Jump to content

Activare acces extins bluetooth? ( muzica de pe telefon via bluetooth )


UCAZ

Recommended Posts

Salut! O sa incep prin a va spune ca am foarte multe idei si o sa incerc sa fiu cat mai clar posibil.

Detin, de putin timp, un BMW e90 fabricat in luna a 7-a din 2010. Din cate am citit pe net, doar BMW-urile fabricate dupa a 9-a 2010 au si optiunea de a rula muzica de pe telefonul conectat prin bluetooth la navigatie insa, sunt anumite modele care, cu simpla modificare a unui cod se poate activa aceasta optiune. (Asa am citit pe net)

Mai jos voi atasa niste poze cu ce se regaseste la mine in portbagaj si cu lista de optiuni pe care a avut-o masina si v-as ruga foarte mult, daca stiti, sa ma lamuriti cu urmatoarele intrebari:

 

1. Exista posibilitatea de a activa aceasta functie doar prin modficarea unui cod fara a monta nimic extra? (Exista hardware-ul necesar/optiunile necesare pe masina mea pentru asa ceva?)

 

2. Daca nu, se poate monta un combox (asa ii zice din cate am citit pe net) de pe un alt BMW si activata aceasta functie? Daca da, comboxul sau hardware-ul necesar, trebuie sa fie neeaparat doar dupa un e90 sau merge montat si dupa alte modele mai noi (F--)?

 

3. Procedura, fie cu hardware-ul existent, fie cu achizitionarea si montarea unui combox, poate fi realizata fara echipament special, adica poate fi facuta acasa?

 

Va multumesc de pe acum pentru eventualele lamuriri si daca nu n am facut inteles, va rog sa ma intrebati, o zi buna!

 

http://imagizer.imageshack.us/v2/150x100q90/922/SY5ERh.jpg

 

http://imagizer.imageshack.us/v2/150x100q90/921/rax9Md.jpg

 

http://imagizer.imageshack.us/v2/150x100q90/922/osI9ZJ.jpg

 

http://imagizer.imageshack.us/v2/150x100q90/921/LGmCuz.jpg

 

http://imagizer.imageshack.us/v2/150x100q90/923/guWgdP.png

Link to comment
Share on other sites

ai modul TCU. ca sa obtii ceea ce vrei, iti trebuie un modul COMBOX + cablu usb + port usb si codat pe masina. daca vrei si BMW Apps si internet, se poate dar ai nevoie de anumit soft in CIC (pt APPS) + un anumit coding ( pt Internet, BMW Live)

 

combox trebuie de pe serie E, nu F

Edited by SKW
Link to comment
Share on other sites

ai modul TCU. ca sa obtii ceea ce vrei, iti trebuie un modul COMBOX + cablu usb + port usb si codat pe masina. daca vrei si BMW Apps si internet, se poate dar ai nevoie de anumit soft in CIC (pt APPS) + un anumit coding ( pt Internet, BMW Live)

 

combox trebuie de pe serie E, nu F

Merci pentru raspuns, deci sa inteleg ca voi fi nevoit sa scot acest modul tcu si sa-l inlocuiesc cu un combox sau merge montat comboxul pe langa tcu? Ai idee unde as putea cauta un astfel de modul si daca se pricepe cineva la codare? Exista si ceva aafter market astfel incat sa am posibilitatea sa pun muzica de pe telefonul conectat la Bluetooth-ul de pe masina? Multumesc :)

Link to comment
Share on other sites

poti pastra si tcu dar nu te va ajuta la nimic, mai mult te va incurca. daca te intereseaza am eu un combox de vanzare, ti l pot si monta dar asta discutam in PM. nu ai nevoie de nimic aftermarket, combox stie sa faca streaming audio prin bluetooth de pe telefon
Link to comment
Share on other sites

poti pastra si tcu dar nu te va ajuta la nimic, mai mult te va incurca. daca te intereseaza am eu un combox de vanzare, ti l pot si monta dar asta discutam in PM. nu ai nevoie de nimic aftermarket, combox stie sa faca streaming audio prin bluetooth de pe telefon

Ti-am trimis pm, alta intrebare, am mai gasit pe net, desi nu stiam, ca exista si camera pentru marsarier oem, are cineva idee daca se poate gasi asa ceva la noi?

Link to comment
Share on other sites

la masina ta ai nevoie de un emulator + o camera (china) de calitate. OEM pentru e90 nu exista.

 

efectul e cel OEM (e70)

A, ok, am inteles, deci renunt la aceasta idee, astept cu interes raspunsul pe pm si vom decide impreuna daca merita acest upgrade sau nu. Voi tine la curent si topicul! :)

Link to comment
Share on other sites

Deci, concluzie finala la topic. Ii mulumesc lui SKW pentru toate raspunsurile si clarificarile.

Toata aceasta joaca m-ar costa undeva in jurul sumei de 1000 de lei pentru 2 chestii in plus fata de ce am eu pe masina acum: muzica prin bluetooth si internetul pe navigatie. Internetul este un plus care sincer nu ma incalzeste cu nimic, decat o chestie pe care sa o arati la prieteni. Bluetooth-ul era intr-adevar o chestie faina dar nu ma dernjeaza atat de tare un mic cablu pe care sa-l tin in masina. Nu renunt la aceasta idee si daca voi gasi sa dau la schimb acest modul pe care il am pe un combox (cineva interesat? :)) ) voi face modificarea, pana atunci aux ftw :D

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.