Jump to content

Jante Style 189 E90


OctavAndrei

Recommended Posts

Salut. Merita sa achizitionez un set de jante pe 18 Style 189 cu cauciucuri destul de uzate la pretul de 1500 lei ? Momentan am pe 17 si vroiam sa fac un upgrade. Cei care aveti R18 cum se simte masina la gropi, stabilitate si mai ales cum se comporta janta (se fisureaza sau ceva?) Am atasat cele doua modele (R17 prezent si R18)http://uploads.tapatalk-cdn.com/20160319/af3037809c95f5f82ddffff887e8ef30.jpghttp://uploads.tapatalk-cdn.com/20160319/cf47fb6c0e1f06c578b379878a08d7cf.jpg

 

 

Sent from my iPhone using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Este diferenta intre orice masura in plus/minus. Va fi mai rigida cu 18, evident. In afara de aspect, ai numai dezavantaje cu 18 fata de 17. In principal costul unui cauciuc nou premium, confortul, ovalizezi jantele mai repede, consum mai mare, masina mai lenta, stress mai mare asupra casetei.

E doar parerea mea, am jante de la 16 pe e90, 17 pe c klass si 18/19 pe audi si am constatat ca cel mai bun compromis aspect/eficienta/confort il au rotile pe 17. Daca aveam drumuri in Ro, atunci era alta perspectiva.

Edited by cavaliere
  • Like 1
  • Downvote 1
Link to comment
Share on other sites

ca aspect cele pe 18 arata mult mai WOW dar mai practice sunt cele pe 17 cu toate ca daca e sa dai in ceva cu ambele seturi o sa ai probleme depinde mult si de cum mergi cu masina, daca le cumperi pe cele pe 18 da-mi un PM sa te "scap" de cele pe 17 sunt in cautare de jante pe 17 acum am pe 16 si parca sunt prea comune! Bafta in alegere ce o s-o faci!
Link to comment
Share on other sites

Aspect frumos si agresiv DAR masina chinuita pe drumurile din Romania - jante 18"

Aspect mai putin placut si deloc agresiv DAR confort mai mare, jante mai usoare, cauciucuri mai ieftine, amortizoare flanse si directie bucuroasa - jante 16"

Un echilibru intre cele doua de mai sus - jante 17"

Link to comment
Share on other sites

Salut,

 

Jantele astea le cautam si eu, mi se par fff ok dpdv al elegantei si sportivitatii (o combinatie reusita) si tin sa spun ca niciuna dintre ofertele pe care le-am gasit, nu se apropie nici de departe de pretul gasit de tine, in sensul ca mi se par suspect de ieftine.

 

Sa ai mare grija, pentru ca spre exemplu eu, la sfatul unui bun prieten, m-am gandit din nou si am ales ca, la capitolul siguranta, daca ma voi decide sa fac pasul la R18 (momentan am R17+runflat si e crima, mai am putin si innebunesc; cred ca renunt la runflat), voi comanda jante noi. Nu spun sa faci si tu asta, insa, avand in vedere pretul atat de scazut, fa-le un control amanuntit, De ce nu il rogi sa le montezi pe masina, sa mergi cu ele si sa le si duci la un service pentru verificare dpdv al fisurilor, indreptarilor, sudurilor etc..

 

PS: nu stiu daca se potrivesc si la seria 5, stiu doar ca este un model de jante destinat e92.

PPS: stiu ca la jantele bmw sunt stantate codurile pe interiorul lor.

 

Bafta!

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Pai am discutat ieri la telefon sa ma duc sa le vad (eu sunt din Focsani si el din Tecuci, distanta foarte mica) si a zis ca are ceva treaba si ma suna el. Spre seara daca am vazut ca nu m-a sunat i-am dat iar un mesaj sa-mi spuna cand ma pot duce sa le vad dar nu a mai raspuns. Din cate am inteles de la el toate 4 ar fi 8j si nu cum e normal (fata 8j si spate 8,5j) iar la anvelope fata are 225 si spate 235 (nu stiu cat de relevant este). Mi-am pus in schimb un semn de intrebare cu acel 8j la toate 4 buc. Vreau sa le vad personal ca sa le pot si pune pe masina si sa le verific sa nu fie probleme. Am sa-i mai dau azi un telefon si daca tot evita cred ca voi renunta.
Link to comment
Share on other sites

eu stiu ca jantele respective sunt in doua dimensiuni, exact cum ai spus si tu si crede-ma ca m-am documentat si eu in sensul asta. Am intrebat si prieteni cu e92 achizitionate de noi cu modelul asta de jante si toti mi-au spus ca au fost facute cu destinatie e92 si ca sunt in doua dimensiuni.

 

tot ce imi povestesti ma duce la gandul de a spune PAS ofertei respective :) dar, tu decizi!

 

succes mai departe!

Edited by B 333 ZYX
Link to comment
Share on other sites

Nu stie ce style sunt dar cred ca sunt 189 pentru ca pe fiecare spita lata are dunga pe jumtate care o imparte oarecum in 2. Am vazut ca 246 nu are acea striatie pe jumatate. Am vorbit iar cu el si a zis ca o sa ajunga astazi pe la Focsani si ma suna sa ne intalnim. Vom vedea daca e de cuvant. In caz ca nu suna nici astazi o sa renunt mai mult ca sigur. Edited by OctavAndrei
Link to comment
Share on other sites

Un transport la 4 anvelope de 18 cu cauciucuri pe o distanta de 200 km stie cineva cat ar costa ? (in caz ca a trimis cineva sau daca a comandat cineva pe o astfel de distanta). Am sunat la curier si cica nu imi pot spune decat daca ma duc cu rotile si baiatul care trebuie sa le trimita a zis ca nu se duce doar ca sa vada un pret, corect de altfel pt ca nici eu nu as bate drumul doar d-asta.
Link to comment
Share on other sites

Un transport la 4 anvelope de 18 cu cauciucuri pe o distanta de 200 km stie cineva cat ar costa ? (in caz ca a trimis cineva sau daca a comandat cineva pe o astfel de distanta). Am sunat la curier si cica nu imi pot spune decat daca ma duc cu rotile si baiatul care trebuie sa le trimita a zis ca nu se duce doar ca sa vada un pret, corect de altfel pt ca nici eu nu as bate drumul doar d-asta.

cica cu atlassibul ar fi cel mai ieftin. am vrut sa aduc eu niste jante de la Iasi la sfantu gheorghe sivanzatorul zicea ca atlassibul e mai ieftin decat curierul, undeva pe la 50 de lei cu totul. acum nu stiu daca vorbea prostii sau nu. poti sa te interesezi eventual.

Edited by Rico24
  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Salut. Despre jantele style 189 pot sa iti zic ca iti vor face masina foarte rigida si aproape inconfortabila. Am avut eu la e92 din fabrica in 2 latimi. 225 pe fata si 255 pe spate. Pe de alta parte, arata foarte bine si nu sunt deloc casante. Chiar de le vei indoi merg indreptate fara nici o problema la un service specializat. Asta daca sunt OE
Link to comment
Share on other sites

Unde va gasesc astia?

Deci tu practic de rogi te ala sa-ti dea rotile?S-au terminat jantele pe lumea asta?WTF?!

Intre timp am gasit altele in 2 latimi la 2200 ron cu anvelope noi, nu ma rog de nimeni. In caz ca nu ai urmarit discutia primul era din Tecuci iar cel despre care tocmai am pomenit e din Bucuresti.

 

 

Sent from my iPhone using Tapatalk

 

Multumesc frumos de informatie, e un pret bun zic eu.

 

 

Sent from my iPhone using Tapatalk

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

S-a efectuat tranzactia la Bucuresti pana la urma. Totul ok, baiatul super amabil si rotile super ok. http://uploads.tapatalk-cdn.com/20160322/7b2ffa323b6c8f97af1a73452c2c7ab7.jpghttp://uploads.tapatalk-cdn.com/20160322/a78e608501c3b228d846576dbd9812af.jpg

 

 

Sent from my iPhone using Tapatalk

  • Like 4
Link to comment
Share on other sites

In caz ca sunt doritori jantele BMW originale R17 in stare foarte buna sunt la vanzare (prezinta mici urme de folosire insa nu sunt strambe si nici sudate). Pret fara cauciucuri 1500 lei sau 2200 lei cu cauciucuri noi Dunlop Sport Maxx 225/45/ZR17 (la anvelope detin factura, au costat 1800 lei).

post-71074-0-58393000-1458732249_thumb.jpg

post-71074-0-64427900-1458732256_thumb.jpg

post-71074-0-98878100-1458732275_thumb.jpg

post-71074-0-88821200-1458732288_thumb.jpg

  • Like 1
  • Downvote 1
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.