Jump to content

Bmw F10 kit M aftermarket sau original dezmembrari?


RaulF

Recommended Posts

salut.eu nu am montat dar iti pot spune un slogan BMW destul de bun. Zice ceva de genul : daca vrei ca masina ta sa ramana un BMW, foloseste piese originale.

Bine zis. Ori ii pui pachet original ori o lasi asa, cu pachet aftermarket la un F10 spui fara sa vrei ca nu-ti permiti masina.

Link to comment
Share on other sites

Ma gandeam sa cumpar un kit afermarket..bara fata bara spate si praguri, pretul e intre 700 si 1000eur

Sau

Sa cumpar din dezmembrari bara fata, bara spate si praguri, pretul e cam tot acolo.

Un kit M original costa undeva la 2500 3000. Daca este vre-un coleg care a dat 3000 eur pe bara fata,spate si praguri doar din considerentul ca el pune doar piese originale si noi, il rog sa ne spuna si noua daca a sesizat vreo diferenta intre original si after!

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Nici un producator after market nu a reusit vreodata sa faca faruri, navigatie, scaune sau orice alta piesa mai buna sau mai calitativa decat originalul.

Dimpotriva,eu zic ca au reusit si nu ma refer neaparat la subiectul topicului.

Raul,eu eram de aceeasi parere cu tine,sa pun OE dar implica niste costuri prea mari asa ca am sa recurg tot la un kit AM.

Diferenta vizuala nu cred ca o sa fie,vezi ca mai e un coleg ce si-a montat kitul AM de m5 (petrut tgv),iar pe forumurile din state gasesti o gramada de info.

Edited by Marius05
Link to comment
Share on other sites

Nu ai nici cea mai mica problema cu kitul aftermarket. Eu am dat 4000 lei pe el de la Bucovina Tuning (versiunea M5 cu evacuare dubla). M-a mai costat 1800 lei vopsit profesional + fitting, 2000 lei evacuarea si inca 500 lei nimicurile.

 

http://www.bmwclub.ro/forums/topic/173131-by-f10-semi-m5/page__p__2330519#entry2330519

 

Asta e topicul meu, vezi mai multe pe el.

 

Nici cea mai mica problema de fitting, vin perfect. Nu mai e ca acum 10 ani cand se faceau pe vapor...

 

@bmwkiller eu am vrut un F10 sa arate ca un M5, dar fara costurile aferente unui M5. Asta inseamna ca nu mi-am permis un M5? Ai fi uimit...

Link to comment
Share on other sites

Ideea e ca am gasit bara fata si bara spate cu o singura evacuare(asa am si nevoie) la 800 eur..originale..din dezmembrari, nu sunt lovite rupte sau etc..pur si simplu a bagat masina la dezmembrari, nu ma intereseaza motivele. Pragurile zicea omul ca nu le mai are. Ma costa 800 eur bara fata si bara spate iar dealurul local mai imi cere 2500 lei pt vopsire si montaj. Cam mult zic eu dar sper sa merite banii.

Zicea colegul de fitingurile mai costa mult, la ce se refera mai exact?din cate am inteles barele potrivesc 1 la 1 fara sa fie nevoie de improvizatii.

Link to comment
Share on other sites

Nu ai nici cea mai mica problema cu kitul aftermarket. Eu am dat 4000 lei pe el de la Bucovina Tuning (versiunea M5 cu evacuare dubla). M-a mai costat 1800 lei vopsit profesional + fitting, 2000 lei evacuarea si inca 500 lei nimicurile.

 

http://www.bmwclub.ro/forums/topic/173131-by-f10-semi-m5/page__p__2330519#entry2330519

 

Asta e topicul meu, vezi mai multe pe el.

 

Nici cea mai mica problema de fitting, vin perfect. Nu mai e ca acum 10 ani cand se faceau pe vapor...

 

@bmwkiller eu am vrut un F10 sa arate ca un M5, dar fara costurile aferente unui M5. Asta inseamna ca nu mi-am permis un M5? Ai fi uimit...

 

E scump de intretinut un M5.

Link to comment
Share on other sites

Ideea e ca am gasit bara fata si bara spate cu o singura evacuare(asa am si nevoie) la 800 eur..originale..din dezmembrari, nu sunt lovite rupte sau etc..pur si simplu a bagat masina la dezmembrari, nu ma intereseaza motivele. Pragurile zicea omul ca nu le mai are. Ma costa 800 eur bara fata si bara spate iar dealurul local mai imi cere 2500 lei pt vopsire si montaj. Cam mult zic eu dar sper sa merite banii.

Zicea colegul de fitingurile mai costa mult, la ce se refera mai exact?din cate am inteles barele potrivesc 1 la 1 fara sa fie nevoie de improvizatii.

Fitting-urile alea te vor mai duce inca 1000€.

Link to comment
Share on other sites

Imi dau doar cu parerea,ma cam plictisesc ;).

Bara M pachet data jos de pe un f10 Mpack pusa pe un f10 nonMpack..nu ti se pare ca difera ceva?

Intra pe realoem.com si ai sa te convingi singur cate repere sunt diferite la un f10 Mpachet fata de unul fara pachet.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.