Jump to content

X1 E84


Florin Popa

Recommended Posts

Salutare!

 

Sunt nou pe aici si am un BMW X1, model E84, cu motor N47T din 2013. L-am luat din Germania, la 75000 km, prin reprezentata cu 2 ani garantie, fara limita de km. Imi puteti da cateva sfaturi legate de:

 

1. Sub cotiera are un conector Snap-in pentru Iphone 4/4s. Se poate inlocui cu unul pentru Iphone 6/6s?

2. La cat timp se schimba ulei, filtre, placute de frana si discurile de frana?

3. Am observat ca in momentul in care trece o masina prin partea stanga a masinii mele, se aude destul de tare zgomotul masinii care depaseste. Ce parere aveti? Este normal din cauza ca antifonarea nu este cea mai buna la X1, sau ar trebui sa imi fac griji?

4. Din cand in cand cand folosesc clima, vine un miros urat, dar care nu tine mult timp, insa e foarte deranjant. Cum pot scapa de el?

5. La cati Km ar trebui sa ma gandesc la schimbarea distributiei? Am citit multe topicuri insa nu am gasit nimic pentru acest tip de motor N47T.

 

Multumesc pentru informatii!

Link to comment
Share on other sites

2. Uleiul si filtrele cel mai bine ar fi sa le schimbi la 15.000 km, desi in bord s-ar putea sa ai setat la 30.000. Totusi, pentru Romania e bine sa schimbi uleiul, filtrul de ulei si cel de aer la 15.000km. Eu asa fac, si de fiecare data gasesc filtrul de aer si cel de polen foarte murdare. Discurile si placutele de frana le schimbi cand trebuie, depinde de numarul de km si de stilul de mers. Pe mine la E46 m-au tinut placutele de frana ATE pe fata 60.000 km, pana s-a aprins becul de avertizare la bord, desi ele mai tineau probabil 5-6000 km.

3. Am condus si eu X1 si mi s-a parut ca zgomotul la rulare este mai mare decat la seria 3 E46, ma refer la zgomotul produs de roti pe asfalt si zgomotul la vant. Nu am observat ce zgomot apare cand trece alta masina pe langa, insa nu mi s-a parut a fi mai silentios decat un seria 3 din 2002. La X1, modelul inainte de facelift s-au folosit materiale mai putin calitative decat oferea BMW pe alte modele si pentru asta a fost criticat in unele teste comparative.

4. Cel mai probabil s-au format bacterii in sistemul de AC. Vezi in ce stare este filtrul de polen, apoi ia un spray pentru dezinfectarea sistemului, se pune in zona pe unde ventilatorul trage aer cand ai butonul de recirculare apasat ( de obicei sub bord, in zona pasagerului din dreapta). Dai drumul la ventilator la maxim, la parbriz, la mijloc si la picioare, apesi butonul de recirculare, spray-ul odata actionat pulverizeaza singur pana cand se termina. Fara sa dai drumul la AC, lasi spray-ul in masina cu usile inchise timp de 10-15 min. Apoi aerisesti si ar trebui sa scapi de miros.

Link to comment
Share on other sites

  • 4 months later...

Salutare!

 

Sunt nou pe aici si am un BMW X1, model E84, cu motor N47T din 2013. L-am luat din Germania, la 75000 km, prin reprezentata cu 2 ani garantie, fara limita de km. Imi puteti da cateva sfaturi legate de:

 

1. Sub cotiera are un conector Snap-in pentru Iphone 4/4s. Se poate inlocui cu unul pentru Iphone 6/6s?

2. La cat timp se schimba ulei, filtre, placute de frana si discurile de frana?

3. Am observat ca in momentul in care trece o masina prin partea stanga a masinii mele, se aude destul de tare zgomotul masinii care depaseste. Ce parere aveti? Este normal din cauza ca antifonarea nu este cea mai buna la X1, sau ar trebui sa imi fac griji?

4. Din cand in cand cand folosesc clima, vine un miros urat, dar care nu tine mult timp, insa e foarte deranjant. Cum pot scapa de el?

5. La cati Km ar trebui sa ma gandesc la schimbarea distributiei? Am citit multe topicuri insa nu am gasit nimic pentru acest tip de motor N47T.

 

Multumesc pentru informatii!

 

Toate N47 au probleme cu distributia. Eu la al meu am schimbat-o la 89000. Preventia e mai putin costisitoare decat reparatia.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.