Jump to content

bmw e 87


CristiBa

Recommended Posts

Vroiam sa deschid si eu un topic pe tema asta. Eu am un e87 120d si dupa ce m-am jucat putin cu el am avut 12.4 consum mediu in computerul de bord. Am zis ca la cum am tras de el e normal dar apoi l-am resetaat si dupa aproximativ 100 de km prin oras am avut 11 si ceva pe OCB si precizez ca am mers frumos. Pentru un 120d mi se pare exagerat de mare consumul.
Link to comment
Share on other sites

consumul este f mare.eu am 9% cu 320i in Bucuresti. (efficient dynamics,start stop)

permite-mi sa nu te cred, mai ales in bucuresti. circul zilnic in bucuresti asa ca n ai cum. poti sa ai tu toate sistemele de economie nu scoti 9 ever. banuiesc ca circuli doar seara dupa ora 8 ca sa putem lua in calcul afirmatia

pe principiul tau eu scot 10 cu 530i

 

 

Sent from my iPhone using Tapatalk

Edited by bogdan_07
Link to comment
Share on other sites

Reseteaza si viteza medie si zi-ne cu cat te deplasezi, asta e cel mai corect indicator. Viteza medie - consum. Eu in Focsani cred ca sar lejer de 8 urban si nu e cel mai aglomerat oras. Mai scoateti si voi masinile mai ales astea cu dpf inafara, ca e healthier :).
Link to comment
Share on other sites

BMW 118 d din 2011

consum cam 8,5 % intrun orasel cu 22 000 de locuitori si nu foare circulat si cu multe semafoare

start/stop -ul nu se activeaza deocamdata din cauza temperaturilor cred

start stopul nu merge sub 3 grade celsius

Link to comment
Share on other sites

La termostat m am gandit si eu prima data , cand am vazut ca nu se ridica apa mai mult de 55-58 grade m am gandit ca asta e cauza consumului

Start-Stop nu am iar viteza medie 39 km h, la un drum in afara de vreo 150 km mi a luat 5,4 vara trecuta , acum nu am mai iesit la un drum mai lung sa fac o comparatie

Edited by CristiBa
Link to comment
Share on other sites

La termostat m am gandit si eu prima data , cand am vazut ca nu se ridica apa mai mult de 55-58 grade m am gandit ca asta e cauza consumului

Start-Stop nu am iar viteza medie 30 km/h , la un drum in afara de vreo 150 km mi a luat 5,4 vara trecuta , acum nu am mai iesit la un drum mai lung sa fac o comparatie

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...
  • 2 weeks later...

@Bala:

 

Fara suparare, faptul ca mai sunt n-spre mii de threaduri despre un subiect si tu imi zici cauta-le, nu ma ajuta cu nimic. E ca si cum mi-ai spune: google it. Pai atunci de ce mai exista forum? Deja e al doilea subiect pe care mi l-ai inchis. Ok, poate sunt intrebari care se repeta pentru unii dintre voi, dar pot fi si de ajutor pentru altii.

 

Deci pana la urma ce ulei imi recomandati pentru 120D din 2006? Shell? 5W30?

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.