Jump to content

De la ce poate fi consumul asa mare la un e46


Recommended Posts

Salut.

Detin un 318i e46 din 2003 cumpãrat de curând si mi se pare ca are un consum cam mãricel.

Este vorba de 12,7-13,0 prin oras ⢠si ma Întreb de ce.

Ma gândeam ca poate e din cauza ca sunt Începãtor, având permis de o luna sau are vreo problema.

Precizez ca ĂŽncĂŁ nu am dus-o ĂŽntr-un service â˘si ma gândeam ca a mai patit cineva asa.

Rog un moderator sa mute topicul dacĂŁ nu am postat unde trebuie.

Multumesc

 

Trimis de pe al meu LG-D802 folosind Tapatalk

Edited by Roll.end
Link to comment
Share on other sites

Salut.

Detin un 318i e46 din 2003 cumpărat de curând si mi se pare ca are un consum cam măricel.

Este vorba de 12,7-13,0 prin oras ™ si ma întreb de ce.

Ma gândeam ca poate e din cauza ca sunt începător, având permis de o luna sau are vreo problema.

Precizez ca încă nu am dus-o într-un service ™si ma gândeam ca a mai patit cineva asa.

Rog un moderator sa mute topicul dacă nu am postat unde trebuie.

Multumesc

 

Trimis de pe al meu LG-D802 folosind Tapatalk

Salut!Ai facut consumul la pompa,sau te orientezi dupa BC?Fiind incepator cred ca totusi ai talpa cam grea,de acea poate sa consume atat.Si oricum,mai putin de 12 l acum cat inca este rece afara nu cred ca poate.

Edited by botosanibmw
Link to comment
Share on other sites

Salut.

M-am luat dupĂŁ ce scrie ĂŽn bord si am ĂŽncercat sa calculez si altfel,adica i-am fĂŁcut plinul am vĂŁzut cat am mers si am calculat apoi[100(km)/415(km parcursi) x 55litri]

 

Trimis de pe al meu LG-D802 folosind Tapatalk

Edited by Roll.end
Link to comment
Share on other sites

Salut.

M-am luat dupĂŁ ce scrie ĂŽn bord si am ĂŽncercat sa calculez si altfel,adica i-am fĂŁcut plinul am vĂŁzut cat am mers si am calculat apoi[100(km)/415(km parcursi) x 55litri]

 

Trimis de pe al meu LG-D802 folosind Tapatalk

Nu asa,faci plinul,mergi 100km si faci iarasi plinul.Asa poti sa-ti faci o idee.Daca faci 100 km in trei zile o sa ai un consum mai mare,daca faci 100 km cu foarte putine opriri intr-o zi,vei avea un consum mai mic.DE ce spun ca daca faci 100km in trei zile vei avea un consum mai mare?Pentru ca vei merge mai mult timp cu motorul rece, in fiecare zi vei merge o perioada cu motorul rece de aici un consum mai mare.

Link to comment
Share on other sites

Salut.

M-am luat după ce scrie în bord si am încercat sa calculez si altfel,adica i-am făcut plinul am văzut cat am mers si am calculat apoi[100(km)/415(km parcursi) x 55litri]

 

Trimis de pe al meu LG-D802 folosind Tapatalk

 

cel mai simplu si la obiect metoda de la plin la plin, faci plinul, mergi 100 km in oras, faci din nou plinul si vezi cati litri intra...

asa tu ai pus 55, ma gandesc ca ai calculat cand ti s-a aprins becul adica cei 8 litri de la rezerva, dar nu e chiar plauzibil

 

dar oricum nu va fi mare diferenta, cam pe acolo este consumul tinand cont de sezon. poate +- 1-1.5

Edited by raul_bog
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.