.

 

Daca vrei DRL ca din fabrica tre sa iei FRM3.

 

 

De ex la FRM3: DRL e aprins la intensitate maxima si cand e pe 0, si pe auto. cand e pe pozitii e mai slab

Edited by InSidE
Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...
Salutare,am si eu o intrebare legata de blocul de lumini,dace se poate monta cel pentru faruri automate,mentionez ca am faruri bixenon cu spalatoare dar nu au functia de automat...o mare porcarie...si as mai vrea sa stiu daca pot activa si functia cornering si ce anume implica..
...adica asa...am exact aceeasi conformatie de faruri...doar ca nu lucreaza asa... Edited by VIPER1981
Link to comment
Share on other sites

  • 1 year later...

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.