Jump to content

Bi xenon


Killall

Recommended Posts

Salut, in legatura cu luminile de faza scurta bi xenon (fie retrofit / din fabrica) am intrebat pe pagina RARom.ro daca trebuie sa fie trecute in talon ca sa fie legale,daca cineva sa lovit de asa ceva

pt ca unui prieten de al meu i-sa luat ieri talonul pentru xenoane pe faza scurta + amenda de 1000 ron (1/2 in 2 zile lucratoare)si in ce trebe facut ca sa fie trecute in talon...

 

Message: Buna,as avea o intrebare unui prieten de al meu I sa luat talonul pentru xenon pe faza scurta ,intrebarea mea este pe masina mea(bmw e46)am bi xenon(cu Lupe pe faza scurta + spalatoare faruri) de cand am cumparat-o.(intre timp am schimbat farurile OEM cu altele normale si le-am facut retrofit bi xenon morimoto 3") dar in talon nu e specificat acest lucru mi se poate lua talonul astept un raspuns va multumesc!

 

Buna ziua,

Daca producatorul acestui tip de vehicul a prevazut in fabricatia curenta echiparea cu faruri cu surse de lumina cu descarcare in gaz (tip xenon), acestea sunt acceptate de catre RAR numai daca sunt alcatuite din elemente care poarta marcaj de omologare specific si daca vehiculul va fi echipat cu tot kit-ul necesar: faruri, surse de lumina cu descarcare in gaz, dispozitivul care declanseaza arcul electric (ignitor) si cel care stabilizeaza curentul electric (ballast), sistemul automat de reglaj a fascicolului luminos in functie de sarcina, instalatie de spalare a dispersorului . Toate aceste componente trebuie montate in ateliere autorizate ale reprezentantei constructorului in Romania, fapt dovedit prin emiterea unei adrese in care se enumera elementele montate si se mentioneaza ca acestea sunt originale (de prim montaj). Atelierele autorizate de clasa I (conform RNTR-9, Reglementari privind autorizarea operatorilor economici care desfăşoară activităţi de reparare, de întreţinere, de diagnosticare, de reglare, de modificări constructive, de reconstrucţie a vehiculelor rutiere, precum şi de dezmembrare a vehiculelor scoase din uz) si datele de contact ale acestora se afla publicate pe adresa noastra de internet: www.rarom.ro la sectiunea Certificare Sisteme + click pe judetul care va intereseaza.

In cazul in care componentele sunt destinate montajului ulterior fabricatiei (retrofit), echiparea vehiculului trebuie realizata in cadrul atelierelor autorizate pt modificari constructive. In acest caz se va solicita declaratia de conformitate in care se vor enumera elementele montate, specificandu-se dupa caz, nr. de omologare CE/ECE ONU ale acestor produse. Lista atelierelor autorizate pentru modificari constructive, se afla publicata la adresa:

http://www.rarom.ro/RO/article--Atelierele_care_efectueaza_modificari_constructive_si_aplicare_folie--298.html

<http://www.rarom.ro/RO/articleateliere_care_efectueaza_modificari_constructive--298.html>

In ambele cazuri, dupa reomologarea vehiculului se va mentiona in CIV textul "Echipare retrofit cu surse de lumina cu descarcare in gaz".

 

Departament Omologari Individuale si Inspectii Tehnice

 

 

Edited by Killall
  • Downvote 1
Link to comment
Share on other sites

mai fratele meu, politia romana (unii dintre ei) sunt niste inapoiati, teoretic nu ai probleme cu nimeni in oras daca ai lupe pe masina, dar daca prinzi un inapoiat poate sa iti ia talonu' chiar daca ai xenon din fabrica...

 

spun asta pt ca am patit-o, m-a oprit un echipaj imediat ce am facut dreapta intr-o intersectie si au vrut sa-mi aplice o amenda din cauza ca am proiectoarele aprinse, si unul din proiectoare nu functioneaza, domnu respectiv nu auzise inca de functia cornering light, pana nu i-am demonstrat cum functioneaza sistemul , nu a vrut sa ma lase...

  • Like 1
  • Downvote 1
Link to comment
Share on other sites

Astia de-si pun xenoane pe far normal fara lupe merita sa fie luati la intrebari. Toti ar trebui trasi pe dreapta si obligati sa si le dea jos. Evident ca subiectul asta este unul larg discutat si rediscutat, dar chiar sunt pericol pentru ceilalti participanti la traffic. Pana una alta daca ai modul din acela cu lupa din sticla, chiar daca modulul e pentru bec halogen, nu-s probleme daca iti montezi ulterior bec xenon. Altfel "bazatii" aia cu xenon pe far normal sunt niste cocalari.
  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

RAR NU O SA OMOLOGHEZE NICIODATA XENON AM, chiar daca sunt facute dupa standardele fabricantilor.

Astea fara lupa nici nu mai intra in discutie.

Farurile cu xenon nu or sa fie niciodata trecute in talon, poate doar in cartea masinii.

 

 

Sent from my iPhone 1s using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.