Jump to content

Codare CD Player Professional


dan.l

Recommended Posts

Buna ziua!

 

Am achizitionat un cd player professional pt BMWul meu, seria 1.

Masina este din oct.2008, iar cdul este din 2009.

 

L-am montat astazi in locul celui business, dar au aparut urmatoarele probleme:

- nu se mai aud senzorii de parcare in difuzoarele masinii

- frecventele de genul 89,0 nu se mai prind, decat cele la care cifra de dupa virgula este impara - adica 89,1 sau ,3, etc.

- se aude din cand in cand cate un parait in boxe.

 

Baiatul de la care l-am cumparat spune ca functiona ok pe masina lui si nu a avut probleme.

Am inteles ca ar trebui codat - in ce consta aceasta operatiune, e complicata? Se vor rezolva problemele de mai sus?

Cine poate face aceasta operatiune? Cei de la BMW mi-au spus ca nu fac asa ceva, intrucat playerul nu a fost cumparat de la ei...

Multumesc frumos!

Link to comment
Share on other sites

Partea cu frecventa am rezolvat-o in seara asta. Era setat pe regiunea SUA si din setarile aparatului am schimbat pe Europa, asa ca un pas e facut :).

Se tine apasata tasta "m" cam 8 secunde si se intra in meniul aparatului, de unde se pot schimba mai multi parametri.

Nu stiu care ce fac, asa ca nu m-am bagat decat la partea cu frecventa.

 

Saptamana viitoare urmeaza restul - va tin la curent.

Link to comment
Share on other sites

Daca ai un cablu d can, te pot ajuta!

 

 

Sent from my iPhone using Tapatalk

Acum am văzut mesajul - din păcate nu am cablu, dar am un obd elm cu Bluetooth...poate fi folosit?

Mulțumesc pentru intentie!!!

 

P.s. In meniul ascuns al aparatului îmi arată eroare la antena?!

Edited by dan.l
Link to comment
Share on other sites

Ce ma deranjeaza mult este ca am observat acum ca baraie in boxe ceva, chiar si daca radioul este inchis, dar contactul pus.

Suna timp de o secunda la cinci secunde de liniste, nu stiu cum sa explic mai bine.

Poate fi tot de la lipsa codarii?

Edited by dan.l
Link to comment
Share on other sites

Ok mulțumesc. Săptămâna asta merg cu masina la cineva si sper să se rezolve.

Pe mine mă deranjează faptul că cei de la Bmw nu fac operatiunea respectiva, decât dacă cumpăr de la ei un cd player nou.

As fi inteles sa nu se bage daca mergeam la ei cu plăcute de frână sh, dar asa...

Edited by dan.l
Link to comment
Share on other sites

nu intelegi niste principii. daca le ai intelege, atunci nu ai mai fi mirat ca cei de la BMW nu fac operatiunea respectiva.

 

 

1. nu pot tehnic deoarece cd playerul tau are al VIN.

 

2. nu vor pentru ca politica nu e sa monteze piese SH. daca vrei sa montezi piese SH mergi oriunde vrei tu, mai putin reprezentanta.

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

O parte din probleme s-a rezolvat: pdc si celelalte gonguri se aud in boxele masinii.

In schimb se aude in continuare zgomotul in boxe, chiar daca cd playerul este ĂŽnchis.

BĂŁiatul care a facut codarea spune cĂŁ e din cauza ca masina mea nu are fibra opticĂŁ, iar cea de pe care a fost luat radioul avea, fiind model mai nou (2010).

Se poate rezolva problema aceasta sau trebuie sĂŁ caut un player mai vechi de 2008, asa cum e masina?

Daca aveti o soluție va rog sa ĂŽmi spuneti.

Va mulțumesc frumos!

Link to comment
Share on other sites

S-a rezolvat problema cu zgomotul din boxe. Am inteles ca era din cauza ca masina mea nu are fibra optica, iar playerul are si a trebuit debifat ceva in legatura cu asta (gong sau ring, ceva semnal pe care il transmitea pentru fibra).

As vrea sa imi cumpar si eu o interfata de diagnoza, sa pot sa verific din cand in cand daca masina are erori.

Ce imi puteți recomanda pentru modelul meu, BMW E87, din 2008?

Si ce program sa folosesc?

Asa ceva e ok:

http://www.pieseauto.ro/interfete-diagnoza/bmw/seria-8-e31/interfata-diagnoza-tester-scanner-bmw-inpa-k-dcan-100394500.html

?

Mulțumesc!

Edited by dan.l
Link to comment
Share on other sites

Dupa ce am mai recitit cele scrise de mine, precum si de altii pe forumuri straine, am tras concluzia ca, probabil, e vorba de vreun contact in spatele radioului.

Asa ca, am desfacut radioul si am miscat mufele din spate, le-am rearanjat (e foarte mic locul acolo...), si deocamdatĂŁ nu mai pocneste in boxe.

Sunt curios si in acelasi timp sper cĂŁ asta a fost problema.

O seara buna tuturor și sper ca nu v-am plictisit.

Link to comment
Share on other sites

Da, e codat cd playerul, si merge ok din cand in cand.

Am fost zilele trecute pana la Brasov si radioul a funcționat foarte bine.

La Întoarcere insa, dupa o groapa a Început din nou sa pâraie in boxe, iar la un moment dat s-a blocat pe un post, dar nu mai puteam schimba posturile si nici volumul, sau sa intru in meniul aparatului. Si-a revenit a doua zi.

Avand in vedere cele de mai sus, eu suspectez totusi un contact imperfect...

Merg maine din nou la electrician sa verificam.

Link to comment
Share on other sites

  • 3 months later...

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.