Jump to content

BMW advanced car eye camera


obi

Recommended Posts

salut,are cineva montat pe masina sau daca are cunostinte mai multe decat ce am gasit eu pe net(mai nimic) legat de camera respectiva ? va rog daca stiti dati-mi si mie ceva detalii/pareri pro sau contra,multumesc! p.s. poza e informativa( a nu se intelege altceva ) Edited by obi
Link to comment
Share on other sites

e un dashcam ceva mai "branduit"... inca un motiv pt unii "etnici conlocuitori" sa-ti sparga geamul

asta sa inteleg ca e vorba doar ca are sigla bmw pe ea si atat ,in rest nu e nimic diferit fata de altceva ? faza cu spartul gemului ai perfecta dreptate

Edited by obi
Link to comment
Share on other sites

asta sa inteleg ca e vorba doar ca are sigla bmw pe ea si atat ,in rest nu e nimic diferit fata de altceva ? faza cu spartul gemului ai perfecta dreptate

:console:

 

practic vede si in fata si in spate, dar pe displayul mic de pe camera fata

Link to comment
Share on other sites

Faptul ca nu are baterie nu este chiar un minus - as zice ca este chiar un avantaj. Pentru astfel de dimensiuni bateriile oricum sunt subdimensionate si in plus in timpul incarcarii se incalzesc. Pana de curand am avut montata in masina o camera de actiune si din cauza bateriei care s-a umflat excesiv a deformat carcasa camerei. Noroc ca am observat din timp pentru ca bateria fiind din litiu riscam sa ia foc masina.

 

Sent from my Nexus 5X using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Faptul ca nu are baterie nu este chiar un minus - as zice ca este chiar un avantaj. Pentru astfel de dimensiuni bateriile oricum sunt subdimensionate si in plus in timpul incarcarii se incalzesc. Pana de curand am avut montata in masina o camera de actiune si din cauza bateriei care s-a umflat excesiv a deformat carcasa camerei. Noroc ca am observat din timp pentru ca bateria fiind din litiu riscam sa ia foc masina.

 

Sent from my Nexus 5X using Tapatalk

da nasol moment, deci sa inteleg ca e totusi un plus lipsa bateriei... mersi

Link to comment
Share on other sites

Acum sunt in cautarea uneia dedicata pentru inregistrare video auto si din ce observ la producatorii de top cam toti au renuntat la bateriei si folosesc niste condensatori built-in doar pentru a se asigura ca au suficienta energie pentru salvare video cand opresti masina.

 

Pe de alta parte, daca este nevoie de functia de surveillance, se recomanda conectarea directa la bateria masini iar camera are functie de monitorizare a tensiunii din baterie si nivele selectabile la care camera se deconecteaza automat.

 

Sent from my Nexus 5X using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Acum sunt in cautarea uneia dedicata pentru inregistrare video auto si din ce observ la producatorii de top cam toti au renuntat la bateriei si folosesc niste condensatori built-in doar pentru a se asigura ca au suficienta energie pentru salvare video cand opresti masina.

 

Pe de alta parte, daca este nevoie de functia de surveillance, se recomanda conectarea directa la bateria masini iar camera are functie de monitorizare a tensiunii din baterie si nivele selectabile la care camera se deconecteaza automat.

 

Sent from my Nexus 5X using Tapatalk

mai exista si o baterie externa dedicata ,un pic cam scumpa dar dpdv cred ca se merita ...Cellink Battery B/Cellink Expansion Pack 2nd Generation

Link to comment
Share on other sites

aaa si inca o intrebare pentru cine stie mai exact, exista vreo lege care sa interzica aceste camere in locuri publice,drumuri publice mentionez ca o folosesc in interes personal , nu gen filmez si pun pe youtube , doar pentru siguranta in parcare si/sau in mers . ma intereseaza doar pentru austria,germania,franta,italia,spania iar pe net nu am gasit nimic concret... ramane doar cand trec prin fiecare tara sa intreb cate un politist daca e sau nu permisa ( bineanteles ca sigur o sa-mi zica marș ca n-ai voie) si nici nu pot sa-i fac sa inteleaga ca mie imi trebuie mai mult cand e masina parcata sau in trafic cu cate un taur care mai face pe desteptu fata de ceilalti( mi sa intamplat si nu am putut sa demonstrez). un alt exemplu ar fi pana sa cumpar masina pe care o am acum am avut un seat iar in parcare din fata blocului (germania) am gasit de 2 ori bara din fata crapata cu nr inmatr. aproape gaurit ( probabil cui remorcare) si o data bara din spate zgariata si asta in interval de 2 luni ,in fine tot de 3 ori am si anuntat politia si mi-au zis sa las distanta cand parchez masina,bine,bine am zis dar las distanta dar daca cine parcheaza in fata/spatele meu nu lasa distanta ce vina am eu apoi mi-a spus sa mai urmaresc pe geam ce masini parcheaza mai des si sa anunt( normal ca ma bufnit rasul si pe mine dar si pe ei) asa ca m-am ales cu dovada pt reparatie si sa rezolvat cu banii mei. Deci aici am vrut sa ajung cu camera de filmat auto si imi cer scuze pentru ca a scris cam mult dar am vrut sa va arat ca idioti exista si pe drum si in lege dar mai ales cand e vorba de straini ! o zi placuta si feriti-va de idioti !daca si la masina cumparata acum patesc la fel ma mut :hyper: Edited by obi
Link to comment
Share on other sites

aaa si inca o intrebare pentru cine stie mai exact, exista vreo lege care sa interzica aceste camere in locuri publice,drumuri publice mentionez ca o folosesc in interes personal , nu gen filmez si pun pe youtube , doar pentru siguranta in parcare si/sau in mers . ma intereseaza doar pentru austria,germania,franta,italia,spania iar pe net nu am gasit nimic concret..

 

In Austria este interzis.

Te poti uita pe google maps si acolo unde nu este disponibil serviciul de street view inseamna ca este interzisa filmarea. In rest daca google are voie sa filmeze atunci ai si tu.

Link to comment
Share on other sites

Referinta pentru dashcam: https://en.wikipedia.org/wiki/Dashcam#cite_note-5 LEGALITY

 

Cu privire la legea din Austria: este interesant de citit mai ales $ referitor la reinterpretarea prezumtiei de nevinovatie

http://helpv2.orf.at/stories/1717004/

da ,asta am vazut si eu doar ca nu e clar daca e legal sau nu .. mai zice ca poti filma dar nu poti posta pe internet,apoi zice ca nu este legala filmarea si asta nu prea am inteles sau zice nu poti filma dar filmarea poate fi aprobata sau nu ca dovada in instanta ...ca naiba ce sa intelegi ?

Edited by obi
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.