Jump to content

BMW X6 Merg Sacadat


Dragos Mile

Recommended Posts

Salut baieti , detin un X6 si de ceva timp a inceput sa faca mici "intreruperi" / "mers sacadat" / "tremura" cateva secunde de 2 zile incoace a inceput sa faca din ce in ce mai des numai pot apasa acceleratia ca imd incepe sa intrerupa ... am fost cu ea la 2 reprezentante pana acuma unii au spus ca este Transfer BOX alti un Senzor .. mi sa parut ciudat 2 pareri diferite , doua reprezentante diferite APAN si Bavaria ... daca cnv a patit cv de genu ast un sfat o parere orice e bine venit.
  • Like 1
  • Downvote 2
Link to comment
Share on other sites

Incearca sa dai mai multe detalii: intrerupe la relanti, dupa ce pleci de pe loc, cu motorul rece sau cald, orice detaliu cat de mic conteaza.

 

Deci masina este un X6 E71 3000diesel xDrive 4.0D acum 1-2sapt facea dupa ce motorul era cald , de 2 zile incoace face des motor cald/rece intrerupe merge sacadat nu prea are putere motorul sa se "infinga"

  • Downvote 2
Link to comment
Share on other sites

Deci masina este un X6 E71 3000diesel xDrive 4.0D acum 1-2sapt facea dupa ce motorul era cald , de 2 zile incoace face des motor cald/rece intrerupe merge sacadat nu prea are putere motorul sa se "infinga"

Poate ai DPF infundat...ti-au facut diagnoza? Sau cum au ajuns ei la "diagnosticul" respectiv?

Link to comment
Share on other sites

Pai te duci frumos la reprezentanta si le spui ca vrei sa-ti rezolve problema,iar ei trebuie sa-si asume ce fac,adica daca o sa te puna sa cumperi ceva de la ei care o sa fie scump tu trebuie sa faci acest lucru(sa-l cumperi) si in 70% din cazuri nu o sa-ti rezolve problema si o sa-ti plateasca ei piesa respectiva si o sa trebuiasca sa investigheze mai bine problema si de abia atunci o sa o gaseasca (asta in cel mai rau caz).

 

In cel mai bun caz o sa fie punct ochit-punct lovit,dar ai X6 deci sa nu fii zgarcit la bani! Treaba este ca daca te duci la un service fie el si mare o sa-ti zica domne trebuie sa schimbam asta si asta si asta si dupa chiar daca faci tot ce zic ei si masina merge la fel de prost nu prea cred ca o sa-ti de-a banii inapoi!

 

Iti zic asta pentru ca deja ai vazut singur,te-ai dus la 2 reprezentante si ti-au dat 2 raspunsuri diferite si daca te duci si la a 3-a,o sa fie si un al 3-lea raspuns,la fel o sa fie si cu reparatia masinii.

  • Like 2
  • Downvote 2
Link to comment
Share on other sites

Eu zic sa

Mai incerci si alte reprezentante , lasand la o parte persiflarea lui win are dreptate cu piesa schimbata aiurea , daca tot e la ghici merita la ei , dar poti sa mai investighezi . In orice caz pastreaza piesa schimbata .

Link to comment
Share on other sites

Poate ai DPF infundat...ti-au facut diagnoza? Sau cum au ajuns ei la "diagnosticul" respectiv?

 

 

 

prin cuvantul magic "POSIBIL"

 

Rasp official reprezentanta APAN BRAILA "Posibil sa fie cutia de transfer au mai fost masini la noi si am schimbat asta si au functionat" pret 150 de milioane lei vechi fara manopera...

Intrebare catre reprezentat "Si daca nu e acea cutie de transfer"

Raspuns Reprezentat APAN BRAILA: "Stilul romanesc ... a dat din umeri :))"

Link to comment
Share on other sites

prin cuvantul magic "POSIBIL"

 

Rasp official reprezentanta APAN BRAILA "Posibil sa fie cutia de transfer au mai fost masini la noi si am schimbat asta si au functionat" pret 150 de milioane lei vechi fara manopera...

Intrebare catre reprezentat "Si daca nu e acea cutie de transfer"

Raspuns Reprezentat APAN BRAILA: "Stilul romanesc ... a dat din umeri :))"

No Comm.... pai oricum in reprezentante 95% din angajati sunt niste incompetenti....cred ca ii recruteaza pentru angajare pe cei mai prosti din "grupul" care se prezinta pentru posturi, doar politica lor este INLOCUIRE MASIVA DE PIESE si daca se poate sa mai "ciupeasca" cate un bec cate un injector pentru "prietenasi".

Link to comment
Share on other sites

Deci..consilierii nu sunt de vina cu nimic,constatarile le fac mecanicii,consilierul doar iti spune cat costa piesa care a spus mecanicul ca este problema,la fel si daca este gresita piesa respectiva,nu este de vina cel cu care vorbesti,dar cel cu care vorbesti are datoria de a-ti spune ca in caz de se schimba ceva gresit se suporta de ei cheltuiala,cum piesele OE nu se returneaza la fabrica,o sa ramana pe stoc la ei.

 

Bafta!

  • Downvote 1
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.