Jump to content

marirea puterii motorului e46 2001?


davidsebastian

Recommended Posts

Salut,detin un bmw320d nonfacelift 2001, credeti ca as putea face ceva pentru a mari puterea motorului? Nu foarte scump,sunt sigur ca se pot face o multime de modificari daca ai un buget mare :)), se merita sa cumpar un cip? am auzit ca mareste puterea motorului cu 35 cp si consuma si mai putin,intrebarea mea este legata de uzura motorului,se uzeaza mult mai repede? vor aparea defectiuni majore pe parcurs? Multumesc.
Link to comment
Share on other sites

aveam un modul conectat la rampa de injectoare

asa am luat masina , nu stiu cu cat marea puterea dar se simtea considerabil, uneori pierdea aderenta in treapta a doua pe asfalt. eu l-am dat jos pt ca uneori cand o tineam mai mult prin trafic incepea sa mearga intrerupt

 

daca nergi mai sport si nu stai prin trafic nu sunt probleme cred

de unde esti, pot sa-ti imprumut powerboxu daca vrei sa vezi cum merge, se monteaza usor plug and play

Edited by bmw3er
Link to comment
Share on other sites

aveam un modul conectat la rampa de injectoare

asa am luat masina , nu stiu cu cat marea puterea dar se simtea considerabil, uneori pierdea aderenta in treapta a doua pe asfalt. eu l-am dat jos pt ca uneori cand o tineam mai mult prin trafic incepea sa mearga intrerupt

 

daca nergi mai sport si nu stai prin trafic nu sunt probleme cred

de unde esti, pot sa-ti imprumut powerboxu daca vrei sa vezi cum merge, se monteaza usor plug and play

 

Sunt din sibiu

Link to comment
Share on other sites

pai cred ca cam o luna, am luat masina din irlanda am mers cu ea acolo cateva zile, am venit cu ea pe roti, nu am avut probleme decat cand am inceput sa petrec mai mult timp prin traficul nostru, si cred ca si din cauza la motorina noastra... masina tragea foarte bine, deci nu e ceva banal, chiar tragea bine m-am luat cu un passat motor 2.0tdi cutie DSG din 2011 acela are 180 sau 190 cp, si am mers cot la cot, ( cutiile DSG nu te joci asa cu ele, 😳)

 

asta este exact ce am avut pe masina

post-54705-0-69202900-1448585672_thumb.png

Edited by bmw3er
Link to comment
Share on other sites

pai cred ca cam o luna, am luat masina din irlanda am mers cu ea acolo cateva zile, am venit cu ea pe roti, nu am avut probleme decat cand am inceput sa petrec mai mult timp prin traficul nostru, si cred ca si din cauza la motorina noastra... masina tragea foarte bine, deci nu e ceva banal, chiar tragea bine m-am luat cu un passat motor 2.0tdi cutie DSG din 2011 acela are 180 sau 190 cp, si am mers cot la cot, ( cutiile DSG nu te joci asa cu ele, 😳)

 

asta este exact ce am avut pe masina

exact asta am vazut pe ebay, si ma gandeam la el, intre timp m-am interesat de o firma de resoftare din sibiu de la mine, 250 de euro costa, cum ai zis si tu mai bine ma duc la un profesionist.. dar totusi trebuie sa ma interesez si la altii care au facut asa ceva pe acest model, piesele sunt destul de scumpe .. sa nu se strice ceva :))

 

Uite aici ce am gasit

http://www.tuningchip.ro/tag/chiptuning-sibiu/

Link to comment
Share on other sites

nu ma pricep la chestiile astea nu am facut niciodata, dar cunosc persoane care si-au facut resoftare si nu au avut nici-o problema, parerea mea este ca daca faci resoftare la cineva priceput nu ai ce probleme sa ai , stiu doar ca nu este permis cand ai cutiie automata.

 

succes!

Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...
Salutari, am resoftat si eu motorul de 150 cai, a zic ca pune in jur de 30 35 de cai in plus. Se cunoaste diferenta si inca bine. Nelamurirea mea este ca dupa resoftare consumul de pe instant a luat o putin razna. De exemplu, inainte daca eram cu a4 a la 2000rpm pe instant era undela la 4%, acum sta undeva la 8-10%. Ce ziceti, sa astept sa treaca ceva timp cu speranta ca isi revine? Mentionez ca nu scoate fum absolut deloc.
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.