Jump to content

Statie CB pe al nostru e90


Recommended Posts

Salut , vreau sa aflu cum v-ati montat ansamblul statie /antena pe masina voastra si daca aveti vreun headsup :) Vreau sa imi achizitionez pe viitor o statie ( scriam in alt post de alan52) si o antena maxim 1.5 m si as vrea cateva pareri de la userii ce au deja . De exemplu modelul ales de mine e o statie mobila ,dar nu tin neaparat la ea daca ati gasit si alte variante de a ascunde statia clasica (paralelipipedica) prin masina fara sa iasa in evidenta si sa fie si ergonomic . Firul din portbagaj m-am gandit sa il tras pe sub mocheta stalp dreapta iar statia daca e sa fie alan52 am sa o tin langa cotiera sau pe frana de mana.

Ati folosit talpa magnetica sau prindere fixa ? de exemplu azi am aflat ca antena pe care o vroiam eu ( lil will) nu are prindere fixa ... So astept pareri si opinii iar daca aveti poze cu atat mai bine :)

 

 

le: si cati dintre voi ati folosit un reflectometru pentru acordarea antenei ?!

Edited by Bigmoon
Link to comment
Share on other sites

sa inteleg ca nimeni nu foloseste statie pe masina ?! imi vine greu sa cred :)

 

Ce pot sa-ti spun,eu statia o pun intre scaunul pasagerului din dreapta si cotiera cand o folosesc(pe verticala cred ca ai inteles).

 

Si antena este magnetica, de 1m,AVANTI care se inclina la 45 grade,defapt asa si o tin inclinata,prinde foarte bine.thumbsup.png

Link to comment
Share on other sites

Folosesc o avanti kappa cu antena tot avanti de 1m si merge ok.

Mai am un president walker pe care il mai mut de pe Jeep, pe merc pe audi sau vitara si merge bine pe toate desi e calibrata doar pe mercedes.

Din ce statii am mai avut president mi se pare cea mai buna.

Link to comment
Share on other sites

Probleme in ce sens? Cu antena sirio cu talpa mai lata am mers si cu 220 si n-a zburat. Iar cu antena avanti care are talpa mai mica am mers cu 180 si fu ok.nu se misca, nu ai problene. Antena fixa am pus la cazanul de offroad ca altfel risti sa o scapi prin padure printre copaci. Altfel mi se pare inutil sa ai fixa.
Link to comment
Share on other sites

azi am facut un test cu talpa magnetica de 12 parca de la o antena avanti si se prinde f bine. Nu are nici un rost sa mai caut prindere fixa.Acum mai ramane de aflat o pozitie cat de cat ok pentru statia in sine. Dar acum alta : cu squelch auto sau nu ? Pana de curand era pentru cel manual ,dar mi s-a tot recomandat cel auto ,ca ar fi mult mai placut ..
Link to comment
Share on other sites

Depinde, daca ai auto o sa te trezesti si in zonele cu interferente sau cu emitenti nedoriti in banda ta si nu o sa poti face nimic. Pe manual pierzi timpul sa tot reglezi in timpul functionarii, dar te obisnuiesti. Oricum majoritatea statiilor au si functie manuala si auto.

 

Legat de pozitie, eu la X3 o tin intre stalpul central si suportul de centura de langa scaun. O alta locatie ar fi sub scaun, prinsa cu ceva, dar depinde de lungimea firului de la microfon.

 

Legat de prindere, vad doar doua avantaje la prinderea fixa: elimini riscul sa pierzi antena si nu zgarii vopseaua. Personal, eu folosesc o antena cu talpa magnetica

Link to comment
Share on other sites

acum oscilez intre avanti micro si alan 52 ... alanul l-as tine mereu pe piciorul drept intre scaun si cotiera ..una doua mana pe el si reglat sq , dar a mea e manuala si mi-e ca o sa ma cam sacaie pana ma obijnuiesc sa butonez ceva constant ... daca e sub scaun prinsa o sa stau cu mana bagata sub el .. nush ce sa zic destul de incomod :( am amici care o tin pe scaunul pasagerului intre centura si cotiera si fiind pe automat nu regleaza nimic, dar asa se zgarie acolo lateralul cotierei ... si la mine mai e crem ,de neacceptat asa ceva !
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.