Jump to content

Sfat achizitie BMW SERIA 1 dupa 2012


Al3xandrus

Recommended Posts

Dragi colegi, a venit timpul sa facem upgrade si la sotie la masina si vrea neaparat (cum altfel, nu?) un BMW SERIA 1 alb/negru :) Bugetul, bineinteles limitat. Masini foarte putine si destul de supraapreciate la pret din pct meu de vedere. Bineinteles, daca nu vom gasi ceva convenabil mai sunt si alte marci, insa ne dam silinta sa incercam, de aceea intreb si pe aici una alta (mai mult pentru ea, caci daca ar fi dupa mine as lua un A3 instant).

 

Ideea este ca si bugetul dupa cum spuneam este destul de limitat max 13500 euro, an este ok sa fie 2012 dar parca nu as vrea nici cu 200k, sunt cateva anunturi care arata bine in teorie, dar nu as baga mana in foc pentru ele cum se spune. Mi-a mai atras atentia si motorizarea 1.6 turbo de pe 114i, dar vad ca prea multe pareri despre ea la noi in tara nu sunt, mai mult de consum si putere m-ar interesa detalii.

 

Pe de alta parte daca as vrea sa testez ca lumea un BMW voi pe cine ati recomanda, sunt baieti pe acest forum seriosi care se ocupa cu asa ceva? Si, bineinteles, verificarea sa fie ca la carte obiectiva, ca am tot auzit tot felul de cazuri (nu mai intru in detalii).

 

De altfel - in mare dupa ce ar trebui sa ma uit - probleme comune/generale - ma refer la seria 1 dupa 2012 (cred ca vorbim de F20) , iau in calcul toate motorizarile diesel, precum si benzinarele (doar sa nu consume ca o cisterna, caci 80% din drumuri vor fi facute de sotie in orasul asta blestemat - Bucuresti).

 

Dau cateva exemple si de anunturi -> http://olx.ro/oferta/bmw-seria-1-116d-pachet-sportline-ID4yfBi.html#b9fa1ce2f1;promoted pare decenta masina, nimic spectaculos sincer, km par a fi reali in acesti 3-4 ani de zile. As vrea sa o vad zilele astea, daca mai este.

 

http://autovit.ro/anunt/bmw-seria-1-ID7Ggi9L.html - imi pare suspect anuntul si este si din Targoviste.

 

 

Mi se pare personal o masina corecta -> http://autovit.ro/anunt/bmw-seria-1-118-ID7Ggqbb.html#5e658f7dd3 , este posibil sa se dea (cica ar avea un cumparator), vedem maine. Daca ar vrea si sotia benzinara (eu am trecut deja, ea parca ar avea o racheta 1.9 TDI si cica vrea "cuplu" - dar om vedea daca o mai prindem la test drive).

 

Va multumesc pentru orice fel de informatie care ar putea ajuta!

Link to comment
Share on other sites

nu are navi , xenon , clima . te pot ajuta cu verificare la filaret , sa nu mai stai pt programare. am avut e87 si f20 , f20 am verificat 30 pana s o gasesc cum tb. din proprie experienta cam toate s date 'napoi la km.

 

pt ca este femeie as opta pt automata si benzina . ai mai multe sanse s o gasesti cu km mai putini dar cam sare la 10 in oras.

de asemenea as mai cauta cu scaune sport - sunt mai confortabile

Edited by lavi4175
Link to comment
Share on other sites

nu are navi , xenon , clima . te pot ajuta cu verificare la filaret , sa nu mai stai pt programare. am avut e87 si f20 , f20 am verificat 30 pana s o gasesc cum tb. din proprie experienta cam toate s date 'napoi la km.

pt ca este femeie as opta pt automata si benzina

Pai pretentiile costa. Spre ex la un buget de 10,11k nu gasesti si dotata si km putini.

  • Like 1
  • Downvote 1
Link to comment
Share on other sites

Mi se pare personal o masina corecta -> http://autovit.ro/anunt/bmw-seria-1-118-ID7Ggqbb.html#5e658f7dd3 , este posibil sa se dea (cica ar avea un cumparator), vedem maine.

E buna ca e automata dar destul de...ca sa nu zic panarama anuntul. "Cutie Tiptronica/ Adaptive air suspension sport - confort - eco pro " :))

Nu mai zic ca si seria lipseste. Si nici clima nu are.

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

E buna ca e automata dar destul de...ca sa nu zic panarama anuntul. "Cutie Tiptronica/ Adaptive air suspension sport - confort - eco pro " :))

Nu mai zic ca si seria lipseste. Si nici clima nu are.

 

Le-am incurcat anunturile, de fapt de benzinara asta era vorba - > http://autovit.ro/anunt/bmw-seria-1-ID7GgeYW.html#49f39b90eb

 

 

 

In seara asta am vazut urmatoarea masina http://autovit.ro/anunt/bmw-seria-1-118-ID7Gg5Pl.html#49f39b90eb , probabil ceva probleme la km, cred ca se pot depista in reprezentanta - daca m-ar putea ajuta colegul la Filaret daca ne hotaram. Totodata, dupa ce probleme ar trebui sa ma uit in mod special ? Si cu actele, ce ar trebui sa aiba si sa nu aiba, sa nu iau vreo teapa ceva privind VINul (sa fie furata, sau mai stiu eu ce altceva Doamne fereste). Cei care o vand erau langa Lukoilul de pe Sos. Alexandriei si erau o "firma" de samsareala, aduc la greu masini cu platforma, cica nici nu le testeaza, nu ii intereseaza, le iau din Belgia cu platforma. De aceea intreb dupa ce sa fiu atent. Ah, si vechea replica ca domne el nu accepta decat testare in reprezentanta ! :)

 

In rest, ce sa zic - e decenta masina de la Sibiu, dar momentan vedem pe aici ce si cum, decat la Sibiu parca as merge direct in Germania sincer sa fiu.

 

Am primit PMul de la harsh privindu-i propria parere in materie de benzinara pe seria 1 si consum, iarasi nu stiu ce sa zic. Eu personal am un golf 7 benzina acum (am mai avut o tentativa de achizitie acum 2 ani seria 1 sau a3) si dupa, atatea dieseluri, zau daca nu mi se pare mai ok si cu mai putina bataie de cap un benzinar....

Link to comment
Share on other sites

Le-am incurcat anunturile, de fapt de benzinara asta era vorba - > http://autovit.ro/anunt/bmw-seria-1-ID7GgeYW.html#49f39b90eb

 

 

 

In seara asta am vazut urmatoarea masina http://autovit.ro/anunt/bmw-seria-1-118-ID7Gg5Pl.html#49f39b90eb , probabil ceva probleme la km, cred ca se pot depista in reprezentanta - daca m-ar putea ajuta colegul la Filaret daca ne hotaram. Totodata, dupa ce probleme ar trebui sa ma uit in mod special ? Si cu actele, ce ar trebui sa aiba si sa nu aiba, sa nu iau vreo teapa ceva privind VINul (sa fie furata, sau mai stiu eu ce altceva Doamne fereste). Cei care o vand erau langa Lukoilul de pe Sos. Alexandriei si erau o "firma" de samsareala, aduc la greu masini cu platforma, cica nici nu le testeaza, nu ii intereseaza, le iau din Belgia cu platforma. De aceea intreb dupa ce sa fiu atent. Ah, si vechea replica ca domne el nu accepta decat testare in reprezentanta ! :)

 

In rest, ce sa zic - e decenta masina de la Sibiu, dar momentan vedem pe aici ce si cum, decat la Sibiu parca as merge direct in Germania sincer sa fiu.

 

Am primit PMul de la harsh privindu-i propria parere in materie de benzinara pe seria 1 si consum, iarasi nu stiu ce sa zic. Eu personal am un golf 7 benzina acum (am mai avut o tentativa de achizitie acum 2 ani seria 1 sau a3) si dupa, atatea dieseluri, zau daca nu mi se pare mai ok si cu mai putina bataie de cap un benzinar....

 

 

Te pot ajuta cu o verificare serioasa iar la sfarsit iti spune daca merita sa o iei sau nu

 

 

 

Masina e la vanzare din vara - toamna (32 grade arata in bord ) . Orice masina care este buna chiar daca este mai scumpa eu zic ca se da rpd , asta sta de 7 8 luni la vanzare.

Link to comment
Share on other sites

Te pot ajuta cu o verificare serioasa iar la sfarsit iti spune daca merita sa o iei sau nu

 

 

 

 

Masina e la vanzare din vara - toamna (32 grade arata in bord ) . Orice masina care este buna chiar daca este mai scumpa eu zic ca se da rpd , asta sta de 7 8 luni la vanzare.

 

Sa-mi lasi si mie prin PM datele tale de contact. Multumesc!

 

De vazut am vazut masina, nu prea ii place in schimb fetei mele ca este gri, mie mi se pare corecta, intr-adevar avea un tremurat la plecarea de pe loc, ori un tambur motor ori volanta. Daca ar fi asta si ar mai lasa la pret, as fi multumit caci ar pune-o noua acum as stii ca 4-5 ani nu are problema, oricum la diesel cu cuplu mare mai pica (been there, done that - am schimbat pe 2 masini A4 B7 si Vectra C).

 

Masina a fost plina de praf, ne-am intalnit cu sotia omului, pare corporatista, par in regula oamenii, ce sa zic, ori au joaca o carte foarte buna, ori masina este "corecta" . Intr-adevar nu era prezentabila pentru vanzare, dar poate oamenii nu sunt chititi sa o vanda cu orice pret, stiu ca am mai avut si eu perioade la fel la fostele masini, nu imi cereau de mancare si le foloseam oricum, cand era sa se vanda se vindea, dar nici pe degeaba. Daca s-ar hotari fata mea(vrea sa mai vada macar 1-2) si ar mai lasa omul la pret - deocamdata a zis un 11600 euro (daca ar avea intr-adevar probleme cu volanta si ar lasa-o la 11.300 euro as lua-o si de restul de diferenta sa faca revizie si volanta + ambreiaj - ma rog sa ajunga la 12.000 euro cu totul, inmatriculare, rca, tot, tot, cam pe aici este bugetul).

 

Eu as fi multumit ca este motorul de 116cp, consum bun - Efficient Dynamics si putere mai mica, relativ BUN ca diesel pentru oras. Dar nu ne oprim aici si daca mai stiti de variante sau mai aveti idei va rog sa le scrieti. Si va multumesc anticipat pentru orice idee, gand, sfat! ;)

Edited by Al3xandrus
Link to comment
Share on other sites

Sotia mea circula aproape exclusiv in oras, si a ales 116i: mai silentios, teoretic mai putine probleme, putere suficienta (136cp), dar consum mai mare. Mi se pare ca se preteaza mai bine pentru o femeie un motor pe benzina, in plus evitati problemele legate de distributie (si motoarele de 1.6 inteleg ca sunt afectate de binecunoscuta problema). Edited by mcliviu
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Da, asa este, asa as recomanda si eu, din pacate deocamdata nu vrea benzinara si nici nu sunt foarte multe. Cea neagra de am tot postat-o eu s-a dat (cum altfel?), asa ca mai cautam...o sa fim mai prost cu timpul in perioada urmatoare din pacate, am avut cateva zilele libere dar s-au dus si nu am rezolvat inca nimic.
Link to comment
Share on other sites

Ai dreptate, de aceea luam in considerare si acest aspect precum si recomandarea ta pentru care iti multumesc. Acum suntem si cu bataia de cap cu vanzarea golfului ei numai neseriosi si samsari suna...

Dar daca mai apare vreo masina ma mai uit si vad ce si cum...

 

Sent from my SM-N910F using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

S-a vandut astazi golful, va rog daca mai stiti de vreun seria 1 sau ma puteti sfatui in vreun fel va rog sa o faceti :) Stam ft prost cu timpul din pacate, germania ar fi singura varianta buna din toate pct de vedere...

 

Andrei mi-a recomandat o varianta cu o firma care aduce masini, dar, fara sa cunosc bine procedeul sunt putin sceptic (la inceput), il rog sa ma scuze dar stiti poate cum este cu banii cand sunt munciti, te gandesti poate de 2 ori sa nu iti iei mare teapa.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Am vazut in seara aceasta - > http://autovit.ro/anunt/bmw-seria-1-118-ID7Ggqbb.html#4173500a9f , cam scumpa, adica depasim bugetul initial, cele 10-15 min petrecute o arata drept o masina decenta, dar nu stiu ce sa zic. KM a zis de 180k, in anunt 165k km :) Daca chiar ar fi 2013 si ar mai lasa la pret pana la urma nu ar fi atat de rea...doar km sa fie reali, tot o lauda ca a apartinut flotei Hampshire, nici nu stiu daca este de bine sau nu este de bine pana la urma, masina de flota. Acum parca nici km nu cred ca pot sa fie mai multi in 3 ani de zile, ca doar nu s-a dormit in masina, pe de alta parte daca au "calarit-o" mai multi angajati ...ea in schimb ii tot dadea ca a fost intretinuta ca service, la zi, etc.

 

Puteti sa imi spuneti daca are clima sau a/c manual ? Nu ca ar fi asta neaparat punctul de rezistenta, dar ca idee ...

 

Si am mai vazut si asta -> http://autovit.ro/anunt/bmw-seria-1-116-ID7GgoBN.html#4173500a9f , dar vazut doar la nivel de "vazut" nimic mai mult, caci nu aveam ce sa facem noaptea. Teoretic parca cea neagra ar fi in fata celei albe...au aceleasi cutii automate ? Probleme dupa care ar trebui sa ne uitam ? Consum ?

 

Multumesc tuturor !

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.