Jump to content

Jante BMW pe 19' prea mari pe e46 2004 coupe?


CosminCozo

Recommended Posts

215 45 17 ar intra pe spate oare in momentul de fata fara sa-mi faca probleme la damburi/2 in spate ? Dupa roluire s-ar schimba ceva semnificativ ?

Iti va atinge la denivelari cu acele anvelope. Dupa roluirea aripilor (aplatizarea buzelor interioare) vei mai castiga ~1.5cm

Link to comment
Share on other sites

ET-ul este foarte agresiv iar daca vei merge cu masina lasat, vei avea nevoie de roluirea aripilor spate si neaparat anvelope intinse gen 205/45/17. Daca vei merge pe dimensiunile de anvelope standard si suspensia stock, va arata ca un Jeep.

 

 

sa inteleg ca cea mai sigura optiune deocamdata este gen 205 50 17 cum aveau anterior pe ele.

<_<

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Deci, intr-un final am mers total pe alta varianta, BMW style 32 (8x18*front ET 20, 9x18 back ET 22) Si consider ca a fost decizia corecta. Am gasit un set, absolut impecabil si am zis ca nu vreau sa le ratez. Apropo masina arta impecabil cu jantele respective

https://drive.google.com/file/d/0BwCO4L4GQnxHUHo1eVU2NzlKclk/view?usp=sharing

Gumele care le am momentan pe jante sunt 225/40/18 pe toate 4 si sunt si de iarna(lipsa de fonduri pentru cele de vara, dar o sa vreau sa pun fata 225 si spate 255)

ET-ul find mic, in spate imi atinge in momentul cand dau in gropi, deci ma gandeam sa roluiesc aripile spate.

BOASKA, spuneai ca nu ar fi o idee buna, imi poti da te rog cateva exemple?

M-am gandit ca ar fi 2 optiuni, ori sa ii fac stance / \, ori sa le roluiesc.

Idei?

Link to comment
Share on other sites

Salut,

Am un 320CD e46 din 2004(vezi poza)

Nu ma pot hotara intre 2 tipuri de jante care imi plac la nebunie. Cele 2 modele:

1. http://www.bmwstylewheels.com/bmw/230

2. http://www.bmwstylewheels.com/bmw/128

In momentul de fata am Bmw style 72, dar am avut probleme la 2 dintre ele (pori iesiti in janta...)

Ca sa simt experienta de 19' inch am pus tot un style 72 pe 19 sa vad cum ruleaza masina. Adevarul este ca simti tot ce e pe asfalt... Sunt constient ca jantele pe 19 sunt mult mai pacatoase pentru tot ce tine brate, telescoape etc, dar imi plac foarte mult.

 

Prima itrebare ar fi daca a-ti merge pe 19, stiind ca sunt pacatoase,

Iar a 2-a, care din cele 2 tipuri de jante a-ti alege?

 

 

style 230 arata foarte bine, nu atinge nici daca o lasi maxim, intr-adevar a mai spus cineva, crapa foarte usor (mai ales in set-upul de care ai tu nevoie... sa pui 25/35 fata 235/35 spate...

 

De mari nu sunt mari, pentru mine sunt ideale 19". Am condus E46 zi de zi 3-4 ani cu 19". Nu as folosi ceva mai mic :)

Link to comment
Share on other sites

Deci, intr-un final am mers total pe alta varianta, BMW style 32 (8x18*front ET 20, 9x18 back ET 22) Si consider ca a fost decizia corecta. Am gasit un set, absolut impecabil si am zis ca nu vreau sa le ratez. Apropo masina arta impecabil cu jantele respective

https://drive.google.com/file/d/0BwCO4L4GQnxHUHo1eVU2NzlKclk/view?usp=sharing

Gumele care le am momentan pe jante sunt 225/40/18 pe toate 4 si sunt si de iarna(lipsa de fonduri pentru cele de vara, dar o sa vreau sa pun fata 225 si spate 255)

ET-ul find mic, in spate imi atinge in momentul cand dau in gropi, deci ma gandeam sa roluiesc aripile spate.

BOASKA, spuneai ca nu ar fi o idee buna, imi poti da te rog cateva exemple?

M-am gandit ca ar fi 2 optiuni, ori sa ii fac stance / \, ori sa le roluiesc.

Idei?

De ce ai vrea sa pui 255 pe spate?? Ramai macar la dimensiunile standard 225/40/18. Ma tem ca in combinatia aceasta de jante si anvelope va fi necesar sa roluiesti si chiar sa umblii la unghiul de cadere daca vrei sa cobori masina.

Link to comment
Share on other sites

De ce ai vrea sa pui 255 pe spate?? Ramai macar la dimensiunile standard 225/40/18. Ma tem ca in combinatia aceasta de jante si anvelope va fi necesar sa roluiesti si chiar sa umblii la unghiul de cadere daca vrei sa cobori masina.

Imi place sa se vada din spate o roata lata(atat janta cat si cauciucul), in ceea ce priveste roluirea, sigur am nevoie de ea( sau de stance) deoarece la gropi imi freaca.

Link to comment
Share on other sites

o alta varianta ar fi sa pui style 135 (genuine) o sa vina perfect pe masina cu anvelopele standard 225/45/18 fata , si 255/40/18 spate

daca nu iti place modelul, opteaza pentru alt model cu acelasi specificatii, daca doresti sa ai anvelope late pe spate.

uita-le aici http://www.bmwstylewheels.com/bmw/135

Edited by bmw3er
Link to comment
Share on other sites

o alta varianta ar fi sa pui style 135 (genuine) o sa vina perfect pe masina cu anvelopele standard 225/45/18 fata , si 255/40/18 spate

daca nu iti place modelul, opteaza pentru alt model cu acelasi specificatii, daca doresti sa ai anvelope late pe spate.

uita-le aici http://www.bmwstylewheels.com/bmw/135

Nu mai imi permite bugetul sa imi mai cumpar un set, dar mersi de sfat. Acum incerc sa ma decid daca sa le roluiesc, sau daca sa fac stance(camber).

Link to comment
Share on other sites

Nu mai imi permite bugetul sa imi mai cumpar un set, dar mersi de sfat. Acum incerc sa ma decid daca sa le roluiesc, sau daca sa fac stance(camber).

Eu iti garantez ca le vei face pe-amandoua! :rolleyes:

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Am style 95 10j et 24 spate si freaca la hopuri mari sau cand masina e incarcata.variante sa nu mai atinga?

Eu ma gandem sa le schimb sa pun pe 9j sau alte idei,

Sa ridic spatele.

Distantiere cauciuc intre spire.

De alezat interiorul jantei.

Masina e46 coupe cu 255.35.19 spatele.

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

Model 230 pe E46 coupe 2001 - 235/35/19 pe fata, 255/35/19 spate.

 

EDIT: Freaca putin la viteza daca prinzi denivalarile de Romania cu 2 oameni mai solizi in spate (+ ca am un tub de bass de 30kg in portbagaj)

Edited by OutPlayed
Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.