Jump to content

Am doua erori P14A2-Powertrain si P14A6-Powertrain


BMWsan

Recommended Posts

Salutari tuturor! Am cumparat ,din Ianuarie, un BMW X3 E83-150CP model motor M47A, merge perfect,i-am facut toate schimburile de ulei(grupuri,cutie transfer,motor)si filtre dar tot timpul la scanarea lui imi apar cele doa erori mentionate mai sus : P14A2 si P14A6. Am gasit cate ceva pe net dar cam toate site-urile dau o definitie generala a acestor erori (P14A2--Exhaust gas pressure sensor, bank 1 - range/performance problem- Probable cause - Wiring , exhaust gas pressure sensor)si (P14A6 - DPF flow resistance too low ) . Ati mai intalnit aceste probleme pe la alti colegi?Care sa fie rezolvarea lor?Sper ca nu e nevoie de schimbat DPF-ul :no: . Sa fie doar senzorul ala de presiune gaze evacuare? Astept pareile voastre si va multumesc anticipat.
Link to comment
Share on other sites

In Galati.la Frontal(vis-a-vis de unitatea de tancuri). Am luat uleiurile de la magazinul lor (originale BMW) si le-am schimbat. Manopera e 30 lei pt.fiecare operatiune iar uleiurile- 175lei-1L cutia transfer(cel mai scump) si 2L pt.ambele grupuri(fata-spate) parca 260lei(daca tin bine minte).Vreau sa spun ca erau schimbate binisor la culoare uleiurile care au fost scoase din transmisie,in comparatie cu cel nou care era aproape transparent.Va urma sa schimb,luna viitoare si uleiul la cutia de viteze(manuala),e 122Lei/L (trebuie 2L)tot pe original BMW.
Link to comment
Share on other sites

  • 3 months later...
Salut. Este o parere personala si trebuie sa o iei ca atare. Amandoua erorile sunt la pachet. Din cauza primei erori senzorul de presiune de pe exhaust gaz bank 1 bulit (sau cablu/conector/modul) iti da flow-ul prin DPF mai mic decat minim ceea ce suna logic. Stiu foarte multe despre senzori dar habar nu am de bmw ca sa-ti spun exact unde este senzorul de presiune exhaust gas bank 1 iti trebuie o schema electrica a masinii . Verifica conectorul si firele ..ca te costa zero sau aproape zero, apoi daca e ieftin inlocuieste senzorul de presiune care e in eroare. Daca e scump...mai cauta pareri :) Spor la treaba
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.