Jump to content

Se misca roata dreapta-spate !?!


rroberto

Recommended Posts

Salut. La o constatare mai amanuntita am descoperit ca mi se misca roata dreapta-spate la miscare stanga-dreapta a rotii cu masina pe elevator. Cum se numeste aceasta piesa? Am bagat levierul iar un prieten a miscat de roata si are joc de acolo destul de mare, precizez ca mai este o bucsa in spatele acestei piese vate are joc. Este vorba de un rulment sau bucsa acolo jos unde am pus sageata? Cat costa si daca este greu de schimbat? Trebuie presa?

post-78233-0-20845300-1467699327_thumb.jpg

Edited by rroberto
Link to comment
Share on other sites

Daca este o bucsa nu e mare problema , daca este rulmentu, o sa fie putin mai costisitor si ceva mai multa munca. Ce masina ai ?

Este o bucsa, si da iti trebuie presa pentru bucsat.

Edited by OPaul
Link to comment
Share on other sites

E60 520D M-Sport 2008

Am verificat fiecare bucsa de pe masina si acolo unde este sageata are joc, roata se misca destul de bine numai daca tragi stanga-dreapta cu mana de ea si in spatele acestei piese mai este o bucsa care si ea are joc. In plus am si ceva vibratii la franare la viteza mare si mica iar volanul trepideaza usor stanga-dreapta fiarte putin insa este sesizabil. Discuri si placute noi fata, spate sunt iarasi bune. In rest nu au gasit nimic altceva la masina la un control full la service.

Edited by rroberto
Link to comment
Share on other sites

Trebuie sa schimbi piesa 33326770749 si 33326767748, acestea sunt bucsele care ai zis ca au joc.

 

http://static.schmiedmann.dk/ProductPictures/image_52921_big.jpg

 

174945_x800.jpg

 

Pretul este undeva la 150-200 pe piesa , acuma depinde unde cauti.

Link to comment
Share on other sites

Eu trebuie sa schimb cele 4 brate spate (2 stanga 2 dreapta) si cele 2 bucsi cum ai aratat tu in poze,dar la mine jocul la roata se face sus-jos cand e pe elevator,daca tragi stanga dreapta de ea nu se misca nimic...insa sus jos daca tragi si apesi se misca tot ansamblul cu totul...suspectez de 5 luni o tupaiala un zgomot pe spate la denivelari mari si nu stiam de unde vine.

 

Uite niste poze cum e la mine:

 

-cele 2 bucsi rotative sau ceva de genul am inteles,acelea de care zici si tu ca ai jos pe lemforder am gasit eu la 80 lei bucata. (fara sa schimb tot ansamblul,doar 33326767748)

 

-cele 4 bucsi de la punte (esti sigur ale tale sunt in regula?) 65 lei bucata pe lemforder

 

-bratele din poza 2046 cele din spate cum ar veni iau pe Swag la 270 lei bucata

 

-si celelalte 2 brate pe febi sau delphi undeva 200 lei bucata.

 

Lemforder erau undeva la 500-600 lei bucata bratul ...ma duceam in 2500 lei asa am iesit pe la 1150 cu piesele.

 

Ti-am zis de toate astea pentru ca am avut un zgomot de cand am luat masina ca un tupait pe spate ca si cum ar fi fost bancheta desfacuta (bineinteles cu jante pe 18 si suspensie M) si am fost cu ea la o statie ITP si la 2 service-uri pe elevator,nu s-au gasit decat cele 2 brate de pe spate bieletele acelea mici care le-am schimbat si nu sa schimbat aproape nimic,a 4-a oara cand am ridicato pe elevator (au trecut cam 2-3 luni de cand o verificasem ulterior) ca sa ne uitam pe unde sa schimbam sonda lambda am zis sa verificam si jocurile...dintr-o data ditamai jocul la cele 2 bucsi si niste jocuri mici la brate,dar aleg sa le schimb.

 

P.S numarul 2 este piesa cu joc la tine, iar numarul 4 este cea cu codul 33326770749 care nu are rost sa o schimbi,deoarece jocul provine doar din bucsa numarul 2.

Edited by WIN60
Link to comment
Share on other sites

Mie mi-a zis cel de la service ca trebuie sa schimb doar piesa din poza 1 atasata mai jos (bucsa rotunda) si nu mi-a zis nimic de piesa din poza 2. A verificat toate bucsele si a zis ca toate sunt ok, deci nu stiu ce sa mai cred. Piesa din poza 1 vine cu un surub lung, o saiba si inca cateva maruntisuri.

post-78233-0-64802500-1467888423_thumb.jpg

post-78233-0-61203900-1467888440_thumb.jpg

Edited by rroberto
Link to comment
Share on other sites

Si da ... Exact cum ai zis mai sus'WIN60' piesa 2 din poza mea, este piesa ce zici tu ca nu trebuie schimbata.

 

Mi-a mai zis ca tremuratul volanului si trepidatia usosara a masinii la franare este din aceasta cauza. Este posibil? Sa il cred?

Edited by rroberto
Link to comment
Share on other sites

Asta o am si eu la relanti si niste usoare trepidatii-tremurat la franare am si eu...in primul rand am inteles ca asa este la aceste 520d E60.Nu...nu-l crede ca dupa o sa simti exact la fel cand franezi.Exista cazuri de discuri-placute proaste sau jocuri pe la partea de directie fata unde sunt mai amplificate aceste trepidatii,dar masina cu totul nou pe ea tot are aceste trepidatii la franare.Am inteles ca ar mai fi de la flansa de la cardan sau de la racordul flexibil de sub masina care este posibil sa fie mai tari si de acolo tremuratul.

 

Deci alta concluzie...Posibil ...orice e posibil, dar eu zic ca nu este de acolo si posibil de niciunde, depinde cat de tare e tremuratul.

 

Pe 11 iulie comand si eu toate piesele pentru masina, chiar sunt curios dupa ce schimb aproape tot pe spate cum se simte masina.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.