Jump to content

Geam defect sofer (dar motorasul si macaraua ok, consola butoane ok, siguranta ok ) - bmw e91, 320d, 177hp, 2008


Catalin-LCT

Recommended Posts

Salutare tuturor,

 

Anul trecut, am intrat in posesia primului bmw din viata mea si anume un e91, 320d cu 177hp, din anul 2008 (nu este modelul facelift), cu 187.000 km pe bord si cred ca si reali.

 

Singura problema care o are masina, de când am cumparat-o, este geamul de la sofer, nu se deschide. Am fost la un mecanic si am verificat, in prima faza, motorasul si macaraua. Cu doua fire puse direct de la borna legate la

motoras, geamul se deschidea si se inchidea. Am verificat, in a doua faza, consola cu butoane de pe usa. Am pus-o pe a mea la alt bmw e90 si functiona perfect. Deci nu este nici motorasul, nici macaraua si nici consola cu

butoate. ( Siguranta logic ca a fost prima pe care am verificat-o si era ok).

 

Mentionez ca nici din cheie geamul de la sofer nu se deschide.

 

Posibil sa fie din modulul de confort al masinii? ( cu toate ca mecanicul a spus ca nu s-ar pune problema atata timp cat celelalte functioneaza )

 

Astept cu interes parerile voastre.

 

Va multumesc frumos, iar daca am gresit ceva legat de topic sau altceva, imi cer scuze. Astazi am intrat prima data aici, iar pe viitor o sa ma adaptez.

Link to comment
Share on other sites

Multumesc de raspuns, maine la prima ora ma duc sa verific la un electrician.

Dar este posibil, ca fostul proprietar sa fi schimbat siguranta si daca nu a scos borna la baterie si apoi sa o conecteze iarsa faca la fel? Adica sa nu mearga? Trebuie facut ceva anume dupa schimbarea sigurantelor?

 

Merci

Link to comment
Share on other sites

Multumesc si salut.

Aceasta "codare" se poate face la orice diagnoza de pe olx la 40lei? Sau trebuie cu un aparat special bmw?

Intreb deoarece cand am cumparat-o am pus-o pe un tester multimarca si aparea avand o siguranta arsa..numai ca sigurantele erau ok..

Poate la testerele dedicate bmw se pot vedea/face mai multe..

Merci

Link to comment
Share on other sites

Salutare,

Am fost azi la electrician, verificat fiecare fir, tot tot....problema este la modulul FRM2. Stiu, este de lumini, dar are si "calculatorul de geamurile de pe fata tot in el". Am probat alt frm2 de la un prieten si surpriza..functiona perfect. Acum caut pe olx modul frm2, sper sa fie plug and play adica fara vreo alta codare softare.

Link to comment
Share on other sites

Am schimbat frm2, am luat de la un e70. Functioneaza tot, doar o mica chestie are, la mine inainte se aprindea faza lunga si pe becurile dinspre grila, acum practic functioneaza doar bixenonul (se deschide o clapeta in faza scurta si lumineaza mai puternic) si la flashuri e la fel, bixenon, iar farurile centrale acum ecorner light, cand pun semnal se aprinde, dar l-am scos ca ma deranja ca seara zic aia din fata mea ca le dau flash.
Link to comment
Share on other sites

Am schimbat frm2, am luat de la un e70. Functioneaza tot, doar o mica chestie are, la mine inainte se aprindea faza lunga si pe becurile dinspre grila, acum practic functioneaza doar bixenonul (se deschide o clapeta in faza scurta si lumineaza mai puternic) si la flashuri e la fel, bixenon, iar farurile centrale acum ecorner light, cand pun semnal se aprinde, dar l-am scos ca ma deranja ca seara zic aia din fata mea ca le dau flash.

 

Salut,

 

Corneringul functioneaza doar daca tii luminile pe Auto. Daca activezi tu manual faza scurta, corneringul (si adaptivele) nu functioneaza.

 

Nu trebuia sa dezactivezi, parerea mea. E totusi o optiune care costa si care si ajuta. insa la urma urmei, faci cum doresti :)

 

Seara buna!

Edited by B 333 ZYX
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.