Jump to content

F10- 520d - zgomot ciudat fata


Eduard-WAU-

Recommended Posts

Salutare, sunt 50% sigur ca am cam gafat cu acest post aici... dar din restul nu este nimic clar... cel putin nu inteleg si din tot entuziasmul meu ca am F10 si vreau sa decopar mai repede am creat topic nou :sweat:

Pana o postez in masina mea ... pe scurt este asa : F10 , 520d, 06.2013

Acum bubele :console: :

1. Am pachet eco pro, comfort, sport,sport++ :

1.1 Cum recomandati schimbare intre ele ? In mers sau trebuie sa stationez ? Gen la 80km/h sunt pe eco pro pot comuta rapid pe sport++ sau trebuie sa opresc, am vazut ca se cam schimba tot cand trec pe sport.

1.2 Pentru oras ce mod recomandati ? dar pentru drum lung ? ( ex. autostrada soarelui 180km/h , mode: comfort, am luat o denivelare dupa fetesti de am zis ca zbor ) ma gandesc pe sport era mai dura dar stabila ...)

2. Masina am luat-o duminica trecuta 12.06.ac, ieri , 16.06.ac a fost drumul la mare pe autostrada, surpriza cand am ajuns, am observat la viteza foarte mica zgomot ciudat in partea dreapta fata ...

Am zis ca am alergat-o prea mult , am lasat-o sa se calmeze , apoi am mers umpic prin statiune... la viteza foarte mica, 10km/h se aude ca si cum ar fi o biluta de metal ce se loveste de ceva.

Acum stiind ca au probleme cu caseta, am inceput sa ma joc cu directia , stanga dreapta, usurel , rapid , gropi , nimic, nimic , nimic, doar cand merg pe linie dreapta si la cea mai mica denivelare se aude usor acolo ... :cry:

Am incercat sa iau cateva gropi mai solide, sa vad sa nu fie vreun capat de bara ceva ... nimic ... doar la rulare incet ?

 

Ce si cum recomandati?

Voi aprecia orice raspuns :) si spre final cum doamne iarta-ma sterg melodiile din navigatie ca sunt numai manele :bye:

Link to comment
Share on other sites

Daca e doar la rulare la viteza mica, s-ar putea sa fie inceput de joc la bileta antiruliu. Daca e asta, cu timpul o sa troncane mai tare in cazul in care nu le schimbi. Dar bieletele nu suna a metal, mai degraba a troncanit. Verifica si bucsele. Nu a inceput "brusc si din senin". Posibil sa fi fost deja slabita si in urma unei soc la directie sa inceapa sa bata. Verificarea directiei si a oricarui alt element nu se face in gropi, in niciun caz. Urc-o pe un elevator. Nu pare a fi ceva grav, bucura-te de masina.
Link to comment
Share on other sites

Sa ai noroc de ea si drumuri bune!

Pe ce mod sa mergi tine de stilul tau de condus, eu unul folosesc modul comfort in oras si la nevoie depasiri sau F1 :super: dau pe sport direct, nu e necesar sa opresti nimic, pe autostrada da asa este pe comfort e mai barca si mai ales la viteze mari, in schimb pe sport se face "tren" asezanduse pe drum bine.

Muzica banuiesc ca este pe hardul masini, deci trebuie sa dai la music colection, dai pe butonul options si vei vedea atunci optiunea delete sau import/export in care poti copia muzica de pe stick insa vezi ca stickul sa fie format "fat" altfel nu va merge.

Edited by Stormzor
Link to comment
Share on other sites

Vezi ca probabil ai vreo pietricica infipta in vre-una din anvelopele din fata.

Pana sa plec am fost la un service ( nu se auzea nimic ) dar am fost sa faca totusi o echilibrare sa fiu eu sigur ca totul este ok, stiind ca voi pleca intr-un mic test de viteza, si acolo au gasit in cauciucuri o gramada de pietricele si aschii de metal, sarmulite etc,

Mentionez ca am jentile R19 ...

Oricum luni cand plec de la mare, cum ajung la Buzau, direct la un service sa traga umpic de roti.

Va multumesc!

Link to comment
Share on other sites

  • 1 year later...

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.