Jump to content

Noul Xdrive de pe F48(noul X1) mai avansat sau...


Danyro

Recommended Posts

am gasit mai acum ceva vreme pe internet documentul atasat referitor la powertrainul de pe noul X1 - F48. Acolo este o comparatie intre vechiul xdrive pe F25 si noul xdrive pe F48.

Mie unul imi pare ca se aseamana ceva cu sistemul Haldex sau imi scapa ceva? poate e cineva care a experimentat ambele variante sa ne zica daca a simtit vreo diferenta in stilul de condus etc..

03_F48 Powertrain.zip

Link to comment
Share on other sites

Da, interesant articol tehnic.

 

Nu ma pricep foarte mult la sisteme de 4x4 (stiu ca Haldex este ceea ce foloseste de obicei VW, daca nu ma insel), dar pare ca au facut aceasta modificare pentru eficienta consumului de carburant. Spunea acolo ca atunci cand nu e nevoie, 100% din putere e transferata catre puntea fata - ceea ce inseamna mai eficient energetic. Daca sistemul detecteaza ca e nevoie, in 250 ms se transfera puterea si catre puntea spate.

 

Sunt curios si eu sa aflu pareri de la cei care au condus ambele sisteme (in mod mai sportiv desigur), pentru comparatie.

Link to comment
Share on other sites

dupa cum reiese din articol..s-a dus naibii capabilitatuile sistemului xdrive - acela de a muta cuplul 100% pe o roata sau doar puntea fata ori spate...din schemele lor, reiese ca puntea fata nu va putea fi niciodata decuplata total..pt ca are pinion doar(angular box) in loc de cutia de transfer cu ambreiaj...

 

asa ca renumitul xdrive e un amarat de haldex, nici macar torsen...sper sa nu faca prostia sa pune pe toate aceeasi prostie...pe mine unul nu ma intereseaza consumul scazut cu 0,0001% sau greutatea mai mica ori -0,00001% co2/g...conteaza sa ma ajute sa ies din zapada etc fara chinuri sau deloc...

 

plus pierderea "feeling-ului" cand accelerarea se face din spate...

Edited by Danyro
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

din ce am vazut in cateva filmulete, printre multi altii, doar un x3 si un subaru au fost in stare sa coboare de pe 3 role cu o singura roata pe asfalt fara sa dea mult in "gol" sau sa se chinuie. de exemplu Q5-ul tin minte ca l-au impins ei ca nu mai putea.
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.